první grandslam sezony

V souboji titánů porazil Djokovič Federera. Světová jednička Bartyová končí

Novak Djokovič

Novak Djokovič ukončil cestu Rogera Federera australským grandslamem. Fedex v předchozích zápasech přečkal několik mečbolů, ale na Djokoviče už byl krátký. Světová hráčka číslo 1 Ashleigh Bartyová se na svém domácím grandslamu do finále nepodívá. V semifinále ji totiž ve dvou setech vyřadila Američanka Keninová. Do semifinále smíšené čtyřhry se dostala Barbora Krejčíková. Ta se svým parťákem Nikolou Mektičem vyřadila hladce pár Kičenoková/Bopanna.

V očekávaném duelu Rogera Federera s Novakem Djokovičem na překvapení nedošlo. Favorizovaný Djokovič si se Švýcarem poradil ve třech setech a míří za svým osmým titulem na Australian Open. Na prvním grandslamu sezony odehrál Djokovič zatím sedm finálových bitev a všechny vyhrál.

První set začal několika brejky, ke konci si však už hráči svá podání drželi a došlo na tiebreak. Ten s přehledem vyhrál Srb, čímž udal směr, jaký se utkání ubíralo.

V následujících dvou sadách byl na servisu silný. Nabídl Federerovi už pouze jediný brejkbol, který odvrátil. Sám v obou setech Švýcarovi jedno podání sebral a po dvou hodinách a osmnácti minutách slavil postup do finále. V něm narazí na vítěze zápasu Thiem - A. Zverev, který se odehraje v pátek.

Přemožitelka Petry Kvitové do zápasu nastoupila jako jasná favoritka, jenže svou roli nenaplnila. V prvním setu si obě hráčky držely bezpečně svá podání. Jediné brejkboly měla Bartyová v šesté hře, ale žádnou ze tří možností nevyužila, tudíž se šlo do tiebreaku.

V něm Australanka nevyužila dva setboly, zatímco její soupeřka využila hned ten první. V druhé sadě získala Bartyová rychle výhodu brejku, jenže koncovka setu jí hrubě nevyšla. Za stavu 5:4 podávala na vítězství, a přestože se dostala ke dvěma setbolům, nakonec své podání ztratila.

Keninová odpověděla čistou hrou, a Bartyová rázem podávala na udržení se v zápase. To se jí však nepodařilo a s turnajem se loučí. Pro jednadvacetiletou Keninovou to bude premiérová účast ve finále grandslamu.

V něm se utká se Španělkou Muguruzaovou. Ta si v zápase plném nádherných dlouhých výměn poradila se Simonou Halepovou a v gandslamovém finále se představí poprvé od jejího vítězství na Wimbledonu 2017.

Vyrovnaný první set musel rozhodnout až tiebreak. Obrovské drama nakonec lépe zvládla Španělka, když využila svůj třetí setbol. Halepová je během první sady měla 4, ale poslední krok se jí udělat nepodařilo.

V druhé sadě podávala za stavu 5:4 Rumunka na vítězství v setu, jenže o svůj servis přišla. Muguruzaová si následně podání udržela a poté opět brejkla soupeřku, čímž si zajistila finálovou účast.

Barbora Krejčíková zvládla své čtvrtfinále smíšené čtyřhry parádně. Spolu s Nikolou Mektičem přejeli ukrajinsko-indický pár Kičenoková/Bopanna za 48 minut 6:0 a 6:2.