Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

tokyo 2020 má na to

Stane se lezec Ondra olympijským vítězem? Musím to promyslet, říká

Adam Ondra
Zdroj: Profimedia

Český lezec Adam Ondra všera šokoval sportovní svět. Stal se totiž teprve druhým člověkem na světě, který přelezl legendární kolmou stěnu Dawn Wall v Yosemitském národním parku. Ale není to zdaleka jediný zápis do historie tohoto sportu, který má Adam za sebou. Při pohledu na to, co dokázal, není pochyb o tom, že by mohl pomýšlet na olympijské zlato z Tokia, kde v roce 2020 bude sportovní lezení poprvé součástí olympijských her.

Šanci vyhrát olympiádu určitě má, myslí si legenda českého horolezectví Radek Jaroš.

 

Otázkou ale zůstává, zda-li se Ondra dokáže popasovat z formátem soutěže, jakým se bude na olympiádě soutěžit. Sportovní lezení se v Tokiu totiž bude skládat ze tří částí. Lezení na obtížnost, bouldering a lezení na rychlost.

 

 

Právě lezení na rychlost je něco, s čím má Ondra trochu problém, protože se mu prakticky nevěnuje a přestože v lezecké komunitě patří za nejlepšího na světě, rychlosti vládnou specialisté.
 

Adam Ondra
Zdroj: Instagram Konečně nahoře! Adam zdolal nejtěžší stěnu na světě.

 

Při soutěžích v lezení na rychlost je cesta standardizovaná, takže specialisté mají výhodu, že mohou každý den trénovat to stejné dokola. Jasně, proč ne, ale podle Ondry je tohle samostatná disciplína, která jde proti jeho filozofii.
 

Ostatně pro prestižní web rockandice.com v lednovém rozhovoru prozradil, že pokud by se lezení opravdu na olympiádu prosadilo, musel by svoji účast ještě hodně promyslet.
 

Co tedy Adamovi zbývá, pokud by chtěl pomýšlet na olympijské zlato? Zapomenout na to, že je sice mistrem světa v lezení na obtížnost i v boulderingu, ale postavit si doma umělou stěnu a trénovat do "zblbnutí".

Na druhou stranu Adam už v lezení vyhrál prakticky vše, co se dalo, takže o jeho schopnostech není pochyb. Pokud však chce vstoupit mezi olympijské legendy, musí svoji filozofii do roku 2020 na čas změnit. Když by se mu hry podařilo vyhrát, stane se nesmrtelným.

mm TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 15:05 16:20

   MotoGP - VC Aragonie (závod MotoGP)

   16:20

   Filip Řeháček – MS Moto 3 Aragonie

   16:35

   FIA CEZ - závody na okruzích (4)

   17:00

   Off-road Maraton (5)

   17:20

   FIVB Předolympijský kvalifikační turnaj - Čína Záznam kvalifikace na olympijský turnaj v plážovém volejbalu (muži)

   19:00

   Odpolední sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • 14:55 16:15

   Nova Sport Open 2019

   16:15

   Slovak Championship Open

   17:15

   Fotbal: Stade Reims - AS Monaco

   18:55

   FIA CEZ - závody na okruzích (4)

   19:25

   Truck Racing Magazine (7)

   19:45

   Ligue 1 Highlights (6)

Celý Program