Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

IndyCar závod v Texasu

VIDEO: Texas byl plný šílených nehod, při jedné se srazilo 8 aut

Hromadná nehoda v závodě IndyCar v Texasu
Zdroj: ČTK

Závod IndyCar Series na oválu v Texasu vyhrál Australan Will Power. Po většinu závodu se pohyboval na čele, díky čemuž se vyhnul několika hromadným nehodám, které postihly jeho rivaly. Tony Kanaan, který dojel na druhém místě, zavinil největší nehodu, při které vypadla osmička pilotů. V závěru zase v souboji o umístění na stupních vítězů sestřelil Sató druhého Dixona.

Vítězství na oválu v Texasu si připsal Australan Will Power, nejvíce si ale mne ruce italská Dallara, která do IndyCar dodává vozy. Její obchodní oddělení nebude po sobotní noci stíhat vyřizovat objednávky na náhradní díly. Z 22 vozů na startu totiž hned 14 pilotů bouralo!

 

Vše odstartoval v 37. kole loňský vítěz Indy500 Rossi, kterého mezi sebe zmáčkli Dixon a Kanaan. Pilotům Chipa Ganassiho se nic nestalo, Rossi ale skončil ve zdi. Během pit stopů dostal hodiny Hinchcliffe, který namáčkl na zeď Castronevese a Satóa.

 

Castroneves pokračoval z poslední příčky, dokázal se ale probojovat až na třetí místo. Pak mu ve vysoké rychlosti praskla pneumatika a oblíbený Brazilec rozbil svoje auto o zeď. Z nehody naštěstí vyvázl bez zranění. Sató a Hinchcliffe ztráceli celé kolo, dokázali se ale probojovat zpátky do stejného kola jako lídr závodu a ještě se zapojili do boje o přední příčky.

 

Právě Hinchcliffe byl ale na začátku velké nehody, která vyřadila osm pilotů. Když bojoval bok po boku s Kanaanem a stájovým kolegou Aljošinem, začal zkušený Brazilec zatáčet doprava, přímo na Hinchcliffea. Ten po kontaktu ztratil kontrolu nad vozem a vjel přímo do cesty Tristana Vautiera.

 

Vautier, který pro tento závod nahradil zraněného Bourdaise, jel výborný závod. Přestože ve voze IndyCar neseděl rok a půl, v úvodu se probojoval do vedení. Až do velké nehody ve 152. kole se pohyboval v první desítce. Když do něj vletěl neovladatelný vůz Jamese HInchcliffea, narazil Vautier do Aljošina a za nimi se ještě srazili Jones, Carpenter, Hildebrand, Muňoz a Hunter-Reay.

 

 

Trať byla posetá troskami, INDYCAR vyvěsila červené vlajky a závod přerušila. Dál v něm pokračovalo už jen 11 pilotů. Tým Eda Carpentera ještě vrátil do závodu oba vozy, aby se v pořadí dostali před ostatní piloty, kteří závod nedokončili, a posbírali další body.

 

Za blokování a způsobení nehody byl Kanaan přísně potrestán. INDYCAR jej povolala do boxů a nechala jej tam 20 vteřin stát. Brazilec tak ztratil 2 kola. Díky žlutým fázím se ale dokázal vrátit do stejného kola jako lídr závodu. Při zastávkách za safety carem totiž vždy nejdříve do boxů zamířili piloti, kteří byli ve stejném kole jako lídr závodu, Kanaan jej tak předjel a odmazal ztrátu jednoho kola.

 

Hromadná nehoda osmi aut:

 

Závěrečné pit stopy byly vždy pod žlutou vlajkou. INDYCAR a dodavatel pneumatik Firestone totiž vyhodnotili, že na novém povrchu v Texasu jsou pneumatiky po 30 kolech nebezpečné. O tom se přesvědčil v úvodu závodu Castroneves.

 

Zbytek závodu se neobešel bez dvou dalších kolizí. Nejprve se Newgarden snažil předjet najednou Pagenauda a Dixona, dostal se ale do nečistot a narazil do zdi. V závěru po poslední žluté fázi kvůli výměně pneumatik sváděli úžasný souboj o vítězství Dixon a Power. Šance na vítězství se nechtěl vzdát ani vítěz Indy500 Sató. Na cílové rovince ale najel na trávu, vůz se stal neovladatelným a sestřelil Dixona. Do něj ještě narazil Max Chilton a mimo dráhu skončil i Conor Daly.

 

Závod byl tak dojet za zpomalovacím vozem. Power si dojel pro své druhé letošní vítězství před hříšníkem Kanaanem, který vyřadil osm soupeřů a pak málem vyhrál. Třetí příčka patří loňskému šampionovi Pagenaudovi. Vítěz obou závodu v Detroitu Rahal si připsal další výborný výsledek, když dojel na čtvrtém místě. Slaví také Gabby Chaves, který v teprve druhém závodě pro nový tým Harding Racing skončil na páté příčce. Vítěze kvalifikace Charlieho Kimballa vyřadily v úvodu závodu technické problémy.
 

vbo TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 00:40 01:35

   Rebuy Stars Poker Show - MČR 2019 (3/3)

   01:35

   Infinite Trail

   02:05

   Fotbal: Orlando City SC - Atlanta United FC

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   Cape Pioneer Trek

   09:30

   Cape Pioneer Trek Finals

 • Nova Sport 2

  • 23:35 01:15

   Fotbal: D.C. United - New York Red Bulls

   01:15

   UFC Countdown: Cormier vs. Miocic 2

   02:05

   UFC 241: Cormier vs. Miocic 2

   08:00

   NZ Darts Masters

   13:00

   Sportovní originaly - 180 s Raymondem van Barneveldem 2

   13:25

   UFC Ultimate knockouts (1)

Celý Program