IndyCar 500 mil Indianapolis

Těžké nehody a dramatický finiš! Indy500 vyhrál Japonec Sató

Japonec Takuma Sató vyhrál ve strhujícím finiši 101. ročník závodu 500 mil Indianapolis. V posledních kolech ubránil vedení před trojnásobným vítězem Castronevesem, který by se případným čtvrtým triumfem vyrovnal největším legendám IndyCar. Pilota formule 1 Fernanda Alonsa zradil motor Honda.

Fernando Alonso ukázal, že i během svého krátkého výletu do IndyCar, mohl ve slavném závodě 500 mil Indianapolis myslet na vítězství. Španěl se poprvé ujal vedení v 37. kole. Po většinu závodu se pohyboval v první pětce. Symbolicky jej ale ze závodu vyřadil motor Honda, který Alonsa trápí i ve formuli 1.

179. kole z celkových 200 náhle na cílové rovince motor ztratil výkon a objevil se i bílý dým. Když Alonso odstavil svůj svou formuli a vystoupil z vozu, sklidil od amerických fanoušků ovace ve stoje.

Závod poznamenalo několik vážných nehod. Pro vítěze kvalifikace a jednoho z největších favoritů Scotta Dixona skončil závod krátce poté, co se přehoupl do druhé čtvrtiny. V 53. kole havaroval Jay Howard, který se dostal do nečistot a ztratil kontrolu nad vozem. Do neovladatelného vraku pak narazil Dixon, kterého náraz katapultoval do vzduchu.

Vážná nehoda Scotta Dixona:

REPLAY: @scottdixon9 checked, cleared, and released after this turn 1 incident during the #Indy500 at @IMS. #INDYCAR pic.twitter.com/gaD950M27F

— IndyCarSeries (@IndyCar) 28. května 2017

Dixon udělal několik přemetů a nakonec vůz rozpůlil o vnitřní ochrannou bariéru a o záchytný plot. Velké štěstí měl další z favoritů, Brazilec Castroneves, kterému málem trosky z Dixonova vozu spadly na hlavu. Castroneves vyvázl jen s ulomeným kouskem zadního křídla, což ale nemělo na chování vozu vliv.

Po nárazu do zdi skončily šance i pro Conora Dalyho. Na trosku z vozu najel nováček Jack Harvey, který měl pak velké štěstí, protože málem narazil do vozu záchranářů, kteří vyjížděli k vraku vozu Conora Dalyho.

Vítěz z roku 1996, brzy již padesátiletý Buddy Lazier skončil po nehodě z 121. kola v nemocnici. Lazier, který byl v roce 2005 v některých závodech dokonce stájovým kolegou Tomáše Engeho, tvrdě narazil do ochranné zdi. Po nehodě si stěžoval na bolesti hrudníku.

Hned pro pětici jezdců skončil závod v 183. kole. Náhradník za Sebastiena Bourdaise James Davison a Oriol Servia lehce kolidovali, oba ale skončili ve zdi. Stejný osud postihl také Powera, Hinchcliffea a Newgardena.

Fernando Alonso končí:

REPLAY: @alo_oficial has smoke coming from the 29 car #Indy500 #INDYCAR https://t.co/1I2Xejdij6 pic.twitter.com/mIuA4rMG38

Alonso nebyl jediným pilotem s motorem od Hondy, který závod nedokončil. Stejný osud postihl jeho stájového kolegu Ryana Hunter-Reaye a to v situaci, kdy Hunter-Reay bojoval o vítězství. Z předních příček musel kvůli poruše motoru odstoupit také Charlie Kimball. Honda se ale nakonec vítězství dočkala a dokonce zásluhou svého chráněnce Takumy Satóa, kterému před sezónou našla místo u týmu Michaela Andrettiho.

Nic na tom nezměnil ani Hélio Castroneves. Trojnásobný šampion zažil zvláštní měsíc. Nejprve v trénincích a v kvalifikaci ztrácel. V tom posledním pátečním byl ale nejrychlejší. V úvodu závodu se pohyboval ve druhé desítce. Až po poškození vozu a následnému přechodu na alternativní strategii se dostal do vedoucí skupiny, ze které už nevypadl.

Hromadná nehoda v 184. kole:

Když pořadatelé odklidili trosky po hromadné nehodě v 184. kole, probojoval se 7 kol před koncem Castroneves znovu do vedení, o dvě kola později jej ale předjel Takuma Sató. Castroneves na něj ještě jednou zaútočil, Japonec ale jeho útok odrazil a dojel si pro vedení. Na druhou stranu Castroneves se díky druhému místu ujal vedení v šampionátu. Teď navíc piloty IndyCar čekají tři závody na dvou okruzích, kde se Castronevesovi daří.

Sezóna IndyCar pokračuje následující víkend hned dvojitou porcí závodů. Piloti se utkají v sobotu i v neděli večer na městském okruhu na ostrově Belle Isle v Detroitu. Oba závody odvysílá program NOVA Sport 1.