Neporažený šampion

Tajemství Chabibova úspěchu: Jeho táta ho od malička dřel z kůže

Chabib Nurmagomedov se svým otcem
Zdroj: Profimedia
Téma:
UFC

Drtí jednoho soupeře za druhým, Dustin Poirier byl už číslo 28. Nikdo ve světě MMA na styl Chabiba zatím nedokázal najít recept. A jaké je tajemství jeho úspěchu? Už od malička ho táta vychovával jako vítěze.

Šampionem se nestanete jen tak. Za titulovým pásem jsou roky tréninku a utrpění a u Chabiba Nurmagomedova to platí dvojnásob. Dagestánský bojovník už byl jako vítěz vychováván. A šampiona z něj udělala i ulice.


Vyrůstal totiž v Dagestánu, drsném kraji na jihu Ruska. Když tam propukla válka, bylo Chabibovi 11. Líté boje se mu sice vyhnuly, slyšel ale o nich hodně. Navíc žil ve vesničce Sildi v kavkazských horách, kam vedla jen jedna cesta. Přes průsmyky a po prašných cestách plných serpentin.


Bylo jasné, že v SIldi navěky nezůstane. Jeho otec Abdulmanap byl válečný veterán a ukrajinský šampion v judu a sambu. Po konci kariéry si u svého domu zřídil dvoupodlažní tělocvičnu, ve které cepoval své dva syny.


Pak se Nurmagomedovovi přestěhovali do Machačkaly, kde si Chabib prožil nespočet pouličních bitek. Boj bez pravidel byl skvělou průpravou do dalších let. Chabibovi ale na tom nepřišlo nic zvláštního.

"Moje dětství bylo docela normální," vyprávěl kdysi. "Můj otec chtěl, abych studoval, já jsem se ale chtěl stát profesionálním sportovcem. Nikdy jsme se v tom neshodli. Ale táta si nakonec uvědomil, že mám dar pro boj a začal mě trénovat, abych se stal nejlepším na světě,“ přidal.


A pro to udělal všechno. Například nechal svého devítiletého synka bojovat s medvědem a vše si ještě natáčel.


Tvrdá práce ale přinesla své výsledky. Už ve 21 letech se stal mistrem světa v sambu a na úspěchy pomýšlel i v judu. Jenže v ani jednom ze sportů nebylo moc peněz a populárními se staly ultimátní zápasy.


V září 2008 stihl Chabib zničit prvního soupeře a po šestnácti výhrách si ho všimla slavná UFC. Ve světě profesionálního MMA doposud nepocítil porážku a na prvního přemožitele stále čeká.


To vše díky tvrdé práci jeho otce, kterého více než výsledky, zajímá čest jeho syna. To dokázal i minulý rok, kdy se na Chabiba po úletu při zápase s Conorem McGregorem pořádně naštval.


"Já mu uložím mnohem přísnější trest, než jaký dostane od UFC. Varoval jsem ho! Pro mě je disciplína na prvním místě. V oktagonu ať si dělá, co chce, ale mimo něj, tam je hranice, kde jsou civilisté, děti, ženy a cizí lidé." čertil se Chabibův otec, který je v Dagestánu jedním z nejuznávanějších trenérů.
 

Dalším důležitým aspektam Chabibova úspěchu jsou i současné tréninkové metody. Jedním z jeho sparring partnerů je totiž i jeho blízký přítel  Daniel Cormier. 
 

O více než 30 kilo těžší zápasník, který má ve své MMA kariéře neuvěřitelnou bilanci 22 výher a dvou porážek. Tu poslední si připsal v UFC 241, kdy ho o pás těžké váhy připravil Stipe Miocic.

hp TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Trofej solidarity a naděje ČTS by Moneta - Liberec

   13:05 14:50
   14:50

   RunTour - České Budějovice

   15:00

   Fotbal: Orlando City SC - Los Angeles FC

   16:45

   Element (419)

   16:55

   Kayaking Kerala - Part 1

   17:20

   Kayaking Kerala - Part 2

 • Nova Sport 2

  • UFC Fight Night: Brunson vs. Shahbazyan

   13:00 15:00
   15:00

   NHL: Vegas Golden Knights - Dallas Stars

   16:45

   Portiva Golf Trophy - Stroke Play Championship

   17:00

   Fotbal: San Jose Earthquakes - Minnesota United FC

   18:45

   Basketbal: Kyrie Irving - Kreativní zakončení 2015 - 2020

   19:00

   Basketbal: Giannis Antetokounmpo – NEJ akce 2015 - 2020

Celý program