Nový stadion

Švancara to nevzdal! Chce dát nový život stadionu za Lužánkami

Téma:

Dejme za Lužánkami Š(v)anci mladým je projekt bývalého ligového fotbalisty Petra Švancary a nyní se dostal až do finálového výběru 4.ročníku participativního rozpočtu města Brna pod názvem Dáme na vás. Obnova stadionu je možná díky dotacím města Brna a také hlasům samotných Brňanů. Ti v listopadu mohou svým hlasováním projekt výrazně posunout kupředu.

Brněnská ikona Petr Švancara bojuje už několik let za to, aby stadion za Lužánkami začal zase žít. V roce 2015 tam pořádal velkolepou rozlučku s fotbalovou kariérou a podařilo se mu přilákat 35 tisíc diváků. Od té doby se o stadion stará a nyní ho chce zrekonstruovat na tréninkové centrum. "Areál bude nejen pro fotbalové týmy, ale pro všechny sportovní kluby města Brna," poodhaluje plány bývalý fotbalista.

 

Brno se díky projektu Dáme na vás stalo prvním statutárním městem v České republice, které zavedlo participativní rozpočet na celoměstské úrovni. Každý projekt může dostat maximálně 3 miliony.  Vyčleněno je 33 milionů, tedy bude vybráno 11 projektů. Předpokládá se, že stadion za Lužánkami bude jeden z nich. "Toto je první část peněz na celý projekt. Zbylých 7 milionů mám přislíbených od města," prozrazuje brněnský patriot. Plánovaná rekonstrukce má stát celkem 10 milionů.

 

 


Vzniknou tam 4 tréninkové plochy, zázemí, šatny i závlahy. "Teď tam neteče ani voda a nejde elektřina," říká Švancara. Soudní spory o pozemky mohou trvat klidně ještě mnoho let a toto je jedinečná šance, jak nenechat stadion znovu zchátrat.

 

Stadion za Lužánkami je tradičním místem brněnského fotbalu. V říjnu 1996 tam padl divácký rekord české ligy, když na zápas se Slavií přišlo 44 120 fanoušků. Naposledy se na něm hrála první liga v roce 2001.

 

 

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

Zuzana Říhová TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Tipsport Premier League 2021

   01:05 03:45
   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   Fotbal: Sporting Kansas City - Austin FC

   10:55

   WorldSBK - Emilia - Romagna Round (Tissot Superpole Race)

   11:35

   Kolo pro život - Orlík

   11:50

   Český motorsport 2021 (3)

 • Nova Sport 2

  • KSW 61: Pudzian vs. Juras

   23:05 02:05
   02:05

   Extremsportveko - The Beauty of Outdoor Sports

   02:35

   NBA: Los Angeles Clippers - Utah Jazz

   09:00

   Ragby: Exeter Chiefs - Sale Sharks

   10:40

   Nymburska jízda Ligou mistrů

   10:55

   NBA: Los Angeles Clippers - Utah Jazz

Celý program