Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

video smutné vzpomínání

Táta české šampionky zemřel. Evu postavil na svah ve dvou letech

Zdroj: TV Nova

Byl to právě táta, který byl u prvních krůčku na sněhu dnešní snowboardové šampionky. Nebýt jeho, možná by dnes Česká republika neměla olympijskou vítězku. Bohužel, Roman Samek zemřel. Dlouho bojoval se zákeřnou nemocí. A Eva na jeho počest vybojovala úžasné vítězství.

Rodinu české olympijské vítězky Evy Samkové postihla tragédie. Eva se o smrti svého táty dozvěděla v Turecku, v době kdy se připravovala na návrat do seriálu Světového poháru. Za pár týdnů navíc má přijít olympiáda. I přes obrovský smutek se ale rozhodla závodit a pro zesnulého tátu vybojovala vítězství.


"Poprvé jezdila na lyžích ve dvou letech, manželka ji strčila do botiček, já jsem jí zapnul do těch botiček a ona už ťapala, vyjeli nahoru, sjeli dolů a pak zase znova. Takhle začínala ve dvou letech,"
vzpomínal pan Samek před čtyřmi roky.


Tatínek byl sám aktivní sportovec a malou Evu učil dobře. Rodačka z Vrchlabí to v roce 2014 dotáhla až na Olympijské zlato ze Soči. I tenkrát táta a celá rodina drželi palce a byli jí velkou oporou. "Jak jsem viděl první jízdu, tak jsem věděl, že je to jasný. Že se nemusím dívat dál, protože ona to vyhraje," tušil.


To už ale bojoval s nepříjemnou chorobou. Zhruba před jedenácti lety doktoři přišli s krutou diagnózu - nádor na mozku. Pan Samek dlouhou dobu statečně bojoval. Před dvěma dny, ale přišla smutná zpráva. Ten nejtěžší zápas prohrál.


"Eva měla připravenou letenku a rozhodnutí bylo na ní. Po dohodě s rodinou se ale rozhodla zůstat," prozradil po závodu v Erzurumu trenér Marek Jelínek - trenér Evy Samkové. Česká reprezentantka ukázala ohromnou statečnost. Necelý měsíc před Olympiádou poprvé v sezoně zvítězila a vítězství věnovala svému velkému kamarádovi. Tátu Romana totiž oslovovala jménem.


"Byl to právě táta, který mě spolu s mojí mámou učil bojovat, nevzdávat se a věřit, že cesta, kterou jsem si vybrala, je správná. Dnes jsem vyhrála pro něj, byl by na mě pyšný," napsala ve svém vzkazu fanouškům. To by rozhodně byl.

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:00 13:05

   Polední Sportovní noviny

   13:05

   Fotbal: New York Red Bulls - Atlanta United FC

   14:50

   Off-road Maraton (2)

   15:15

   Fotbal: Olympique Lyon - SM Caen

   17:00

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   18:40

   NHL – akce měsíce

 • Nova Sport 2

  • 13:00 15:00

   NBA: Portland Trail Blazers - Golden State Warriors

   15:00

   UFC Fight Night: Dos Anjos vs. Lee

   17:00

   Ragby: Exeter Chiefs - Northampton Saints

   18:45

   RunTour – Brno

   19:00

   Premier League Darts 2019

   21:25

   Fotbal: Paris Saint - Germain - Dijon FCO

Celý Program