Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 13. 10. 2016
nova sport názory expertů

Tomáš Ripcsik: Evropské profesionální klubové Rugby

Tomáš Ripcsik
Zdroj: Nova Sport
Tomáš Ripcsik

Tento víkend začínají Evropské pohárové soutěže v Rugby (EPC). Je to obdoba fotbalové Ligy Mistrů a Poháru UEFA. Hrají se dvě soutěže Champions Cup a Challenge Cup. Do Champions Cup (dříve Heineken Cup) se kvalifikují nejlepší týmy z evropských profesionálních lig (anglické Aviva Premiership, Irsko, Wales, Skotsko, italské Guinness PRO12 a a francouzské TOP 14).

Týmy, které se nekvalifikují do Champions Cup, hrají druhou soutěž Challenge Cup. Zde hrají i ruské, portugalské, španělské nebo rumunské týmy (záleží, kdo se kvalifikuje). První ročník EPC se hrál v roce 1995. V loňské sezoně se hrál jubilejní 20 ročník.

 

Champions Cup vyhrál anglický tým Saracens, který ve finále porazil francouzský Racing 92. Ve finále Challenge Cup porazil francouzský tým Montpellier anglické Harlequins. Obě finále jsme mohli sledovat na našem Nova Sportu.

 


V historii Heineken Cup (teď Chamions Cup) nejvíce vítězství získaly francouzské týmy Toulouse - čtyři vítězství, Toulon tři vítězství. Irský Leinster vyhrál třikrát. Anglický Leicester Tigers a London Wasps dvakrát a irský Munster také dvakrát.

 


Ve druhé soutěži Challenge Cup jsou historicky nejúspěšnější anglické týmy Harlequins - tři vítězství. Pak Gloucester, Northampton Saints, Sale Sharks a francouzští ASM Clermont Auvergne – všichni dvě vítězství.


V obou soutěžích hraje vždy dvacet týmů, které jsou rozděleny do 5 skupin. Hraje každý s každým a prvních osm postupuje do čtvrtfinále, pak následuje semifinále a finále.
O složení skupin se můžete informovat na http://www.epcrugby.com/home.php

 

Favoritem tohoto ročníku Champions Cupu je určitě obhájce Saracens, který před touto sezónou posílil. Sekundovat mu budou Wasps a Exeter Chiefs. Stejně tak i Toulon, Racing 92, Montpellier, Leinster a Munster.


K favoritům Challenge Cupu patří týmy Harlequins, Bath Rugby, Stade Francais Paris nebo Pau.
Všechna utkání nabízejí dramatickou podívanou. Každý zápas je velmi důležitý a všechny zápasy jsou velmi prestižní.

 

 

V týmech evropských hrají mega hvězdy světového Rugby, které budou chtít dovést své týmy ke kýženému vítězství. Bude to konfrontace odlišných stylů. Všechny evropské týmy si zakládají na obraně, ale dominovat bude samozřejmě i útočné pojetí. A to nejlépe zvládnuté dovede do finále nejlepší čtyři evropské týmy.


Vybrané zápasy kol základní i nadstavbové části uvidíte na Nova Sport v přímém vysílání i záznamech a můžete být svědky této špičkové evropské podívané. Obě finále se hrají ve skotském Edinbourghu 12. a 13. května.

 

Na Nova Sport budeme svědky cesty nejlepších týmů do tohoto svátku evropského ragbyového svátku.Těšíme se a doufáme, že Vy s námi.

TN.cz