Mistrem světa ve skiatlonu je Nor Northug

Češi na medaili nedosáhli. Koukal předvedl skvělý výkon a skončil na devátém místě.

V dramatickém skiatlonu na mistrovství světa v Liberci si na své konto připsal důležité vítězství norský závodník Peter Northug. Druhý skončil Švéd Anders Södergren, bronz vybojoval Ital Giorgio di Centa.

Podívejte se na ohlasy českých běžkařů po závodě:Nejlepší z Čechů Martin Koukal skončil na devátém místě se ztrátou 32 vteřin na vítěze. Jiří Magál obsadil 13. místo a Lukáš Bauer až 25. "Martin Koukal i Jirka Magál mě potěšili hlavně s výhledem na páteční štafetu. Oba předvedli dobrý výkon," zhodnotil vystoupení Čechů trenér Miroslav Petrásek.


Celý závod jsme sledovali v podrobné ON-LINE reportáži

Finiš z říše snů


Ve vyrovnaném závodě se lyžaři dlouho drželi takticky pohromadě. Startovní pole se začalo trhat až v závěrečné čtvrtině klání, kdy v čele postupně vykrystalizovala čtyřčlenná skupina vedená Södergrenem. V ní byl kromě pozdějšího vítěze Northuga a třetího Di Centy také Rus Alexander Logkov. Ten však v závěrečném sjezdu do cílové rovinky upadl a nabídl tak šanci svým soupeřům. Nejvíce sil měl v rozhodujících chvílích Northug, který dlouho jezdil na druhém místě, a doběhl si pro zlato nevídaným finišem, při kterém zařadil snad třetí kosmickou rychlost. Ostatní běžci, kteří se v tu chvíli vydávali ze všech sil proti "létajícímu Norovi", vypadali jako statické figurky.

Northug: Že mám zlato? To jsem zjistil až v cíli"Jsem šťastný, byl to hodně těžký závod. Místní trať je velmi obtížná, nemáte kde si odpočinout. Navíc tohle je moje první individuální medaile," radoval se Northug. "Věděl jsem, že před cílem je dlouhý sjezd a že tam můžu dostihnout vedoucí skupinu. Až v cílové rovině jsem si uvědomil, že Södergren je za mnou a já mám zlato," dodal Nor.

"Tahle sezona je velmi těžká, protože jsem v úvodu měl zdravotní problémy a ztratil jsem hodně času. Teď jsem opravdu šťastný, že se mi podařilo přípravu dohnat a být tady v tak dobré formě," řekl stříbrný Södergren, který před sezonou čelil podezření na rakovinu varlat. "Celý závod jsem doufal v medaili, ale musím říct, že jsem dnes měl hodně štěstí," shrnul bronzový Ital Di Centa.

Bauer: S klasickou částí jsem spokojen

"Deváté místo je super. Klasika pro mne byla hrozně těžká. Na začátku bruslení mi pomohlo, že se začalo taktizovat. Díky tomu jsem se zapojil do té hlavní skupiny, ale trať nebyla dostatečně široká, když tam chce bojovat 30 lidí, je tam opravdu těsno. Byla škoda, že jsem nebyl ve správný čas na správném místě, tedy když se první skupina vydala do trháku," zalitoval po závodě Koukal.

"Jak skiatlon, tak všechny závody s hromadným startem jsou svázány taktikou. Tyto závody mi moc nevyhovují, ale s klasickou částí jsem byl spokojen, bruslení už bylo horší. Pomalejší rozjezd jsem měl schválně, nechtěl jsem jet vepředu. Dnes jsem jel na vosku, takže jsem měl výhodu ve stoupání, ale dolů mi to nejelo. Co se týče bruslení, prostě mi to nejelo. Nevím, jestli to bylo mazáním, či lyžemi," povzdechl si po závodě Lukáš Bauer.

Skiatlon (15 km klasicky + 15 km volně):
1. Northug (Nor.) 1:15:52,4, 2. Södergren (Švéd.) +3,1, 3. Di Centa (It.) +11,9, 4. Legkov (Rus.) +20,1, 5. Clara (It.) +23,6, 6. Vittoz (Fr.) +29,2, 7. Angerer (Něm.) +29,8, 8. Jauhojärvi (Fin.) +32,4, 9. KOUKAL (ČR) +32,7, 10. Filbrich (Něm.) +35,4, ...13. MAGÁL +36,5, 25. BAUER +1:03,4, 53. ŠPERL (všichni ČR) +5:36,4.

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

hrc TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Fotbal: Inter Miami CF - CF Montreal

   17:00 18:45
   18:45

   Kolo pro život - Beroun

   19:00

   Odpolední sportovní noviny

   19:05

   FIA Karting Championship 2021 (5)

   19:30

   Český motorsport 2021 (6)

   20:00

   Major League Soccer Highlights (13)

 • Nova Sport 2

  • Bellator 263: Pitbull vs. McKee

   15:00 18:35
   18:35

   Hokej: Sportovní originály - Petr Mrázek

   18:50

   Hokej: Connor McDavid - Fenomén

   19:05

   Whitewater Polar Circle

   19:30

   V8 Superboats Championship - Round 1 - 3

   20:00

   Sportovní originály - František Straka - trenér

Celý program