Aktualizováno 10.7. 2016 10:25
INDYCAR Tréninky a kvalifikace

To je borec! I se zlomenou rukou odstartuje Newgarden z 1. řady

Josef Newgarden

Lídr šampionátu Simon Pagenaud získal v sobotu svou letos již pátou pole position a do závodu v Iowě odstartuje v neděli večer z prvního místa. Vedle něj se do první řady postaví Josef Newgarden a to i přesto, že si před necelým měsícem při závodě v Texasu zlomil jednu z kostí v zápěstí a klíční kost.

Newgarden zaostal za Francouzem Pagenaudem o 4 setiny sekundy. V Iowě se mu ale tradičně daří. V posledních dvou letech vždy dokončil závod na druhém místě. Formu ukázal Newgarden už v úvodním tréninku, ve kterém mu patřilo třetí místo.

Před závodem dostali jezdci jedinou možnost potrénovat. Ale většina z nich v posledních týdnech v Iowě testovala, takže na trati strávili minimum času. Až na vítěze 500 mil Indianapolis Alexandera Rossiho, který absolvoval hned 125 kol na necelé míli dlouhé trati.

Ve zdi v úvodu tréninku skončil po hodinách trojnásobný vítěz z Iowy Ryan Hunter-Reay. Tým ale dokázal vůz opravit a Hunter-Reay se ještě během 75 minut dlouhého tréninku na trať podíval. Problémy měl také jeho stájový kolega Marco Andretti, který také dostal hodiny, ale nárazu do zdi se mu podařilo zabránit. Nejrychlejší čas si v tréninku připsali brazilští veteráni Tony Kanaan a Hélio Castroneves. Kompletní výsledky tréninku najdete ZDE.

Okruh v Iowě očima Eda Carpentera:

Ti byli rychlí také v kvalifikaci. Castroneves do nedělního závodu odstartuje ze třetí příčky. Ve druhé řadě mu bude dělat společnost bývalý pilot formule 1 Max Chilton, Kanaanův stájový kolega. Kanaan se postaví do třetí řady společně s třetím pilotem týmu Chipa Ganassiho Charliem Kimballem.

Tréninky a kvalifikace ukazují, že přes zlepšení v předchozích závodech, korunované třeba vítězstvím v 500 mil Indianapolis, Honda opět nestačí na Chevrolet. Jezdci, kterým dodává motor a aerokit japonský dodavatel, se umístili povětšinou až za piloty s technikou od amerického chevroletu.

V tréninku i v kvalifikaci se do první desítky dokázal dostat vždy jen jeden pilot. V tréninku to byl obhájce vítězství Ryan Hunter-Reay. Ten se ale kvalifikoval až jako dvacátý. Do první desítky se kvalifikoval s hondou jen Rus Aljošin. Kompletní výsledky kvalifikace najdete ZDE.

Po kvalifikaci jezdci absolvovali ještě jeden krátký, půlhodinový trénink. Nejrychlejší čas v něm opět zajel Brazilec Tony Kanaan. Dařilo se i dalším pilotům, kteří předtím už ukázali, že v Iowě mají formu. Josef Newgarden byl 2. nejrychlejší, třetí příčka patřila Pagenaudovi před čtvrtým Castronevesem.

Přímý přenos závodu Iowa Corn 300 začíná v neděli ve 23:20 na kanálu Nova Sport 2.