Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 31. 8. 2018
Squash Pražský turnaj

Squashový Prague Open ovládl fanoušek Liverpoolu z Egypta

Shehab Essam
Zdroj: Magistrát hlavního města Prahy

Suverénním způsobem opanoval Egypťan Shehab Essam turnaj Prague Open. Ve sportovním areálu Hamr v Záběhlicích přehrál první nasazený hráč Fina Mika Äijänena skoro za půl hodiny 3:0 na sety. Egyptský squashista tak vyhrál svůj čtvrtý turnaj na okruhu PSA. A hlavně potvrdil, co se o hráčích z této země říká. "Proč jsme tak silní? Je nás hodně a máme své hvězdy, které jsou u nás hodně populární," potvrdil Essam, 78. hráč světového žebříčku. Akce byla podporovaná Magistrátem hlavního města Prahy a Městskou částí Prahy 10.

Jen málokdy zavítají do České republiky egyptští squashisté. Africká země tomuto sportu dlouhodobě dominuje. Mezi deseti nejlepšími je šest Egypťanů, čtyři z nich jsou rovnou nejlepší. "Hodně dětí u nás se squashem začíná, všechny si hrají na El Shorbagyho nebo Ali Faraga," tvrdil Essam, který v Praze vyhrál čtyři zápasy. Je však v Egyptě squash populárnější než fotbal? "To zase ne," odpoví jasně Essam. "Ale postupně se mu blížíme. Čím více úspěchů máme, tím více lidí u nás squash sleduje. Teď se nám daří hodně."

 

 

Sám Essam je fanoušek fotbalového Liverpoolu. Ano, důvod je jasný - Mohamed Salah, patrně nejlepší africký fotbalista současnosti. "Dívám se na něho každý víkend. Asi jako každý egyptský fanoušek. Ale zároveň přeji také Barceloně," doplnil Essam, který během Prague Open vyřadil ve druhém kole českého juniora Davida Zemana. "Byl velmi rychlý a skvěle četl hru. Úder, který by byl proti jiným soupeřům vítězný, on dokázal s přehledem vrátit," popisoval Zeman.

 

Pro Essama byl Prague Open prvním turnajem v nové sezoně. Ve výměnách je trpělivý, vyčkává, poté však nekompromisně zakončí. "Má skvělou reakci, umí si soupeře účinně přichystat. Má takový anglický vyčkávací styl," prohlásil Tomáš Fořter, generální sekretář České asociace squashe a hlavní organizátor turnaje. V Praze by se mohl prestižní turnaj PSA zase objevit na přelomu listopadu a prosince.

lju TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:25 15:15

   Házená: HC Erlangen - SC Magdeburg

   15:15

   Natural Track Luge - World Cup Final (Umhausen)

   15:40

   NBA – akce měsíce

   15:50

   Filip Řeháček: Cesta do mistrovství světa Moto3

   16:05

   Teleshop

   16:20

   Házená: Rhein-Neckar Löwen - SG Flensburg - Handewitt

 • Nova Sport 2

  • 12:55 14:55

   NBA: San Antonio Spurs - Denver Nuggets

   14:55

   Fotbal: Toulouse FC - Lille OSC

   16:55

   Fotbal: Stade Reims - AS Saint - Étienne

   18:55

   Teleshop

   19:10

   UFC Now (12)

   20:00

   Off-road Maraton (1)

Celý Program