Švédský fenomén

Tenhle borec míří vysoko! Létající tyčkař uhranul atletický svět

Švédský tyčkař Armand Duplantis
Zdroj: Profimedia

Narodil se v Americe, ale ve výsledkových listinách je uveden pod švédskou vlajkou. Před necelými dvěma týdny pobláznil celý svět, když pokořil světový rekord ve skoku o tyči. O týden později si osobní maximum dokázal ještě vylepšit. Kdo je tyčkař Armand Duplantis, který ve svých dvaceti letech létá do nebe?

Supertalent Duplantis se narodil v Lafaette v USA rodičům s bohatou sportovní minulostí. Jeho matka Helena, rozená Švédka, se ve svých letech věnovala sedmiboji. Jeho otec Greg zase zářil v atletické disciplíně, ve které jeho syn o několik let později láme rekordy. A nebyl jediný. Skok o tyči se v této rodině dědí z generace na generaci. Armandův strýc, děda, sestra Johanna, ale i nejstarší bratr Andreas mají k tomuto sportu blízko. Výjimkou je jen Duplantisův další sourozenec Antoine, který si vybral baseball.


Své první krůčky k titulu šampiona začal Duplantis, přezdívaný Mondo, dělat za domem v Louisianě. Tam mu i jeho třem sourozencům postavil jejich otec doskočiště z postelové pěny svázané sítí. Koště, se kterým ve třech letech skákal v obývacím pokoji přes pohovku, vyměnil za opravdovou tyč a začal létat. „Ve čtyřech letech jsem doma oznámil: Jednou skočím světový rekord,“ vzpomíná.

A svá slova naplnil. A to již v juniorských letech. V roce 2015 se stal mistrem světa do 17 let, následující rok si vyskákal bronz na juniorském šampionátu. V roce 2017 výkonem 590 centimetrů nastavil nový juniorský světový rekord. O rok později se v Berlíně stal jako osmnáctiletý teenager mistrem Evropy, když pokořil výšku 605 centimetrů.


Výstup na samotný vrchol přišel 8. února v polské Toruni, kde překonal světový rekord výkonem 617 centimetrů. A co víc. Nový zápis do historie vydržel pouhý týden. Další víkend v Glasgow totiž Duplantis svůj výsledek o jeden centimetr vylepšil. „Po tomhle jsem toužil od tří let. Tenhle rok bude velký a tohle je výborný způsob, jak ho začít,“ radoval se Duplantis, jehož největším vzorem je Renaud Lavillenie z Francie, kterému světový rekord sebral.


Není tedy divu, že jeho dosavadní výsledky zaujaly i filmový svět. V průběhu letošního roku má vyjít dokument „Born to fly“ (Zrozen k létání), jehož režisérem je Brennan Robideaux. „Věřím, že můj film dostane jeden z nejpodceňovanějších sportů světa na výsluní,“ říká o zatím nedokončeném snímku Robideaux.
 

az TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Ragby: Bath Rugby - Gloucester Rugby

   18:25 20:30
   20:30

   Major League Soccer Highlights (7)

   21:00

   Večerní sportovní noviny

   21:05

   PENATI SLOVAK OPEN CHAMPIONSHIP 2020

   22:05

   MotoGP - VC Emilia - Romagna (závod Moto3)

   23:00

   MotoGP - VC Emilia - Romagna (závod MotoGP)

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Leyton Orient - Tottenham Hotspur

   18:55 20:55
   20:55

   Závod Zbraslav - Jíloviště

   21:10

   Fotbal: Luton Town - Manchester United

   23:05

   Fotbal: Stade Rennes - AS Monaco

   00:50

   Element (422)

   01:05

   UFC Reloaded (60)

Celý program