Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

anketa MS v atletice

Sprintu vládnou dopingoví hříšníci. Vyhráli přes půlku rozběhů

Powell, Gay, Ogunode a Gatlin
Zdroj: Profimedia

Atletický světový šampionát v Pekingu začal. A to v době, kdy královnou sportu zmítá celosvětový skandál kolem pozitivních dopingových nálezů. I proto jsou závody v Číně pod drobnohledem a ožívají vzpomínky na staré hříchy. Třeba u sprinterů...

Kromě rekordního zápisu teprve devatenáctiletého Eritrejce Ghebreslassieho, kvalifikačního nezdaru kladiváře Melicha, zdaru tyčkařů Kudličky a Balnera, sedmibojařského snažení zraněním zmítané Klučinové či dalším titulu britského vytrvalce Faraha byly na programu i sprinterské rozběhy.

 

Těch bylo v "Ptačím hnízdě" hned sedm a vesměs se v nich radovali favorité včetně jamajského šoumena Usaina Bolta. Britský web Metro si v souvislosti s výsledky běhů na sto metrů vzpomněl na doby nedávno minulé a připomněl, že více než polovina vítězů rozběhů vzešla ze závodníků, kteří v minulosti pykali za doping.

 

Anketa

Měli by sportovci, kteří měli pozitivní dopingový nález, mít možnost znovu závodit?

Hlasovalo 65 lidí.

 

Běh číslo jedna. Vítězí Asafa Powell v solidním čase 9,95 sekundy. Ještě loni touhle dobou se přitom jamajský sprinter pozvolna vracel po půlročním trestu za dopingový nález. Ve stejné době jako na Powella došlo i na Tysona Gaye. Ten si za nález zakázané látky odseděl rok.

 

 

Dokonce dvojnásobný trest si odpykal vítěz třetího rozběhu, Femi Ogunode. Katařan nigerijského původu se do závodního kolotoče vrátil začátkem loňského roku. A konečně Justin Gatlin, ani ten nemá čistý štít. Ba naopak, s jeho osobou je spojen jeden z největších dopingových skandálů. Poprvé byl potrestán už jako junior, to bylo jen na rok. Nepoučil se však a podruhé si odpočinul hned na čtyři roky, mezi lety 2006 a 2010.

 

Bez poskrvnky jsou jen tři ze sedmi vítězů. Mirky Dušíny mezi atlety jsou Trayvon Bromell, Jimmy Vicaut a i Usain Bolt. Jejich kolegové ale už tak čisté svědomí nemají. Co myslíte, měli by sportovci potrestaní za doping dostávat druhou šanci? Hlasujte v naší anketě.
 

TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 23:15 01:15

   NHL: St. Louis Blues - San Jose Sharks

   01:15

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   Fotbal: New York Red Bulls - Atlanta United FC

   11:00

   Ranní Sportovní noviny

   11:05

   Total Fight - Snowboard Slopestyle

 • Nova Sport 2

  • 22:00 23:40

   Fotbal: LA Galaxy - Colorado Rapids

   23:40

   Major League Soccer Highlights (12)

   00:10

   Premier League Darts 2019

   02:35

   Engadinsnow - Ski & Snowboard (Engadin)

   08:15

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   10:45

   Major League Soccer Highlights (12)

Celý Program