blog názory expertů

Tomáš Borovec: Lotyšský enfant terrible vyjíždí z tunelu!

Ernests Gulbis
Zdroj: Profimedia

O koho jde? Nastavím obraz: pravá ruka se s raketou zvedá prudce vzhůru a tam chvíli setrvá, levá se rozprostírá před tělem s roztaženými prsty. Tento muž se nechystá vzlétnout, ale odehrát jeden ze svých forhendů. Tenisový fanoušek má hned jasno - Ernests Gulbis.

Už nějaký ten pátek jsme o nesmírně talentovaném hráči neslyšeli. Syn lotyšského miliardáře a celonárodně slavné herečky se ale vždy zčistajasna objeví a ve chvíli, kdy to málokdo čeká, předvede část svého tenisového kumštu. V roce 2010 se o něm mluvilo v superlativech. To když na turnaji v Římě ve svých 21 letech porazil Federera i Nadala a začátkem následujícího roku byl 21. hráčem světa. Ale Gulbis si chtěl také užívat života mimo dvorce a fiftýny. Držet krok s nejlepšími bez pořádného tréninku ovšem nejde, a tak přišel pád na konec druhé stovky.


Po několika měsících si Gulbis uvědomil, že prohrává s hráči, které by s trochou píle lehce porážela řekl si dost. S trenérem Guntherem Bresnikem se pustil do pořádné práce a najednou byl zpátky. Psal se květen 2014, kdy na nejslavnější antukových kurtech Rolanda Garrose porazil Rogera Federera, Tomáše Berdycha a postoupil do semifinále. Už se s ním zase počítalo, byl světovou desítkou. Bohužel ne nadlouho.O slovo se přihlásila zranění. Rameno, zápěstí, kotník. Trenéra Bresnika vystřídal slavný Larry Stefanki, ale ani on drtivému pádu nezabránil. Až do letošního Wimbledonu nevyhrál od loňského French Open vinou pochroumaného zdraví ani jeden zápas a na žebříčku se u jeho jména objevilo číslo 589.Ernests Gulbis ale ještě neřekl poslední slovo. Pod vedením nového kouče Pjotrse Nečajevse pilně trénuje a podle svých slov je ve 28 letech v ideálním věku ještě něco dokázat. Myšleno tedy v tenisu, i když ho bere jen jako nástroj k pochopení sebe sama. Zlepšil servis i celodvorcovou hru. A když se tenhle chlapík rozhodne dělat něco pořádně, světe třes se! Ve 2.kole smetl ve třech setech Del Potra, když podával větší rychlostí, než argentinský bomber.Novaku Djokoviči, pozor na lotyšský expres, který se právě řítí z tunelu!

TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 01:05 03:00

   Fotbal: Vancouver Whitecaps FC - FC Dallas

   03:00

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

   06:45

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

   07:45

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

   09:00

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

   10:15

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

 • Nova Sport 2

  • 01:00 02:35

   Házená: SC Magdeburg - VfL Gummersbach

   02:35

   NBA: Toronto Raptors - Milwaukee Bucks

   09:00

   Fotbal: Olympique Marseille - Montpellier HSC

   10:45

   Element (388)

   11:00

   Fotbal: Vancouver Whitecaps FC - FC Dallas

   12:45

   Nova Cup 2019 – Stolové hory

Celý Program