Rakušané vyhráli úvodní závod družstev ve skocích na lyžích, Češi skončili šestí

Jakub Janda
Zdroj: Oficiální zdroj

Rakušané vyhráli v neděli v finském Kuusamu úvodní jednokolový závod Světového poháru ve skoku na lyžích s víc než stobodovým náskokem na tým Japonska, třetí skončili Rusové.

Česká čtveřice Jakub Janda, Jan Matura, Lukáš Hlava a Roman Koudelka obsadila šesté místo.

O lepší umístění připravil český tým nejzkušenější člen Jakub Janda, který v prvním kole neustál skok dlouhý 138,5 metru. Nejlepším českým skokanem byl Roman Koudelka, který dolétl na značku 142 metrů. Lukáš Hlava skočil 123 metrů, Jan Matura 99,5 metru.

Rakušané, kteří nastoupili v silném složení Wolfgang Loitzl, Andreas Kofler, Gregor Schlierenzauer a Thomas Morgenstern, vedli už po polovině závodu s třicetibodovým náskokem, a pak ho ještě navýšili, když Schlierenzauer skočil 139 metrů a Morgenstern jen o metr méně.

Nejdelší skok dne (143 metry) předvedl Denis Kornilov a zpečetil tak třetí místo Rusů, kteří se před sezonou museli vyrovnat s tragickou smrtí svého nejlepšího závodníka Pavla Karelina.

Závod, v němž rozhodovalo pouze jedno kolo, se měl původně uskutečnit v sobotu, silný vítr však skokany na můstek nepustil.

SP Kuusamo (Fin.) - HS 142, závod týmů: 1. Rakousko (Loitzl, Kofler, Schlierenzauer, Morgenstern) 517,2, 2. Japonsko (Kobajaši, Točimoto, Takeuči, Ito) 408,4, 3. Rusko (Vasiljev, Kaliničenko, Trofimov, Kornilov) 398,3, 4. Německo 392,1, 5. Slovinsko 386,4, 6. ČR (JANDA, MATURA, HLAVA, KOUDELKA) 381,9.