jediný čech v nba

Saty promluvil o nedohrané sezoně i pochvale od hvězdného Duranta

Zasmušilý výraz Tomáše Satoranského
Zdroj: profimedia.cz
Tomáš Satoranský
Otava redakční fotka
Marek Otava
Publikováno 30. 5. 2020
Téma:
NBA

Osud letošní sezony v NBA je stále nejasný. Na výsledek, zdali se bude ročník dohrávat, či ne, tak český basketbalista Tomáš Satoranský, který však už z Americky odcestoval do České republiky, stále čeká. Skrze sociální sítě se pak rozpovídal v rozhovoru pro server Eurohoops.net.

Hned v úvodu nemohla chybět otázka, jak se mu v současné složité době daří. "Jsou to divné časy, ale snažím se na všem hledat pozitiva, i když to zrovna není jednoduché. Trávím hodně času s rodinou, soustředím se i na jiné věci, na které by v průběhu sezóny čas nebyl. I přesto ale každý den samozřejmě trénuji, protože pořád nevíme, jestli budeme hrát nebo ne. Nejsem člověk, který by celý den seděl na gauči, takže jsem v každodenním kontaktu s trenéry,“ popsal svůj nynější život český basketbalista.
 

Ten stále čeká na jakékoliv rozhodnutí od vedení NBA, aby případně přiletěl zpátky do Spojených států. Jeho Chicago sice má k play-off hodně daleko, některé z variant však počítají i s tím, že by se počet týmu pro vyřazovací část rozšířil po vzoru NHL na 24 týmů.
 


 

„Kolem NBA je to hodně otevřené a nic není rozhodnutého. Pokud bychom opravdu měli šanci o něco hrát, tak by to věci hodně změnilo, protože dostanete novou motivaci. Pro mě jako tátu od rodiny je těžké představit si, že bych na dva měsíce odjel, odehrál pět bezvýznamných zápasů, a to by bylo všechno. Není to vůbec jednoduché rozhodnutí, které nikomu nezávidím,“ odpověděl Satoranský, který se však staví na stranu případného předčasného ukončení.
To by však mohlo v praxi znamenat, že by si nezahrál ostré utkání až do prosince, kdy se spekuluje, že by začala další sezona v NBA.

 

 


„Je těžké představit si, že budeme do prosince bez zápasů, takže by se v roce 2020 nehrály skoro žádné zápasy. Žádný trénink vám nenahradí ostrý zápas, ještě o to víc pro soutěživé hráče v NBA. Vedení ligy hledá bezpečnou cestu, jak mít v hledišti zpět diváky, kteří jsou pro NBA moc důležití, takže je to logické. Pro hráče ale bude komplikované se na takovou sezónu připravit,“ popsal úskalí tak dlouhé pauzy.
 


 

Tomáš Satoranský se následně rozpovídal o svých začátcích kluka z Flory, který přes USK Praha zamířil v 18 letech do španělské Sevilly. „První rok v Seville byl rozhodně tím nejtěžším v mé kariéře. Neměl jsem skoro žádné volno, přebíhal jsem z tréninků áčka na béčko, hrál jsem spoustu zápasů, do toho se učil španělsky. Bylo těžké být najednou sám, bez rodiny. Najednou jsem zjistil, že mám ještě hodně nedostatků. Ve španělské ACB byla najednou daleko větší konkurence, všichni byli rychlejší, šikovnější a musel jsem začít daleko víc makat,“ zavzpomínal.
 

Následoval pak přesun do Barcelony, kde se brzy vypracoval v klíčového hráče a měl šanci si zahrát i po boku španělské legendy Juana Carlose Navarra. Poté však přišel draft a další výzva. Po dvou letech zamířil do Washingtonu, kde si i díky absenci hvězdného rozehrávače Johna Walla vypracoval pozici v základní pětce.
 


