krok za krokem

Takhle se táhne kauza Martina Haška a Sparty Praha. VELKÝ PŘEHLED

Sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický a Martin Hašek
Zdroj: profimedia.cz/koláž TN.cz
Václav Trousil
Václav Trousil
10.4. 2020 15:49
Téma:

Jedná se o českou fotbalovou raritu. Podobná kauza, jako je nyní ta okolo Martina Haška a pražské Sparty, ještě v tuzemsku nebyla. Pojďme si tedy celý případ shrnout, protože by se v tom kde kdo mohl ztratit.

Vše mediálně začalo na konci prvního měsíce roku. Konkrétně 27. ledna, kdy klub vydal prohlášení, ve kterém upozorňuje, že záložník Martin Hašek neodjel na herní soustředění do Španělska. Letenský celek také informoval, že hráč byl na začátku ledna pokutován za to, že si nevyzvedl tréninkové vybavení nutné pro monitoring fyzické zátěže.


 

Poté, co se A-tým vrátil z jihu Evropy, byl Hašek přeřazen do rezervního celku. Hráč chtěl ale přestoupit do zahraničí. Klub dostal nabídky od maďarského Ferencvárose a izraelského celku Maccabi Haifa.

 

A právě s druhým jmenovaným týmem čtyřiadvacetiletý hráč skutečně jednal. Na začátku února se tak sbalil a odletěl vyjednávat. Podle zpráv, které se objevily, se ale Hašek s klubem nedohodl, protože prý na poslední chvíli chtěl více peněz, a tak s nepořízenou odletěl zpátky do ČR.
 


 

Čekalo se, jestli se náhodou neobjeví další nabídka. Tehdejší agent Orhan Dumonjič ale hráči nedokázal nic domluvit. Hašek tak měl nastoupit do přípravy béčka.


Na konci února pak Hašek podal letenskému klubu písemnou výzvu, ve které žádal o přeřazení do áčka. Sparta řekla ne. „Klub nadále očekává plnění jeho povinností v B-týmu,“ prozradil na začátku března pro TN.cz tiskový mluvčí Sparty Ondřej Kasík. S Haškem počítal i kouč Michal Horňák.
 


 

Ale Hašek nikdy za B-tým Sparty nenastoupil. Generálku vynechal, protože ještě jednal o zahraničním angažmá, první ostrý start pak kvůli údajnému zranění. Teď se ale ví, že důvod byl jiný.

 

Liberecký rodák nechtěl za béčko nikdy nastoupit, a tak 13. března podal jednostrannou výpověď. To už ho zastupovala právnička Markéta Vohoska Haindlová. Ta také potvrdila, že FAČR vyřadil Haška z registru a ten se tak stal volným hráčem.Sparta ale výpověď odmítla, protože podle generálního ředitele Františka Čupra byla z právního hlediska nepřípustná. „Martin Hašek se rozhodnutím o jednostranném ukončení smluvního vztahu vystavil možnému udělení vysokých sankcí, které mu budou moci být v budoucnu jako náhrada vzniklé újmy uloženy,“ uvedla Sparta na svých oficiálních stránkách. Spor tak měl posuzovat Sbor rozhodců FAČR.


 

Hráč mezitím na radu Vohosky Haindlové změnil agenta. Nyní ho zastupuje Zouhair Essikal ze světové agentury Base Soccer, a jak sám v exkluzivním rozhovoru pro TN.cz prozradil, jeho cílem je najít hráči kvalitní tým, který hraje atraktivní fotbal. „Navíc je zadarmo. Pro týmy je to dobrá příležitost. Vím, že se o něj zajímá hodně týmů,“ dodal.


 

Jeho slova se možná velmi brzy naplní. Hráč se podle tureckých médií dohodl s Besiktasem Istanbul. Pokud by tam skutečně odešel, spor se Spartou by řešila FIFA, konkrétně odpovědný orgán s názvem Dispute Resolution Chamber FIFA (Komora pro řešení sporů mezi hráči a týmem). Poslední slovo by pak měla Mezinárodní sportovní arbitráž.

 

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • ATP Tour 250: Generali Open

   17:05 18:45
   18:45

   Parkurová Global Champions - Berlín

   19:35

   Rychlá kola (7)

   20:05

   Český motorsport 2021 (5)

   20:35

   Off-road Maraton (1)

   21:00

   Večerní sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • ATP Tour 250: Truist Atlanta Open

   16:25 18:00
   18:00

   ATP Tour 250: Generali Open

   19:35

   ATP Tour 250: Truist Atlanta Open

   21:20

   Tour de France - Speciál

   21:35

   ATP Tour 250: Truist Atlanta Open

   23:15

   V POLOČASE (2)

Celý program