Northug vyhrál miniseriál Ruka Triple lyžarů běžc, Bauer devátý

Petter Northug
Zdroj: Mediafax

Nor Petter Northug vyhrál v neděli ve finském Kuusamu tříetapový miniseriál Ruka Triple, který je součástí Světového poháru v běhu na lyžích, když v závodě na 15 kilometrů klasicky s handicapovým startem uhájil vedení před Švýcarem Dariem Colognou. Lukáš Bauer doběhl, stejně jako před rokem, devátý.

Třetí skončil v hustém sněžení další Nor Eldar Rönning, který vybíhal až z 18. místa, pátý Alexej Poltoranin z Kazachstánu byl po dvou úvodních etapách dokonce až pětadvacátý. Poltoranin absovoval závod v nejrychlejším čase a připsal si body za vítězství v etapě.

Bauer, který v sobotní volné desítce skončil desátý, vybíhal jako jedenáctý se ztrátou rovné minuty na Northuga. Český lyžař začal opatrně, držel si ztártu kolem čtyřiceti vteřin, v polovině závodu byl s téměř minutovou ztrátou patnáctý, poslední okruh ale zajel výborně a časové manko stáhl na konečných 43,3 sekundy.

Martin Jakš, který startoval jen čtyři vteřiny na Bauerem, se skupiny neudržel a v druhé polovině závodu klesl na 24. místo se ztrátou 1:26,5. Jiří Magál prohloubil ztrátu půldruhé minuty na konečných 2:11,8 a třicáté sedmé místo, Ondřej Horyna ztratil téměř pět minut a obsadil 91. pozici.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Northug vybíhal s náskokem jedenácti vteřin na obhájce celkového vítězství ve Světovém poháru Colognu, brzy se ale nechal dojet a dvojice absolvovala téměř celý závod společně. Nor pak zaútočil v posledním stoupání před stadionem a s přehledem si dojel pro vítězství v seriálu, za nějž si připsal 200 bodů do hodnocení Světového poháru.

SP Kuusamo (Fin.)
Ruka Triple: 1. Northug (Nor.) 38:41,5, 2. Cologna (Švýc.) +1,8, 3. Rönning (Nor.) +20,6, 4. Poltaranin (Kaz.) +22,2, 5. Olsson (Švéd.) +24,0, 6. Hellner (Švéd.) +26,1, 7. Legkov (Rus.) +35,5, 8. Manificat (Fr.) +40,1, 9. BAUER (ČR) +43,3, 10. Sedov (Rus.) + 47,6, ... 24. JAKŠ +1:26,5, 37. MAGÁL +2:11,8, 91. HORYNA (všichni ČR) +4:56,5.

15 km klasicky s handicapovým startem: 1. Poltoranin (Rus.) 37:42,8, 2. Rönning (Nor.) 37:51,5, 3. Rickardsson (Švéd.) 38:11,3, 4. Gaillard (Fr.) 38:12,1, 5. Olsson (Švéd.) 38:13,6, 6. Hellner (Švéd.) 38:14,2, 7. Harvey (Kan.) 38:21,2, 8. Kershaw (Kan.) 38:22,5, 9. BAUER (ČR) 38:24,8, 10. Halfvarsson (Švéd.) 38:25,3, ... 21. Northug (Nor.) 28:41,4, 31. JAKŠ 39:04,0, 49. MAGÁL 39:35,0, 95. HORYNA (všichni ČR) 41:30,2.