Lance Armstrong

Sportovní návraty 4: Ikona cyklistiky? Po dopingové aféře je z něj psanec

Lance Armstrong
Zdroj: isifa.com
Lance Armstrong
Otava redakční fotka
Marek Otava
24.12. 2020 15:00
Téma:

V dalším díle rubriky Sportovní návraty se budeme věnovat muži, který se do profi pelotonu vracel hned několikrát. Bývalý americký cyklista Lance Armstrong byl symbolem oddanosti k sportu a motivoval tisíce fanoušků i obyčejných lidí. Dnes už však nic z tohoto neplatí. Slavný sportovec totiž bral doping.

Tímto činem se tak pravděpodobně stal největším podvodníkem novodobých sportovních dějin.

Kariéra Lance Armstronga strmě vzrostla hned ve svém počátku. V roce 1992 poprvé nakoukl do profi pelotonu a hned rok nato se stal světovým šampionem v cyklistickém závodě, kde tehdy porazil o mnoho let zkušenější matadory. Titul z MS je zároveň možná jediným velkým triumfem, který mu v jeho kariéře po dopingové kauze zůstane.

 Následně tehdy 22letý cyklista začal sbírat úspěchy i na jednodenních klasikách nebo jednotlivých etap na Tour de France.

V roce 1996 se však závodníkovi otočil život o 180 stupňů. Lékaři mu totiž diagnostikovali pokročilou rakovinu varlat. Armstrong o své nemoci informoval na tiskové konferenci, kde všem příznivcům vzkázal, že bude bojovat a k cyklistice se vrátí.

 A taky tak učinil, po sérii chemoterapií a náročné léčbě se opravdu dokázal vrátit.

 
V roce 1998 tak opět vzal řidítka do ruky a započal éru neskutečných sedmi vítězstvích na Tour de France za sebou, čímž totálně přepsal historické tabulky.

 

Nicméně právě tento obrovský úspěch začal vyvolávat pochybnosti, zdali si Lance Armstrong nedopomáhá k lepším výkonům dopingem. Američan však všechny tyto podezření v průběhu let dementoval.

 

Po sedmé výhře na slavné francouzské Grand Tour ukončil kariéru a stáhnul se do ústraní.

Nicméně o čtyři roky byl opět zpátky v sedle a v roce 2009 dokázal skončit na Tour de France třetí, následně v roce 2011 podruhé, a už naposledy, uzavřel svou bohatou kariéru.

 

Následující rok ale přinesl šokující pravdu! V roce 2012 totiž Americká antidopingová agentura USADA odhalila jeho dopingové prohřešky a ohlásila, že případ Armstrong byl jedním z nejsofistikovanějších dopingových programů v historii sportu.


Rozsáhle vyšetřování však většinu jeho dopingové minulosti rozkrylo a americká cyklista následně přišla o všech sedm titulů na Tour de France.

 

Sám Lance Armstrong se pak pod nátlakem veřejnosti a médií rozhodl v roce 2013 vystoupit před celým národem a v televizním rozhovoru s Oprah Winfreyovou přiznal se slzami v očích dopingovou pravdu.

Z amerického hrdiny byl rázem padouch, a aura jedinečného sportovce, který motivoval tisíce obyčejných lidí, byla pryč.

 

Dnes 49letý bývalý cyklista stále řeší problémy spojené s jeho dopingovou minulostí. V novém dokumentu totiž Armstrong přiznal, že dopoval už v počátku své kariéry. A podle jeho slov mohly zakázané látky i zapříčinit jeho pozdější rakovinu.

"Nechci říkat, že to nemělo vliv, protože o tom nejsem přesvědčený. Spíš bych řekl, že tam nějaká souvislost bude," řekl v letošním roce Američan, který dnes už otevřeně mluví o používání krevních transfuzí, EPA a růstových hormonech.

 


Přijít by tak mohl i o titul mistra světa z roku 1993, což je jeden z posledních triumfů, které mu po kariéře zůstaly.
 

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Basketbal: ERA Nymburk - Casademont Zaragoza

   13:15 14:55
   14:55

   Ragby: Itálie - Anglie

   16:55

   Fotbal: Racing Strasbourg - Paris Saint - Germain

   19:00

   World Match Racing Tour - Bermuda Gold Cup

   19:30

   NHL News

   19:45

   Studio NHL

 • Nova Sport 2

  • Granada CF - Manchester United FC

   12:40 14:25
   14:25

   Ligue 1 Preview (32)

   14:50

   Bellator 256: Bader vs. Machida II

   16:50

   Championship League Pool Highlights 2021

   17:55

   Ragby: Wales - Irsko

   19:55

   Rok Evropského fotbalu pod Covidem - 19

Celý program