Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

rozhovor vlastní zkušenost

Stramaccioni neví, kam jde, říká český trenér. Zažil i vystřelené oko

Andrea Stramaccioni a Jiří Saňák
Zdroj: Profimedia / instagram
Andrea Stramaccioni a Jiří Saňák

Andrea Stramaccioni má novou práci snů. V teheránském klubu Esteghlal FC by měl brát 40 milionů korun za rok a na zápasy bude chodit i 80 tisíc diváků. Jenže pozor, nedej Bože aby se nedařilo. O zkušenostech ze stejné adresy vypráví Jiří Saňák, který v klubu působil jako asistent slavného německého kouče Winfrieda Schäfera.

Saňák v Íránu během jediného roku poznal skoro vše. Báječnou atmosféru, spolupráci s velezkušeným kolegou z Německa i strach, co bude dál. Měl dokonce problém opustit zemi. A i proto se nakonec vrátil do Česka a dnes působí jako asistent Václava Jílka ve Spartě.

„Já jsem to bral jako zkušenost, pro mě bylo největším lákadlem pracovat vedle člověka, který 20 let trénoval bundesligu a vedl třeba i tým Kamerunu,“ vypráví v rozhovoru pro Novasport.tv Jiří Saňák.

Winfried Schäfer a Jiří Saňák
Zdroj: Instagram Winfried Schäfer a Jiří Saňák

Tématem je ale samozřejmě angažmá trenéra Andrey Stramaccioniho ve stejném klubu. Italský kouč se prý má připravit na daleko větší tlak, než zažil na Letné. „Esteghlal a Persepolis jsou dva nejvýznamnější kluby v Íránu. 30 milionů lidí fandí jednomu, 30 milionů druhému a fanatismus zažijete i na venkovních hřištích,“ vypráví rodák z Ústí nad Orlicí.Očekávání na Stramaccioniho možná budou o to větší, neboť se do médií dostala i částka, kterou by měl Ital za svou práci pobírat. Jde v přepočtu o 41 milionů korun za sezonu.

Atmosféra na zápasech Esteghlalu
Zdroj: Instagram Atmosféra na zápasech Esteghlalu

„Lidi na peníze v Íránu koukají opravdu hodně a té částce se divím. Wini Schäfer určitě neměl tolik. Navíc v Íránu se po zásahu Ameriky chudoba zvýšila dvojnásobně. Nedokážu to odhadnout, ale 80-90 procent lidí je hodně chudých. Jestli si nezíská fanoušky, tak to bude mít těžké…,“ přemýšlí Saňák.Jiná bude i práce. Zatímco do Sparty natahal Stramaccioni přes 20 hráčů z různých koutů světa, zde bude muset pracovat s domácími fotbalisty a výběr posil bude muset pečlivě zvážit. „V Íránu mohou být jen 3 cizinci mimo Asii a jeden z Asie, takže to bude jiná práce než ve Spartě. Já každému trenérovi přeji, ať má šťastnou ruku s posilami. My jsme ji měli, ať už to byl Džaparov nebo Baba Thaim, které lidi měli rádi. Ale i Wini Schäfer se někdy spálil a byli hráči, kteří nebyli oblíbení a to je pak problém. A to byl Schäfer hodně oblíbený, měl fanoušky na své straně, dobře s nimi komunikoval, ať už na tiskovkách, na instagramu nebo různými prohlášeními. Ti ho milovali.“

Estaghlala FC
Zdroj: Instagram Estaghlala FC

A pak je tu ještě samozřejmě očekávání fanoušků co se výsledků týče, spojená s rivalitou. 


Suma sumárum, aby Stramaccioni uspěl, musí mít štěstí na posily, které si přivede, musí dobře pracovat a klub musí mít výsledky a sbírat trofeje. Jinak se může také dostat do problémů.

Esteghlal a Jiří Saňák
Zdroj: Instagram Esteghlal a Jiří Saňák

„Trenéři nejsou jako v Česku OSVČ, ale jsou zaměstnanci. A klub za vás musí platit ne každý rok, ale každé dva měsíce daně. A co si budeme povídat, peníze jsou to opravdu velké. No a když to za vás nezaplatí, tak nedostanete takzvaná exit-víza a nemůžete vycestovat,“ vypráví Saňák nemilou zkušenost, při které se cítil opravdu špatně a nakonec raději z angažmá sám odešel. „Pro mě to byl opravdu velký problém, v podstatě až pocit vězení. Nejistou politickou situaci a chování bez respektu, to už jsem nechtěl podstupovat. Proto jsem to vlastně ukončil. Už to bylo za hranou.“
Dalila a Andrea Stramaccioni
Zdroj: Instagram Dalila a Andrea Stramaccioni

Íránské fandy pak vedle samotného Stramaccioniho zajímá i jeho manželka Dalila, kterou si fandové Esteghlalu oblíbili ještě před startem Italova angažmá pro její krásu a dlouhé černé havraní vlasy. Ale i ta se bude muset změnit. „Určitě bude muset chodit s šátkem, ale obličej vidět bude. Je to muslimská země, není to nic extrémně tvrdého, ale pravidla tam musí platit pro každého. Ženy prostě musí chodit zahalené.“

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 18:25 18:50

   Maxi Tip Poker Tour (25)

   18:50

   NHL News

   19:00

   Element (400)

   19:15

   Rychlá kola (11)

   19:45

   Off-road Maraton (7)

   20:10

   Truck Racing Magazine (10)

 • Nova Sport 2

  • 18:05 20:05

   NBA: Chicago Bulls - Brooklyn Nets

   20:05

   Grand Slam of Darts 2019

   22:00

   Truck Racing Magazine (10)

   22:20

   Czech rally - Speciál

   22:45

   NHL: Vancouver Canucks - Colorado Avalanche

   00:30

   UFC Reloaded (2)

Celý Program