blog názory expertů

Tomáš Ripcsik: Začíná turnaj, který vás naučí milovat třináctkové ragby

Tomáš Ripcsik
Zdroj: Nova Sport
Tomáš Ripcsik

Tento víkend začíná další prestižní ragby turnaj Ladbrokers Rugby League Four Nations.

Turnaj se hraje v Anglii a jedná se o celkově pátý ročník (první byl v roce 2009). Tato soutěž nahradila tradiční turnaj tří národů (Tri Nations), kde pravidelně hrály týmy Austrálie, Nového Zélandu a Velké Británie. Po celkovém rozvoji mezinárodního Rugby League, kdy tento sport expandoval i do tradičních Rugby Union národů, to byl celkem logický krok v soubojích týmů severní a jižní hemisféry.

 

Další velkou událostí v Rugby League je i Mistrovství Světa, které se hrálo naposledy v roce 2013 v Anglii, za účasti 12 týmů a vyhrála Austrálie.

 

V turnaji Four Nations mají místo vždy zajištěny týmy Tri Nations, tedy Austrálie, Nový Zéland a Anglie (ta nahradila tým Velké Británie, poté co vznikly národní týmy Walesu, Irska a Skotska). Čtvrtý tým se kvalifikuje střídavě z jižní a severní hemisféry (zatím to byly týmy Francie, Papua Nové Guinea, Walesu, Samoa a letos kvalifikující se Skotsko).
Zatím vyhrály pouze týmy Austrálie a Nového Zélandu, oba týmy shodně dvakrát.

 

Hraje každý tým s každým, za vítězství jsou dva body, za remízu jeden, za prohru žádný bod.

 

Utkání se hrají na skvělých stadiónech, Olympijském v Londýně, Anfieldu v Liverpoolu, Ricoh Areně v Coventry, John Smith´s Stadium v Huddersfieldu, KC Lightstream Stadium v Hullu a Zebra Claims Stadium v Workingtnu a můžeme se těšit na bezvadnou diváckou atmosféru.

 

V krátkosti můžeme představit i týmy, ve kterých budete moct vidět spoustu hráčů, které jste mohli vidět v nedávno dohrané NRL Telstra Premiership.

 

Austrálie je vedená novým trenérem, jímž je bývalý legendární hráč Mal Meninga, který s týmem zatím dvakrát v tomto roce porazil v test utkáních tým Nového Zélandu. Osu týmu tvoří velezkušení Cameron Smith, Cooper Cronk, Jonathan Thurston, Greg Inglis. Meninga dal příležitost i nově nastupující generaci jako je Matt Moylan, Tyson Frizell, Justin O´Neill nebo Jake Trbojevic. Tým působí velmi kompaktně a beze sporu je hlavním favoritem turnaje

 

Nový Zéland také vede nově bývalý skvělý hráč David Kidwell. V týmu převládá vyzrálost. Je zde i několik nových kráčů. K ostříleným tahounům patří Shaun Johnson, Jesse Bromwich, Isaac Luke, Jason Taumalolo, Jason Nightingale (nejvíce položení v celé historii 4 Nations– 11 try). Mládí zastupují Salamon Kata nebo Jordan Rapana. Můžeme se také těšit na tvrdé a nekompromisní Rugby League.

 

Anglie v domácí prostředí může všechny překvapit. U týmu působí také nový trenér, úspěšný australan, který má za sebou také skvělou hráčskou kariéru a vede v NRL Brisbane Broncos Wayne Bennett. Tým je mixem hráčů, kteří excelují v australské NRL, bratři Burgessovi, James Graham, Elliot Whitehead, Josh Hodgson a hráčů, kteří hrají v neméně prestižní soutěži Super League Ryan Hall, Jonny Lomax nebo Gareth Widoop. Wayne Bennet je skvělý stratég a může namixovat perfektní týmovou atmosféru s účinnou taktikou. I díky podpoře domácích diváků může Anglie zaúřadovat a poprvé v historii vyhrát 4 Nations.

 

Tým Skotska se do této soutěže kvalifikoval jako druhý nejlepší evropský tým. Skotům se podařilo také rekruitovat hráče z NRL, australany Lachlana Cooteho a Kaneho Linnetta, Euana Aitkina, Billyho McConnachieho, Sheldona Powe-Hobbse. Zbytek týmu tvoří hráči ze Super League. Mnoho z nich má anglické kořeny (hodně zajímavý je debutující hráč Wiganu, Lewis Tierney, vítěz letošního Super League, jež je synem legendárního reprezenta Angli v League i Union Jasona Robinsona). Tým vede zkušený angličan Steve McCormack. Tým bude předvádět také odvážné Rugby League a bude snažit dostát své přezdívce Bravehearts.

 

Na naší stanici NOVA Sport dáváme všechny zápasy v přímých přenosech a můžeme být poprvé v historii českého sportovního vysílání svědky mezinárodní prestižní Rugby League soutěže jakou je Four Nations. Utkání se budou určitě hrát ve strhujícím tempu, bude zde mnoho tvrdých střetů a pohledných kombinačních akcí. Zkrátka Rugby League v tom nejlepším světle.

Těšíme se a zveme diváky k báječné podívané na NOVA Sport !!!

Tomáš Ripcsik Tomas Vranek

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 01:05 03:45

   NHL: Washington Capitals - Boston Bruins

   09:00

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   NHL: Washington Capitals - Boston Bruins

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   NBA – akce měsíce

   11:15

   Basketbal: Casademont Zaragoza - Telekom Baskets Bonn

 • Nova Sport 2

  • 01:50 03:35

   Basketbal: Elan Béarnais - AEK

   03:35

   NHL: Colorado Avalanche - Philadelphia Flyers

   09:00

   Basketbal: Peristeri winmasters - Gaziantep

   10:45

   NBA – akce měsíce

   11:00

   Házená: HC Erlangen - SC DHfK Leipzig

   12:30

   Rebel Prague Darts Masters 2019 - Souboj LegendOhlédnutí za šipkařskou exhibicí s účastí Phila Taylora

Celý Program