7. zápas nejslavnější trofej

Ze dna k trofeji: Stanley Cup poprvé v historii patří St. Louis Blues!

Kapitán Alex Pietrangelo zvedá Stalney Cup
Zdroj: NHL media

Hokejisté St. Louis Blues poprvé ve své historii získali Stanley Cup. Rozhodli o tom v sedmém utkání finálové série, když na ledě Bostonu Bruins vyhráli 4:1. Slavná trofej se tak v roce 2019 do Česka ani na Slovensko nepodívá.

Sezona 2018-19 končí v NHL naprostou senzací. Slavnou trofej vyhrál tým, který byl ještě 3. ledna na poslední příčce tabulky. „Byl to neuvěřitelný rok. Ani nevím, co říct. Když si vzpomenu, kde jsme byli, a kde jsem teď. Řeknu ale jedno: Nikdy nebudu víc hrdý, než že jsem nosil tenhle dres s touhle partou kluků,“ vyprávěl dojatý kapitán Alex Pietrangelo.

Sedmý duel odehráli hráči Blues daleko efektivněji. A i když Boston svého soupeře doma přestřílel, slavili hosté. Skóre otevřel Ryan O´Reilly, který se stal prvním hokejistou od dob Wayna Gretzkého, který skóroval při všech čtyřech finálových vítězstvích. Osm sekund před koncem první třetiny pak sám kapitán Pietrangelo navýšil skóre.

Boston se sice snažil, ale v brance St. Louis byl jako zeď gólman Jordan Binnington. Třetí a čtvrtý gól dali Blues na konci třetí třetiny, když se trefili Schenn a po báječné kličkované Perrona i Sanford.

Za Boston jen snižoval dvě minuty před koncem po výzvě od Davida Krejčího zadák Matt Grzelcyk.

Organizace St. Louis Blues čekala na Stanley Cup dlouhých 51let od svého vstupu do NHL v sezoně 1967/68. Třikrát hráli Blues finále hned ve svých třech prvních ročnících v lize, ale nevyhráli v nich ani jediný zápas, pokaždé padli 0:4. Letos s Bostonem dokázali vyhrát 4:3 na zápasy.

Hokejisté St. Louis Blues vyhráli Stanley Cup
Zdroj: Profimedia Hokejisté St. Louis Blues vyhráli Stanley Cup

Stanley Cup, finále - 7. zápas:

Boston Bruins - St. Louis Blues 1:4 (0:2, 0:0, 1:2)

Branky: 58. Grzelcyk (Krejčí) – 17. R. O'Reilly (Bouwmeester, Pietrangelo), 20. Pietrangelo (Schwartz), 52. B. Schenn (Tarasenko, Schwartz), 56. Sanford (Perron, R. O'Reilly). Rozhodčí: Dwyer, Rooney - Cherrey, Amell. Diváci: 17565

Boston Bruins: T. Rask – Chára, McAvoy, Krug, Carlo, Grzelcyk, J. Moore – Marchand, Bergeron, Pastrňák – DeBrusk, Krejčí, Kuhlman – Ma. Johansson, Coyle, Heinen – Nordström, Kuraly, Acciari.

St. Louis Blues: Binnington (Allen) – Gunnarsson, Pietrangelo, Bouwmeester, Parayko, Dunn, Edmundson – Schwartz, B. Schenn, Tarasenko – Sanford, R. O'Reilly, Perron – Blais, Bozak, Maroon – Barbašev, Sundqvist, Steen.

• 09:00 09:05