Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 2.2. 2017 13:22
nova sport six nations

Tomáš Ripcsik: Začíná prestižní Six Nations

Tomáš Ripcsik
Zdroj: Nova Sport
Tomáš Ripcsik

Tento víkend startuje nejstarší a nejslavnější turnaj v Rugby Union - Six Nations Championship, oficiálně RBS 6 Nations, česky Pohár šesti národů.

Historicky jde o 123. ročník tohoto prestižního turnaje, který hraje špička evropského rugby. Tradičně hrálo tuto soutěž pouze pět zemí - Anglie, Skotsko, Wales, Irsko a Francie. Od roku 1999 zde startuje i Itálie.
 

Hraje se na pět kol. První kolo je 4. - 5. 2. 2017, druhé 11. - 12. 2., třetí 25. - 26. 2., čtvrté 10. - 11. 2. Páté poslední kolo je 18.3.
 

Zápasy se budou hrát na tradičních stadiónech jednotlivých národů. Anglie – Twickenham (kapacita 82.000 diváků), Irsko – Aviva Stadium (51.700), Skotsko – Murrayfield Stadium (67.144), Wales – Millenium Stadium (74.500), Francie – Stade France (81.338) a Itálie - Stadio Olympico (73.261). Všechna utkání jsou standardně vyprodaná a zápasy bude provázet jako vždy úžasná divácká kulisa.
 

Nový ročník nabízí i novinku v podobě bodování, které známe ze všech rugby soutěží. Doteď se hrálo pouze na zisk 2 bodů za vítězství, 1 bodu za remízu a 0 bodů za prohru. Letos se bude hrát i o bonusové body za položení 4 pětek nebo prohru o méně než o 7 bodů.
 

Můžeme se těšit na špičkové rugby. Týmy severní polokoule se pod vedením trenérů z ré jižní dotáhly předváděnou hrou na úroveň právě týmů z jižní polokoule (Nový Zéland, Austrálie a Jižní Afrika). Anglie je v oficiálním žebříčku World Rugby na druhém místě, Irsko na čtvrtém a Wales na pátém, Skotsko je sedmé, Francie osmá a Itálii patří třináctá příčka. Všechny reprezentace předvádějí skvělou útočnou hru, podloženou nekompromisní obranou. Většina týmů prošla přirozenou obměnou kádrů, proto kromě ostřílených veteránů uvidíme i mnoho mladých talentovaných hráčů.
 

K favoritům patří týmy Anglie a Irska. Silní budou i Wales a Francie. Překvapit může Skotsko a Itálie, která bude hrát pod vedením nového trenéra, bývalého zadáka Irska Conora O´Shei. Více informací o jednotlivých týmech, trenérech i kapitánech naleznete zde

 

 V turnaji se hraje také o několik dalších trofejí.

Pokud se někomu podaří vyhrát všechna utkání, získá tzv. Grand Slam. Jestli se některé z britských zemí podaří porazit všechny své ostrovní oponenty, může získat tzv. Triple Crown Trophy. Kdo skončí poslední, získává tzv. Wooden Spoon. Tým, který prohraje všech pět utkání je tzv. whitewashed.
 

V 6 Nations je i několik individuálních soutěží. Nejstarší série mezinárodních zápasů mezi Anglií a Skotskem, hraje se od roku 1879 a název je Calcutta Cup. Od roku 1988 se hraje Millenium Trophy mezi Anglií a Irskem. Od roku 1989 je hráno i mezi Irskem a Skotskem a to o trofej, která se jmenuje Centenary Quaich. A nakonec od roku 2007 hraje Francie proti Itálii o Giuseppe Garibaldi Trophy.
 

Každopádně trofej 6 Nations, která se nazývá Championship Trophy, může vyhrát pouze jeden tým. Kdo ji získá, sledujte v přímých přenosech všech utkání na naší sportovní stanici Nova Sport. Moc se těšíme a zveme všechny diváky ke sledování této atraktivní a jedinečné podívané!

TN.cz