Skvělý úspěch biatlonisty Soukupa. Na MS vybojoval bronz

Jaroslav Soukup vybojoval na mistrovství světa biatlonistů v německém Ruhpoldingu bronzovou medaili ve vytrvalostním závodě na 20 kilometrů, v němž zvítězil Slovinec Jakov Fak a stříbro vybojoval Simon Fourcade z Francie. Michal Šlesingr skončil šestý.

Devětadvacetiletý Soukup si vedl výborně po celý závod, v němž střelecky chyboval jen jednou, a to na druhé položce.

Tehdy klesl ze čtvrté na patnáctou příčku, ale po třetí střelbě už byl devátý a po odjezdu z poslední střelnice mu znovu patřila čtvrtá příčka za Simonem Fourcadem, Jakovem Fakem a Andreasem Birnbacherem. Toho však v závěrečném kole dokázal předběhnout a vybojovat bronz, stejně jako v souboji o zlato Fak předčil Simona Fourcada.

Soukup už během této sezony jednou na medailové pozici skončil, v rámci Světového poháru ve švédském Östersundu doběhl třetí ve stíhacím závodě. Český reprezentant v Ruhpoldingu navázal na zlato Romana Dostála, který ovládl vytrvalostní závod na světovém šampionátu v roce 2005.

Vedoucí muž disciplíny i celkové klasifikace Světového poháru, bratr vicemistra světa Martin Fourcade z Francie, který v Ruhpoldingu získal už dvě zlaté medaile, zaznamenal pět střeleckých chyb a s pěti trestnými minutami skončil v poli poražených.

Vedle druhého Soukupa a šestého Šlesingra, který střelecky chyboval jen jednou, stejně jako všech pět biatlonistů před ním, se dařilo i Ondřeji Moravcovi, který obsadil se dvěma trestnými minutami dvanácté místo. Tomáš Holubec skončil třiatřicátý a připsal si body do Světového poháru. Soukup, Šlesingr a Moravec si zajistili start v nedělním závodě s hromadným startem pro třicet nejlepších.

"Závod se vyvíjel relativně dobře, ale od začátku to ještě na medaili nevypadalo. Jarda ale finišoval o necelou vteřinu dříve než Birnbacher, je to ohromný úspěch. Moc mu to přeju, stejně jako bych to přál každému jinému z našeho týmu. Musím ale přiznat, že emoce i satisfakce jsou pro mě teď zvlášť silné, protože jsme s Jardou dlouholetí přátelé," uvedl pro webové stránky Českého svazu biatlonu reprezentační trenér mužů Ondřej Rybář.

"Jsem neskutečně šťastný. Nebyla to dnes žádná One Man Show, ale báječné představení celého týmu. Znovu se ukázalo, že naše výsledky nejsou jen náhoda. Dnes si zaslouží pochvalu úplně všichni, byli na střelecké špici. Těší mě i výkon Tomáše Holubce, který také bodoval. Všichni kluci měli na pažbě zbraně nápis: Vítej, Kryštůfku! Je super, že Tomášova syna tak vlastně obdaroval celý tým," připomněl Rybář Holubce juniora, který přišel na svět v pondělí.