blog názory expertů

Tomáš Ripcsik: Velký finálový víkend ragby začíná!

Tomáš Ripcsik
Zdroj: Nova Sport
Tomáš Ripcsik

Už dnes začíná víkend, kdy se hrají dvě finále evropských profesionálních soutěží, Challenge Cupu a Champions Cupu. Hraje se stejně jako vloni na jednom stadiónu. Letos finále hostí stánek skotské ragbyové unie BT Murrayfield s kapacitou 67 144 diváků. Začíná se už v pátek večer finálovým zápasem Challenge Cup Gloucester proti Stade Francais. V sobotu odpoledne vše vrcholí finále Champions Cupu Saracens proti Clermont Avergne (za tento klub hrál tři sezóny i bývalý český reprezentant Jan Macháček).

Všechny semifinále jsme mohli sledovat před několika týdny na obrzovkách Nova Sport a Voyo. Utkání nabídla skvělou podívanou. Současně i možná překvapení v podobě vítězství třeba Gloucesteru nebo Clermontu.

V Challenge Cupu se střetli týmy La Rochelle proti Gloucesteru a Stade France proti Bath. Gloucester na půdě soupeře dominoval disciplinovanou obranou a poradil si s vedoucím týmem francouzské soutěže celkem bez problémů. Bath slušně pozlobil pařížský velkoklub, ale ten dokázal využít všech svých hvězd a postoupil do kýženého finále.

V Champions Cupu Saracens nenechali nikoho na pochybách, že jdou tvrdě za obhajobou evropského prvenství a bez problémů si poradili v irském Dublinu s týmem Munsteru. Stejně tak i Clermont byl jasně lepší proti Toulonu. Oba týmy po zásluze postoupili do prvního vrcholu této sezóny.

V dnešním prvním vrcholu nižší evropské soutěže Challenge Cupu, začínáme ve 20:55, na Nova Sport 2 trenéři obou týmů David Humphreys a Gonzalo Quesada mají k dispozici skoro všechny své top hráče a můžeme se těšit na perfektní drama. V mlýnech půjde o souboj prvních řad, hlavně pilířů Hohneck vs Slimani. V autech skokanů Trushe vs Pyle. V otevřené hře vazačů Morgana ve Parisseho. Mlýnové spojky jsou extratřídy Heinz vs Genia. A útočné řady jsou také vyrovnané. Útokovka Billy Burns má skvělou formu a byl klíčovým mužem semifinále. Jeho protivník s číslem deset Plisson dostal přednost před Morne Steynem a uvidíme, jak se trenérovi odvděčí za poskytnutou důvěru. Na tříčtvrtkách je to také vyrovnané a zadní tři jsou na tom možná lépe rychlíci Gloucesteru. Každopádně větší zkušenosti s vrcholy soutěží mají hráči francouzského velkoklubu. Pro anglický Gloucester je možnost vyhrát Challenge klub ohromná výzva. Nikdo není vyloženým favoritem a to je na samotném utkání asi nejvíc napínavé.

Zítra odpoledne ve finále Champions Cup, začínáme v 18:00, změří síly dva perfektně trénované týmy Saracens a Clermontu. Sarances jsou po právu úřadující šampióni. Mají ve svém středu mladé hvězdy, které jsou už klíčové i pro tým Anglie (Itoje, Farrell, Goerge, bratři Vunipolové), tak i zkušené matadory (Barritt, Bosch, Burger, Ashton, Rhodes, Hamilton). Trenér Mark McCall dokáže vytěžit ze svého týmu maximum a jeho hráči dokáží skvěle bránit, tak i nezadržitelně útočit. Nemají problém měnit tempo hry podle potřeby, kombinovat efektivní kopy s rychlou útočnou hrou rukama. Předvádějí naprosto komplexní rugby. Chris Ashton se může stát nejlépe pokládajícím hráčem v historii evropských pohárů (zatím položil stejně jako Vincent Clerc 36 pětek). V Clermontu jsou také špičkový hráči (Kayser, Vahaamahina, Lee, Rougerie, Parra, Lopez, Strettle, Abendanon, Spedding atd.) V této sezóně šlapou jako perfektně seřízená mašina. Trenér Franck Azema dokáže vždy naordinovat efektivní taktiku. Historicky jsou na tom ve vzájemných zápasech lépe hráči francouzského velkoklubu, kteří dokázali v sedmi utkáních pětkrát vyhrát. Pro Saracens je motivací obhajoba titulu evropského šampióna. Pro Clermont je motivace možnost první historické výhry v této soutěži (už dvakrát byl tento tým ve finále).

Kdo se stane vítězem, můžete sledovat společně s námi na Nova Sport a Voyo. Moc se těšíme a doufáme, že i Vy. Bude to špičková podívaná. Buďte u toho také!!!

 

Související témata:
TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Monster Energy Supercross Geneva

   14:30 15:00
   15:00

   Fotbal: Philadelphia Union - Inter Miami CF

   16:50

   El Trafico (1)

   17:00

   El Trafico (2)

   17:15

   Proměna bouřliváka

   17:50

   RunTour - Ostrava

 • Nova Sport 2

  • RunTour - Ostrava

   14:50 15:00
   15:00

   NHL: Washington Capitals - Columbus Blue Jackets

   16:45

   Element (417)

   17:00

   UFC 251: Usman vs. Masvidal

   21:00

   NBA Classic Games: Dallas Mavericks - Oklahoma City Thunder

   22:40

   Basketbal: Russell Westbrook - Rychlé ruce 2015 - 2020

Celý program