IndyCar 2. trénink

Takhle vidí trať v Long Beach piloti IndyCar Series. VIDEO z helmy

Will Power během závodu v St. Petersburgu

Australan Will Power vystřídal svého stájového kolegu Juana Pabla Montoyu a zajel ve druhém tréninku na závod v Long Beach nejrychlejší čas. Montoya skončil pátý. Za vítězným Powerem se umístili dva mladí piloti s motorem Honda, James Hinchcliffe a Graham Rahal. Během tréninku měl Marco Andretti v helmě kameru a ukázal nám, jak trať vidí piloti.

Pro Powera je Long Beach speciálním místem. Před sezónou 2009 měl dlouholetý pilot týmu Penske Hélio Castroneves problémy se zákonem. Americký daňový úřad jej vinil z daňových úniků a Castronevesovi hrozila deportace ze země nebo vězení. Za těchto okolností nemohl startovat v IndyCar. Tým proto před sezónou angažoval volného Powera. Ale s tím, že pokud Castronevese soud osvobodí, bude mu muset místo přepustit.

Soud vynesl osvobozující verdikt jen pár hodin před prvním tréninkem. Castroneves okamžitě zamířil do Long Beach. Tým Penske měl ale pro Powera připraven náhradní monopost s číslem 12, s číslem, které mu od té doby zůstalo. Power do něj přesedl a ukázal, co v něm je – vyhrál kvalifikaci a v závodě skončil druhý. V průběhu sezóny ještě pak dostal Power od nejslavnější americké stáje další příležitost, v Edmontonu získal první vítězství, a ačkoliv se následně v Sonomě vážně zranil, jakmile zranění doléčil, už s ním tým napevno počítal pro nadcházející ročníky.

"Měl jsem dobré nastavení a ráno jsem se něco naučil od Juana (Montoyi, pozn. red.)," uvedl Power na tiskové konferenci po 2. tréninku. "Tohle je okruh, kde jsem poslední roky měl problémy v kvalifikaci, tak letos chci startovat vpředu a mít dobrou šanci závod vyhrát," dodal.

Druhá příčka patřila v tréninku Kanaďanovi Jamesi Hinchcliffeovi. Ten vloni v New Orleans získal své čtvrté vítězství v kariéře a první po přestupu k týmu Schmidt Peterson Motorsports, ale sezónu ukončilo vážné zranění v Indianapolisu. Hinchcliffe se do kokpitu vrátil až na začátku letošní sezóny.

Třetí nejlepší čas zajel Graham Rahal, který vloni konečně prolomil smůlu a opět dokázal zvítězit. Na další triumf čekal od svého vůbec prvního závodu v IndyCar v kariéře, který jel v roce 2008. Rahal vloni skončil v šampionátu na čtvrtém místě. Za ním se seřadila trojice pilotů týmu Penske v pořadí Pagenaud, Montoya a Castroneves.

Unikátní záběry pořídil během tréninku Marco Andretti, startující za tým svého otce Michaela, šampiona IndyCar z roku 1991. Nejmladší člen slavné závodnické rodiny měl během pátečních tréninků přímo v helmě zabudovanou kameru a natočil, jak trať vidí jezdci. Všiměte si hlavně toho, jak je okruh vytyčený přímo v městských ulicích velmi hrbolatý.

Kompletní výsledky (ve formátu PDF) najdete ZDE. Přímý přenos třetího závodu letošní sezóny IndyCar Series začíná na NOVA Sport 2 a na Voyo v neděli ve 22:20.