Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 2.3. 2017 11:10
blog názory expertů

Tomáš Ripcsik: Začíná australská NRL, nejlepší klubová soutěž

Tomáš Ripcsik
Zdroj: Nova Sport
Tomáš Ripcsik

Už tento víkend zahajujeme na Nova Sport a Voyo nový ročník Telstra Premiership neboli National Rugby League (NRL). Loni jsme byli svědky historické události na českých obrazovkách. Bylo to poprvé, kdy jsme vysílali nejkvalitnější soutěž Rugby League na světě. Mohli jste sledovat zápasy průběhu celého ročníku 2016, včetně play off a Grand finále.

 Rugby League je zrychlenou verzí Rugby Union. Vznikl v Anglii v roce 1895 oddělením několika klubů od tehdejší Rugby Football Union. Pravidla Rugby League se postupně měnila a vyvíjela, aby hra byla rychlejší a záživnější pro diváky.

 

Často se uvádí, že je to nejtvrdší a fyzicky nejnáročnější týmový sport. Hraje se ve 13. Každá strana má šest pokusů na překonání soupeřovi obrany. Pak musí kopnout míč nebo ho ztrácí. Zastavení fáze hry je, když je hráč nesoucí míč zastaven skládkou. Následuje rozehrání míče, tzv. play the ball.

 

Skádající hráč se zvedne, zahrábne míč nohou za sebe a další z útočící strany (většinou hráč č. 9, mlynář) rozehrává na své další spoluhráče. V oblasti skládky mohou zůstat dva bránící hráči, tzv. markři. Ostatní bránící se musí dostat na hranici deseti metrů, kterou určuje hlavní rozhodčí. V NRL jsou na hřišti dva rozhodčí. Hlavní a asistent. Ten kontroluje hráče v oblasti skládky a popohání je k rychlému hraní.

 

Celou NRL hraje šestnáct týmů, které hrajou základní část. Ta je rozdělená na 26 kol. Hraje se o postup do Play Off, které hraje osm týmů. Hraje se od března do října.

 

Osm týmů je z oblasti Greater Sydney, dva ze státu New South Wales, tři ze státu Queensland, jeden z Victorie, jeden Australian Capital Territory a jeden z Nového Zélandu. Soutěž je uzavřená. Nikdo nikam nesestupuje ani nepostupuje. V tomto formátu se NRL hraje od roku 1998, od začátku startovala v každém ročníku jedenáct klubů: Brisbane, Canberra, Canterbury-Bankstown, Cronulla-Sutherland, Melbourne, New Zealand, Newcastle, North Queensland, Parramatta, Penrith and Sydney Roosters.

 

NRL sezona je proložena několika mezinárodními zápasy (Anzac Test mezi Kangaroos a Kiwis), test zápasy pacifických národních týmů a sérií State of Origin. Tu jsme loni také vysílali na Nova Sport a Voyo.

Zde jsou týmy, které budou letos startovat i včetně počtu celkových vítězství NRL.
Brisbane Broncos - 3 (1998, 2000, 2006)
Sydney Roosters - 2 (2002, 2013)
Melbourne Storms - 2 (1999, 2012)
Manly Sea Eagles - 2 (2008, 2011)
Canterbury Bulldogs - 1 (2004)
St George Illawarra Dragons -1 (2010)
North Queensland Cowboys - 1 (2015)
Cronulla-Sutherland Sharks - 1 (2016)
Penrith Panthers - 1 (2003)
Wests Tigers -1 (2005)
Newcastle Knights - 1 (2003)
South Sydney Rabbitohs - 1 (2014)
Parramatta Eels - 0
New Zealand Warriors - 0

Přípravu na letošní sezonu, jíž je tradiční turnaj Auckland Nines vyhráli Sydney Roosters.

Dalším přípravným turnaj je tradiční turnaj World Series, kde hrají tři nejlepší týmy NRL a Super League, což je obdobná profesionální soutěž severní polokoule. Hraje se v Anglii a ve Francii. Letos hráli poze čtyři týmy a překvapivě vyhráli oba týmy Super League. Warrington Wolves porazili Brisbany Broncos 27:18. Vítěz Super League Wigan Warriors porazili loňského vítěze NRL Cronulla Sharks 22:6 a stali se nejlepším světovým klubovým týmem pro tento rok.

V mnoha klubech NRL došlo k zajímavých přestupům. Více zde.V následujících měsících vám každý týden postupně představíme všechny týmy NRL. Historii, hráče, úspěchy atd.

To nejlepší co nabízí NRL je asi to, že všechny utkání se hrají v neuvěřitelném tempu. Standard hry je na velmi vysoké úrovni. Hráči předvádějí neuvěřitelné kousky, všechny týmy jsou nesmírně vyrovnané a nikdy nikdo neví, kdo koho porazí. Asi i to, že většina týmů odehrají celou sezonu ve stabilizovaných sestavách.
Kdo nakonec vyhraje je ve hvězdách. Hodně týmů si věří na zisk trofeje The Provan-Summons Trophy, kterou získá vítěz Grand Finále. Vy můžete i letos sledovat průběh celé soutěže na Nova Sport a Voyo.

Můžeme se těšit opět na bezvadnou a vzrušující podívanou. Začínáme v sobotu 4. 3. zápasem Cowboys vs Raiders. Zveme všechny fanoušky dobré podívané. Bude to zase jízda!

TN.cz