Aktualizováno 23.1. 2016 09:02
video známé tváře

Taekwondo v UFC. Kdo vládne tímto unikátním stylem?

Max Holloway, UFC
Zdroj: profimedia.cz
Témata:

Mnozí diváci až s příchodem UFC na obrazovky NOVA Sportu objevili sport MMA. Tato moderní bojová disciplína se skládá a současně kombinuje několik samostatných bojových umění. V tomto článku si tedy představíme jedno z nich, přesněji řečeno taekwondo. A zmíníme i nejznámější tváře z řad UFC bojovníků ovládající tento styl.

Taekwondo je korejské bojové umění, které staví především na práci nohou a svém unikátním postoji. Velmi velká pozornost je věnována odstupu od soupeře, od čehož se poté volí úder nohou či pěstí. Při úderech nohou se tedy drží útočník od soupeře co nejdále a podle vypočítané dálky zvolí útok. V taekwondu jsou oblíbené kopy na oblast žeber, kdy se nevyužívá pohybu pánve pro co největší možnou sílu, ale spíše pro tzv. „odražení“ (nedávno Kyle Noke dokonce takto knokautoval soupeře).


Techniku odražení pak používá velmi rád i bývalý šampion Jon Jones, avšak na kolena soupeře, za což je velmi kritizován z důvodu, jak moc jsou nebezpečná pro zdraví soupeře. Vážnější poranění kolen může vést až ke konci kariéry. Pro žebra je nebezpečnější kop z otočky, kdy útočník využije setrvačnosti a většinu své váhy opře do kopu mířící na oblast žeber a žaludku. Tuto techniku velmi rádi využívají Dennis Siver a Max Holloway. Nesmíme zapomenout zmínit ani kombo kopy, kde se první úder používá pro odvedení pozornosti a současně pro získání větší dynamičnosti, která se opře do kopu druhého. V MMA se často volí jako první terč stehno a poté druhý kop směřuje na oblast hlavy či těsně pod paži. Samotnou skupinu nakonec tvoří kopy na hlavu (tzv. headkicky). Nejlegendárnější z nich je od Edsona Barbozy, patřící doposud mezi to nejlepší co jsme doposud mohli v oktagonu vidět.Taekwondisty lze nazvat mistry v oblasti zkracování vzdálenosti a v boji s odstupem. Na rozdíl od boxu, jiu-jitsu nebo wrestlingu, které jsou nepostradatelnou složkou moderního MMA, ale teakwondu zápasníci takovu pozornost nevěnují. Toto tak tvoří výhodu pro ty, kteří v něm mají základ a na první pohled se poté odlišují od většiny. Pro soupeře je navíc problematické na soupeře s tímto stylem trénovat.


Pevný základ na taekwondu styl lze vidět v UFC především na bývalém šampionovi lehké váhy, Anthonnym Petttisovi. Pettis je známý především díky svým nebezpečným kopům, což je zásluhou právě teakwonda, kterému se věnuje od útlého věku. Má tedy velmi dobrý cit pro udržení si ideálního odstupu od protivníka, kterého může rychlým přechodem do útoku zaskočit ještě rychlejším kopem.


Pokud se navíc dostane do větší blízkosti je schopen zakombinovat i box. Své techniky nadále zdokonaluje pod vedením Dukea Roufuse, jenž je považován za jednoho z nejlepších trenéru Muya Thai a kickboxu v USA. S tímto zázemím je tedy Pettis považován právoplatně za jednoho z nejnebezpečnějších postojářů v UFC. Sám bývalý šampion řekl: „Můj styl útočení je odlišný, díky zázemí v taekwondu.“Velmi známým vyznavačem je dále legenda Anderson Silva, jenž minulý rok dokonce bojoval za to, aby mohl Brazílii v tomto sportu reprezentovat na Olympijských hrách. Jeho legendární knokauty mají taktéž zázemí v taekwondu, např. jeho výhra nad Vitorem Belfortem. Z evropských zápasníků pak lze jmenovat jména jako veterána UFC, Dennise Sivera či chorvatskou legendu MMA, Mirka Cro Copa.
 

Lukáš Zduba TN.cz