 

„Stal se ze mě o hodně lepší střelec, na tom jsem také nejvíc pracoval v létě po první sezóně. Zranění Johna mi dalo šanci stát se prvním rozehrávačem a já toho využil. V NBA je to hodně o příležitostech a já tu svoji zvládl. V prvním roce jsem o sobě hodně pochyboval, jestli jsem udělal přechodem za moře dobře, když nehraji v nejlepších letech, ale zvládl jsem to,“ povyprávěl 28letý borec, který od letošní sezony hájí dres Chicaga Bulls. Aktuální nedohraná sezona byla podle jeho slov jako na houpačce.
 


 

„Většinou po sezóně hledám spíš, co bych mohl zlepšit. Letos to bylo hodně nahoru dolů a nejsem úplně spokojený. Byl jsem od začátku ve skvělé pozici, brali mě vlastně jako veterána, když jsem druhý nejstarší v týmu ve 28 letech. Měl jsem respekt trenérů i ostatních hráčů. Nebyl jsem ale tak efektivní, jako ve Washingtonu. Měl jsem náročné léto, na které se nechci vymlouvat, ale určitě to mělo svůj vliv. Pevně věřím, že příští rok bude lepší,“ podělil se o dojmy z letošní sezony. Efektivní byla zejména jeho spolupráce s hvězdným Zachem LaVinem.

 


 

"Zach mě od začátku hodně překvapil. Moc jsem ho neznal a na hřišti působil vždycky tak trochu jako arogantní superhvězda, ale je to skvělý kluk. Je s ním zábava a od začátku jsme si sedli. Není jen atlet a smečař, ale je to velmi dobrý basketbalista. Stále se může ještě hodně zlepšit, ale i tak má za sebou velmi dobrou sezónu, se kterou se mohl podle mě dostat do Utkání hvězd. Na hřišti jsme měli velmi dobrou chemii, když jsme měli několik akcí, které nám vycházely. Hraje se mi s ním skvěle. Smeče u něj vypadají tak jednoduše. Umí věci, kdy mu nevěříte, že udělal předtím jen dva kroky,“ popisuje svého amerického spoluhráče.

Promluvil i o svém konkurentovi na pozici rozehrávače Cobym Whiteovi, který ho při posledních zápasech vystrnadil ze základní pětky.„Jsem týmový hráč, ale lhal bych, kdybych řekl, že nechci nastupovat v základní pětce. Coby je mladý kluk, který byl draftovaný hodně vysoko a fanouškům se líbí. Lidi radši chtějí vidět svého oblíbence než kluka z Evropy. Po přestávce na Utkání hvězd hrál výborně a poslední zápas před přerušením soutěže v základu nastoupil a já s tím byl v pohodě, protože se mi moc nedařilo. Dodává mi to novou motivaci do práce,“ pochválil svého spoluhráče.
 


 

Na závěr také přidal jeden moment v NBA, který ho zahřál u srdce, a to, když ho pochválil sám hvězdný Kevin Durant. „Jednou jsem proti Golden State hrál slušný zápas a přihrávkou jsem nasadil jesle DaMarcusi Cousinsovi. Za chvíli ke mně při přerušení přišel Kevin Durant a přihrávku mi pochválil, což byl pro mě velký zážitek,“ uzavřel s úsměvem Tomáš Satoranský.

 

 

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: New York Islanders - Tampa Bay Lightning

   09:05 11:00
   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Fotbal: Eintracht Norderstedt - Bayer Leverkusen

   12:55

   Polední sportovní noviny

   13:00

   1000 mil československých

   13:15

   MotoGP - VC Emilia - Romagna (trénink Moto3)

 • Nova Sport 2

  • RunTour - Olomouc

   10:45 11:00
   11:00

   Czech PGA Ropice Golf Trophy

   12:00

   NBA: Boston Celtics - Miami Heat

   14:00

   NHL: New York Islanders - Tampa Bay Lightning

   15:45

   Běhej lesy - Jizerská

   15:55

   Ötztal Cycle Marathon - 40 year anniversary

Celý program