Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 13. 10. 2017
Squash Zajímavý příběh

Squashistka předstírala, že je kluk. Jinak by nemohla sportovat!

Maria Toorpakai
Zdroj: Profimedia

Tenhle příběh bude jednou zfilmován Hollywoodem. Squashistka Maria Toorpakai již od dětství předstírala, že je klukem. Důvod? Tak moc toužila sportovat. Jenže v Pákistánu jí za to vyhrožovali smrtí. Odcestovala a nyní je z ní profesionální hráčka. "Jsem bojovnice a vždycky budu bojovnice," prohlašuje o sobě Toorpakai.

Narodila se ve Waziristánu, odlehlého regionu v Pákistánu, který je prý nejvíce nebezpečným místem v této zemi. Dívky zde jen zřídka chodí do školy, rozhodně nesportují. Maria Toorpakai se ale rozhodla žít jinak. Záviděla totiž klukům, když mohli na hřištích hrát různé hry, sportovat. "Ve čtyřech letech jsem spálila své šaty, ostříhala si vlasy a oblékla si bratrovi šaty. Rozhodla jsem se žít jako chlapec," popisovala své dětství zarputilá sportovkyně. Jak to však vzaly její rodiče? "Můj otec je silný obhájce stejných práv pro ženy, dovolil mi, aby ze mě byl sportovec," dodala pakistánská squashistka.

 

 

Že by nějak ztrácela? Ale vůbec… Jako dvanáctiletá byla v Pákistánu druhá nejlepší ve vzpírání! Poté přešla na squash, otec jí dal do jedné z akademií v Peshawaru. Tam však po Toorpakai chtěli rodný list, a tak byla skutečná identita odhalena. Ředitel školy zastával však stejné hodnoty jako její otec. "Brzy poté už mi ale chodily výhružné dopisy od Tabibanu, nemohla jsem pokračovat ve squashi. Nebylo vyhnutí, musela jsem odcestovat ze země," vzpomínala Toorpakai.

 

Místo toho, aby se schovávala, tak se Maria pokoušela sehnat sponzora v zahraničí. Poslala tisíce mailů do squashových klubů… Nakonec byla pozvána slavným squashovým trenérem Jonathanem Powerem do Toronta. Zde se Toorpakai připravuje dodnes, momentálně je na 99. místě světového žebříčku a stále hraje pod vlajkou Pákistánu. "Pořád svému životu nemohu uvěřit. V dětství jsem nemohla opustit dům, nyní jsem profesionální squashista. Ani hrozby smrti Talibanu mě nemohly zastavit," vyprávěla Toorpakai.

 

 

Její příběh je ohromnou inspirací také pro další hráčky. Samozřejmě, že si jí na okruhu PSA všimly. "Potkaly jsme se v minulém roce v Monaku. Bavily jsme se o vědě a náboženství. Díky ní si člověk uvědomí, že to, pro co ona musela bojovat a riskovat, my bereme jako samozřejmost. Nevážíme si, jaké máme na západě možnosti," říkala o Toorpakai česká squashistka Anna Serme, která žije ve Francii. "Vím o ní, že si prošla nějakým zraněním, takže se teď vrací na svou předešlou úroveň."

lju TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:00 14:40

   Fotbal: Toronto FC - Minnesota United FC

   14:40

   Element (385)

   14:55

   Florbal: IBF Falun - Mullsjö AIS

   16:35

   Natural Track Luge - World Cup Final (Umhausen)

   17:00

   Teleshop

   17:15

   Off-road Maraton (1)

 • Nova Sport 2

  • 13:00 15:00

   NHL: Boston Bruins - Toronto Maple Leafs

   15:00

   UFC Now (12)

   15:45

   Czech rally 2019 (1)

   16:10

   Teleshop

   16:25

   Ligue 1 Preview (33)

   16:55

   Fotbal: EA Guingamp - Olympique Marseille

Celý Program