boj o kartu

Stát se profíkem by byl sen, říká Gawlas před začátkem Q-School

Jiří Průša
Jiří Průša
7.2. 2021 19:05
Téma:

Už v pondělí 8. února začíná Q-School, což je akce, na které se šipkaři mohou pokusit získat profesionální kartu okruhu PDC, jenže volných míst je málo a kandidátů celá řada. Velkým českým želízkem v ohni bude 18letý Adam Gawlas, pro něhož by zisk karty byl splněným snem.

V Q-School se bude hrát o celkem 29 místenek na okruhu PDC a porve se o ně 640 hráčů, takže konkurence je obrovská. Největším favoritem z českých šipkařů, kteří své štěstí v Německu zkouší, je osmnáctiletý talent Adam Gawlas.

 

"Abych kartu získal, musím projít skrz první tři kvalifikační dny. To znamená, dostat se v jednom ze tří dnů do semifinále, nebo každý den vyhrát zhruba tři zápasy, abych se kvalifikoval do druhé fáze," prozradil rodák z Návsí, jak trnitá je cesta pouze přes první část kvalifikace.

 

Finálová část se bude hrát na čtyři dny a bude více možností, jak kartu získat. "Čtyři vítězové těchto jednotlivých dnů Final Stage získají kartu, dalších sedm hráčů potom z dodatečného žebříčku. Kdybych každý den vyhrál čtyři zápasy, mohl bych kartu teoreticky získat. Bude to ale hodně těžké, rozhodovat bude každý bod. Například rok předtím, než Karel Sedláček získal svou kartu, tak mu utekl její zisk o jediný bod, což znamená de facto jednu výhru," vzpomněl si Gawlas na smůlu jediného českého profesionála před ziskem karty.

Gawlas už má za sebou finálové účasti na mistrovstvích světa do 18 i 23 let a také si zahrál na Grand Slam of Darts a World Cup of Darts. Tyto zkušenosti bude chtít Gawlas zúročit "Každá taková zkušenost vás strašně moc posouvá dál," je si vědom své výhody. "Hlava dělá velký kus práce, takže si i tímto budu chtít určitě nějak pomoci," prozradil.

Celkem se na Q-School představí šest Čechů. Pokusí se doplnit zatím jediného Čecha mezi elitou - Karla Sedláčka. "Byl by to můj sen stát se profíkem, ale ještě větším snem by bylo se tam držet. Udržet se tam je to nejtěžší, dva roky podávat ty vyrovnané výkony je strašně složité," předvídá velký talent českých šipek.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Libor Suchánek - český rozhodčí v NHL

   12:50 13:00
   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   Bike2Boat - MTB & Kayak Expedition

   13:35

   Český motorsport 2021 (1)

   14:05

   MČR v Gran Turismo Sport - Grand finále

   14:15

   MotoGP - VC Portugalska (trénink Moto3)

 • Nova Sport 2

  • NBA: Los Angeles Lakers - Boston Celtics

   11:00 13:00
   13:00

   AS Řím - AFC Ajax

   14:45

   Ragby: Itálie - Anglie

   16:25

   NHL: Dallas Stars - Columbus Blue Jackets

   18:05

   Házená: THW Kiel - Bergischer HC

   19:30

   Sestřih Evropské ligy UEFA (12)

Celý program