Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 10.3. 2017 12:15
blog názory expertů

Tomáš Ripcsik: Tento víkend máme před sebou čtvrté kolo 6 Nations

Tomáš Ripcsik
Zdroj: Nova Sport
Tomáš Ripcsik

V uplynulých třech kolech zatím nepoznali porážku pouze Angličané. Bezvadně si vedou i Skotové a Irové. Standard předvádějí Francouzi a Walesané. Italové zatím prohráli všechny zápasy.

Ve třetím kole dosáhli historické výhry Skotové, kteří dokázali porazit Wales na domácím hřišti po dlouhých deseti letech. Hráli opět skvěle a dokázali se perfektními výsledky posunout na páté místo v žebříčku World Rugby. To svědčí o jejich vzestupné tendenci a kvalitní práci trenéra Verna Cottera. Skotové jsou v současné formě schopni porazit kohokoliv.

Irové si poradili ve třetím kole s nevyzpytatelnými Francouzi. Hodně jim pomohl návrat hvězdné útokové spojky Johnnyho Sextona. Na jeho výkonu se neprojevila delší hrací absence. Naopak předvedl několik brilantních individuálních akcí a perfektně řídil a kontroloval hru svého týmu.

Italové dokázali potrápit v nedělním zápasy favorizovanou Anglii a podařilo se jim vyhrát první poločas v anglickém Twickenhamu. Defenzivní kouč Italů Brendan Venter společně s hlavním trenérem Conorem O´Shea naordinovali svému týmu velice účinnou taktiku, kdy Italové nesoupeřili s Angličany v ruckách. Pouze složili a pak šli za hranici skládky a znemožňovali rozehrávat anglické mlýnové spojce Danymu Carovi jeho spoluhráčům. Angličané byli naprosto bezradní a vzpamatovali se až ve druhém poločase. V tom už svého soupeře deklasovali a nakonec dali šest pětek.
Čtvrté kolo nám slibuje velice napínavou podívanou. Navíc se bude hrát i o Calcutta Cup a o Trofej Giuseppeho Garibaldiho.

V pátek večer hostí tým Walesu favorizované Irsko. Oby týmy hrají v nezměněných sestavách a můžeme se těšit na lítý boj. Irové udělají pro úspěch vše. Pokud se jim podaří uspět na horké Půdě v Cardiffu, může se o vítězi letošního 6 Nations nakonec rozhodovat v posledním kole, kdy Irové hostí Anglii doma v Dublinu. Wales bude chtít zvítězit hlavně kvůli svým fanouškům, kteří zcela jistě vytvoří svému týmu opět bezvadnou podporující atmosféru.

V sobotu se můžeme těšit již avizované trofejové zápasy.

Nejdříve hostí Itálie Francii. Hraje se o Trofej Giuseppeho Garibaldiho. Letos se hraje podesáté. Italové v dokázali své učitele několikrát porazit (naposledy v roce 2013). Francouzi jsou v tomto utkání určitě favorité. Jejich hra se zlepšuje každým zápasem a trenér Guy Noves dokáže dobře kombinovat zkušenost a dravé mládí. Italové mají poslední šanci potěšit své fanoušky výhrou v domácím prostředí. V obou sestavách je několik změn. V týmu Itálie hraje od začátku Canna nebo Esposito. V dresu s kohoutem na hrudi bude poprvé v letošním ročního 6 Nations hrát zadák Dulin, vrací se velice nebezpečný Vakatawa. Změny jsou i v roji, kde hrají od začátku Ledevedec a Sanconnie.

A nakonec v posledním utkání tohoto kola hostí Anglie Skotsko v zápase o Calcutta Cup. Tyto týmy hrály první mezinárodní zápas v Rugby v roce 1871. První zápas pohár Calcutta Cup se hrál v roce 1879. Bude se jednat o vzájemný 135. zápas! Anglie vyhrála 74 utkání, Skotsko 42. Oba týmy hrají v super formě. Angličané dokáží dotahovat každý zápas do vítězného konce. V ragby se někdy říká, že utrpíte vítězství. Ale historie se neptá a statistiky jsou neúprosné. Pokud se jim v sobotu podaří vyhrát, můžou vyrovnat rekord v počtu vyhraných mezinárodních zápasů v řadě. Loni se to osmnáctkrát povedlo All Blacks, tedy reprezentaci Nového Zélandu. Skotové budou chtít svého odvěkého nepřítele porazit na jeho půdě. Tým na to mají. Asi nejdůležitější je, jak si to hostující srovnají v hlavách. Opět nebude hrát kapitán Laidlow. Angličané možná nastoupí bez hvězdného Owena Farrella, který se zranil při tréninku. Na lavičku se po zranění vrací bratrské duo Mako a Billy Vunipola. To je pro domácí tým určitě velká vzpruha. Máme se na co těšit. Bude to velkolepá bitva!

Dovolím si pozvat všechny fanoušky sportu ke sledování dramatické a kvalitní podívané na stanici Nova Sport a Voyo. Bude to stát za to!!!
 

TN.cz