Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

indycar Na co se těšit

Tohle jinde neuvidíte! IndyCar čeká první letošní závod na oválu

Momentka z tréninku IndyCar ve Phoenixu
Zdroj: Profimedia
IndyCar ve Phoenixu

Oválové závodění je americkou specialitou. Díky stanicím Nova Sport můžete tyto unikátní závody sledovat i vy! Americký šampionát IndyCar Series čeká v noci ze soboty na neděli první oválový závod. Piloti fanouškům předvedou show pod umělým osvětlením na mílovém oválu u arizonského Phoenixu.

Oválové závodění má své kořeny v koňských dostizích. Však také v počátcích automobilových závodů se mnohdy automobiloví závodníci o závodiště s žokeji dělili. Nejznámějším příkladem je historický ovál Milwaukee Mile, na kterém letos IndyCar bohužel nezávodí. Trať ve Wisconsinu byla otevřena coby dostihové závodiště v roce 1876. Auta na ní závodí od roku 1903. Je nejstarším závodním okruhem na světě.

 

Tím nejznámějším je bezpochyby nedaleko ležící Indianapolis Motor Speedway. Slavný ovál bude v květnu hostit 101. ročník závodu na 500 mil. Okruhu se přezdívá "Stará cihelna", protože na počátku 20. století byl povrch 2,5 míle dlouhé dráhy vydlážděn cihlami.

 

Vedle závodění okruh rády využívaly k těm nejtěžším testům nových vozů automobilky. Indianapolis totiž na počátku 20. století soupeřilo o pozici centra amerického automobilového průmyslu s Detroitem. Dlouhá dráha s klopenými zatáčkami umožňovala pilotům dosahovat do té doby nevídaných rychlostí, což je další z důvodů, proč jsou oválové závody populární.

 

 

Každý ovál je jiný a připravit na něj dobře vůz je alchymie. Závodění na tomto typu trati vyžaduje od pilota velkou koncentraci a preciznost. Vzhledem k velkým rychlostem může mít i malá chybička fatální následky.

 

Ovál ve Phoenixu, dějiště čtvrtého závodu letošního ročníku IndyCar Series, je krátkým oválem, měří jen jednu míli (1,6 km), a ve srovnání s jinými okruhy je plochým, tedy s klopením maximálně okolo 10 °. K objetí jednoho kola potřebují piloti 19 vteřin, proto netrvá dlouho a nejrychlejší piloti začnou dojíždět chvost startovního pole. I lídr závodu tak potřebuje, aby se jeho vůz choval dobře tzv. "v provozu", tedy ve chvíli, kdy si nemůže užívat toho, že má před sebou volnou trať.

 

 

Trať ve Phoenixu vznikla už v roce 1964. Nahradila starý ovál Arizona State Fairgrounds, na němž formule jezdily po nezpevněném povrchu. Moderní trať si piloti hned zamilovali. Až do poloviny 80. let na ní závodili dvakrát ročně a mezi vítězi najdeme ty největší americké legendy – A.J. Foyta, Maria Andrettiho, Bobbyho Unsera, Ala Unsera staršího, který je s šesti vítězstvími nejúspěšnějším pilotem ve Phoenixu, Johnnyho Rutherforda či Ricka Mearse.

 

V prvním desetiletí 21. století nastal ale úpadek zájmu fanoušků a sponzorů. INDYCAR se proto v roce 2005 rozhodla závod zrušit. Díky velké snaze majitelů okruhů se ovšem vloni vrátil do kalendáře.

 

 

Vítězství si připsal Scott Dixon, když jeho dva velké soupeře, piloty týmu Penske Hélia Castronevese a Juana Pabla Montoyu, postihly defekty pneumatik ve chvíli, kdy vedli závod. Stejná lapálie postihla minulý víkend také Willa Powera, který kvůli tomu přišel o vítězství v Alabamě.

 

Závod ve Phoenixu exkluzivně nabídne stanice Nova Sport 2 a Voyo. Přímý přenos začíná v neděli v 3:15 ráno středoevropského letního času.
 

vbo TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:00 15:00

   UFC Fight Night: Dos Anjos vs. Lee

   15:00

   Ragby: Exeter Chiefs - Northampton Saints

   16:45

   Fotbal: LA Galaxy - Colorado Rapids

   18:35

   NHL News

   18:50

   Odpolední Sportovní noviny

   18:55

   Házená: TVB 1898 Stuttgart - SG Flensburg - Handewitt

 • Nova Sport 2

  • 13:00 14:45

   Fotbal: Orlando City SC - FC Cincinnati

   14:45

   Element (388)

   15:00

   UFC Main Event (3)

   15:50

   Fotbal: AS Monaco - Amiens SC

   17:30

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   19:20

   Sportovní originály - 180 s Darylem Gurneym

Celý Program