Publikováno 27. 8. 2017
indyCar Gateway Motorsports Park

Takhle se bojuje o titul! Newgarden vytáhl skvělý manévr a zvítězil

Josef Newgarden vede před Simonem Pagenaudem

Už jen dva závody zbývají do konce sezóny IndyCar Series a celé pole stíhá jednoho muže. Mladý Američan Josef Newgarden má ale neskutečnou formu, z posledních čtyř závodů tři vyhrál a jednou skončil druhý. Vítězství si připsal i na oválu Gateway Motorsports Park. Bylo to ale těžce vydřené vítězství.

Newgarden při posledních zastávkách v boxech přišel o vedení, když se před něj dostal jeho stájový kolega Simon Pagenaud, který měl výhodnější boxové stání s lepším výjezdem. Newgarden se ale s druhým místem nehodlal smířit.

Když se mu otevřel prostor na vnitřku, pod svého stájového kolegu se natlačil. Vozy se dokonce mírně dotkly a to v rychlosti 300 km/h! Pagenaud tak tak, že neskončil ve zdi. Ještě se před něj dostal Scott Dixon, kterému patří druhé místo v pořadí šampionátu. Po závodě nebyl z počínání svého týmového parťáka nadšený.

"Kdybych to nebyl já, tak by skončil ve zdi. Bylo tam místo, protože jsem ho tam musel nechat. Jsem velmi zklamaný, nemá vůči mně žádný respekt," zlobil se po závodě loňský šampion. Newgarden řekl, že byl překvapený, když se tam škvírka objevila, ale pak neváhal a šel si pro první místo.

Oba piloti závodí za stáj Rogera Penskeho, nejúspěšnější tým amerických formulí. A co na to legendární Penske? "Byl to neskutečný manévr. Myslím, že se to muselo lidem líbit," řekl po závodě magazínu Racer.com.

Manévr, o kterém se v IndyCar bude dlouho mluvit:

Byl to ale jiný pilot týmu Penske, který měl na startu závodu nejlepší pozici. Australan Will Power navázal na své vítězství před týdnem v Poconu kvalifikačním triumfem. Ale z 50. pole position v kariéře nic nevytěžil. Na startu závodu měli piloti problém zahřát pneumatiky. Ještě v zahřívacím kole narazil do zdi zkušený veterán Tony Kanaan.

Když se před Powera po startu Newgarden přehnal, zvířil před Powerovým vozem vzduch, na což Australan doplatil a skončil ve zdi. Za ním se ještě srazili Sató a Carpenter. Druhý jmenovaný přitom se svým vozem přeskákal Powerovi přes hlavu. Naštěstí se nikomu nic nestalo.

Prostřední část závodu zas vypadala nejlépe pro čtvrtého pilota týmu Penske, Brazilce Castronevese. Veterán, který má možná poslední šanci získat vytoužený titul, ale udělal chybu při jednom z pit stopů, motor v jeho voze zhasnul a než jej tým znovu nastartoval, z prvního místa bylo rázem čtvrté, což už Castroneves na dráze nedokázal napravit.

Newgarden tak opět navýšil vedení v čele šampionátu. V posledním závodě jsou udělovány dvojnásobné body, takže je ve hře ještě 150 bodů.

Dixon přitom ztrácí 31 bodů, Castroneves 42, Pagenaud 43 a Power 83. Dalších 50 bodů bude rozdáno hned následující víkend, až IndyCar Series zavítá na legendární historický okruh Watkins Glen ve státě New York.