Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 12.12. 2015 16:00
přehled evropská liga

Štědrá Evropa: České kluby vydělaly 325 milionů! Kdo nejvíc?

Sparta - Liberec - Plzeň
Zdroj: profimedia.cz

Evropská liga je sice stále jen chudší sestřičkou Ligy mistrů, ale i tak se v ní dají vydělat zajímavé peníze. Alespoň to platí pro trojici českých klubů, které už počítají, o kolik si díky svým vystoupením polepší. Trojice českých klubů vydělala během podzimu v Evropě zhruba 325 milionů korun, a to hlavně díky výsledkům v Evropské lize. Největší krajíc z odměny ukrojila pražská Sparta, která jako jediná nebude chybět v jarním play-off.

Vedení letenského celku si může mnout ruce. Zatímco v domácí soutěži Sparta klíčové zápasy nezvládla, ve skupině Evropské ligy ze šesti duelů ani jednou neprohrála. To se jí v Evropě stalo naposledy v roce 1999. A na finanční odměně je to znát.


Jen za výsledky inkasovali Pražané krásných 39 milionů korun. Celkem se ale konto Sparty rozšíří o 130 milionů. Tým kouče Zdeňka Ščasného může své podzimní vystoupení hodnotit kladně, navíc drží naději na to, že by vítěz české ligy mohl jít v roce 2018 rovnou do hlavní fáze Ligy mistrů.
 


A radost z výsledků v Evropské lize mají pochopitelně i sparťanští fanoušci, kteří se navíc mohou těšit na zvučného soupeře. V osudí už je nyní jistojistě třeba slavný Manchester United! A v případě postupu do osmifinále si Sparta může přijít na dalších 20 milionů.


Výdělky Sparty
výsledky v předkolech: 6,2 milionů korun
postup do základní skupiny: 64,8
výsledky ve skupině: 38,9
bonus za postup z 2. místa: 6,7
bonus za šestnáctifinále: 13,5
celkem: 130,1Na letošní ročník Evropské ligy budou dlouho vzpomínat v Liberci. Tamní Slovan po bídné sezoně příjemně překvapil svými výsledky celou Evropu. Hlavně, když si odvezl všechny body z Marseille! A právě s tímto soupeřem si to v posledním utkání rozdal o postup. 


Slavný Olympique sice putsiderovi porážku vrátil, ale pod Ještědem mohou být spokojeni. Rozhodně nezklamali. Spíše naopak. Odměnou jim bude necelých sto milionů korun! Pro Slovan jde o výrazné zlepšení klubového rozpočtu. To je bez debat.


Výdělky Liberce
výsledky v předkolech:
12,2 milionů korun
postup do základní skupiny: 64,8
výsledky ve skupině: 22,7
celkem: 99,7Podobná suma dorazí i do Plzně. Tamní Viktoria nenaplnila papírové předpoklady a stejně jako Liberec ukončila svou pouť soutěží už ve skupině. Klíčové byly hlavně prohrané zápasy s vídeňským Rapidem.


Výdělky Plzně
výsledky v předkolech:
6,2 milionů korun
postup do základní skupiny: 64,8
výsledky ve skupině: 13
výdělek za 3. předkolo LM: 10,8
celkem: 94,8Suma sumárum, české kluby vydělaly na podzim v Evropě asi 325 milionů korun. To ale není konečná částka. Částka bude ještě navýšena o podíl ze 152 milionů, které budou rozděleny mezi všechny účastníky základních skupin z televizních práv.
 

pha TN.cz