Mám úplně všechno. Peníze i kariéru, říká krasobruslař Jevgenij Pljuščenko

Exkluzivní rozhovor s fenomenálním ruským krasobruslařem Jevgenijem Pljuščenkem o olympiádě, tréninkové dřině, rodině či koníčcích.

Před třemi a půl lety pověsil fenomenální ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko brusle na hřebíček a stejně jako řada jeho kolegů se rozhodl, že bude jezdit pouze po exhibicích. Na rozdíl od drtivé většiny krasobruslařských profesionálů se rozhodl vrátit mezi amatéry.


"Skákal jsem snadno trojitého axela, což rozhodně není jednoduchý skok. Řekl jsem si, že když to dokážu při exhibici, tak se mi to určitě podaří i v soutěži soutěži,“ vzpomíná Pljuščenko, který prý začal o svém návratu poprvé přemýšlet před zhruba rokem a půl v při krasobruslařské show v Praze.


Podívejte se na část rozhovoru, který jsme natočili s Jevgenijem Pljuščenkem:Cílevědomý krasobruslař se pustil s obrovskou vervou do tréninku. Po sedmihodinových dávkách jej prý bolel každičký sval v těle. Ohromná lopota však přinesla svoje ovoce. Novopečený mistr Evropy z estonského Tallinnu je znovu v top formě a ve Vancouveru se chystá zaútočit na obhajobu zlaté olympijské medaili, což se ještě žádnému krasobruslaři nepovedlo.


Jevgeniji, máte za sebou skvělý návrat. Jak se cítíte po zisku šestého titulu mistra Evropy?
Samozřejmě se cítím skvěle. Vždyť jsem nezávodil tři a půl roku, vrátil jsem se a dokázal vyhrát. Tohle vítězství je pro mě nesmírně důležité.

 

Jste zpět po hodně dlouhé době. Všiml jste si nějakých změn, které se udály v krasobruslení?
Moc věcí se nezměnilo. Silnější jsou všichni snad pouze v piruetách a krokových pasážích. Skokanská úroveň se nezvýšila. Mým cílem každopádně stále zůstává bruslit nejlépe, jak dovedu. No a co dále? Můj přístup ke krasobruslení se vlastně trochu změnil. Mnohem víc to užívám, snažím se bruslit hodně pro diváky a své fanoušky, ale taky pro rozhodčí.


Jak těžká vlastně byla cesta zpět na vrchol? Můžete to nějak popsat?
Hodně těžká. Znamená to vstávání v sedm hodin, dopravu na trénink, která trvá hodinu, pak samotné bruslení po němž následuje další fáze v posilovně. A po dvouhodinové pauze další krasobruslařský trénink a po něm v rámci přípravy třeba fotbal nebo hokej. To všechno zabere asi sedm hodin. Po takovém tréninku mě bolely svaly v celém těle, měl jsem je jako kámen.


Když jste zvítězil na mistrovství Evropy, tak se v novinách objevovali titulky o tom, že "Král je zpět“. Jak se cítíte, když vás označují králem? Stejnou přezdívku měli například velikáni hudebního světa Elvis Presley či Michael Jackson…

Pro mě to znamená jenom to, že na sobě musím makat víc a víc, abych si to zasloužil. Chtěl bych zároveň říct, že bez svých fanoušků bych nebyl ničím. Nebruslím tedy pouze za sebe či svou zemi, ale i pro ně. Za to označení jim určitě děkuji. Každopádně mají pravdu. Ano, jsem zpět.


Proč jste se vlastně rozhodl vrátit? Kvůli olympijským hrám?

Určitě, olympiáda je největší soutěží za poslední čtyři roky. Důležitém faktorem bylo i to, že jsem si uvědomil, že umím stále velmi dobře bruslit. Před nějakou dobou, bylo to zde při exhibici v Praze, jsem snadno skákal trojitého axela, což rozhodně není jednoduchý skok. Řekl jsem si, když to dokážu při exhibici, tak se mi to určitě podaří i během soutěže.


Vaším cílem pro Vancouver bude určitě zisk medaile a možná zlaté. Na mistrovství Evropy jste byl suverénní. Jak těžké to bude ve Vancouveru?
Myslím si, že není lehké uspět v jakékoliv soutěži. Nejprve následuje tvrdá tréninková dřina před závodem, v němž se pak musíte nesmírně soustředit, abyste zajeli bezchybnou jízdu. Může se stát cokoliv. I z toho důvodu bude spokojený s jakýmkoliv výsledkem, ať by šlo o stříbro, bronz, čtvrté či páté místo.


Ale zlato by bylo příjemné, souhlasíte?
Určitě se budu snažit předvést jako vždy to nejlepší, co je ve mně.


Olympijské hry začínají již za méně než tři týdny. Co máte v plánu v této době?

Dnes cestuji domů do Petrohradu, kde se budu připravovat. Do olympiády zbývá ještě spoustu času, v němž budu svoji jízdu ladit. Přirovnal bych to k tunningu automobilů.


A jak váš návrat ke krasobruslení vlastně přijala vaše rodina? Už jste mluvil o tom, že krasobruslení je velká dřina, která vezme spoustu času.

Byla to vlastně moje druhá manželka Jana, která mě přiměla k návratu. Říkala mi: Jevgeniji, máš sice všechny tituly, ale olympiádu jsi vyhrál jenom jednou. Co takhle zvítězit i podruhé? Říkal jsem jí: Jano, vždyť jsem tři a půl roku nebruslil, není možné se vrátit.  Nakonec jsem dal na ni, začal tvrdě trénovat a vyhrávat soutěže. Pokud tedy získám medaili, tak polovina bude její.


A co na vlastně váš malý synek? Půjde ve vašich šlépějích?

Jegorovi je tři a půl roku. Když mu byli asi dva, tak jsem mu dal brusle, postavil jej na led, jenže místo toho aby bruslil, tak se rozběhl a legračně při tom cupital. Až bude starší tak ho asi přihlásím do hokejové školy, nebo možná bude hrát fotbal či tenis, ale určitě to nebude krasobruslení. Jinak Jegor žije s mojí první ženou, ale vídám ho každý den.


Do České republiky znovu zavítáte v dubnu kvůli exhibici. Můžete fanouškům prozradit, na co se mohou těšit?
Plánujeme Olympijskou tour. Představí se v ní krasobruslaři, kteří budou na olympiádě zcela jistě stát na stupních vítězů. Pokud mám být konkrétní, tak připravujeme nové číslo s kolegou Stéphanem Lambielem (dvojnásobný mistr světa z Francie, pozn. red.), což bude velmi zajímavé.


Jste určitě velmi zaměstnaný. Zbude vám vůbec nějaký volný čas? Zvládnete kromě krasobruslení zajít si třeba do kina?
Určitě. Filmy miluji. Viděl jsem úplně všechny, které v současné době běží v kinech. Mým velkým koníčkem je i paintball nebo jízda na motocyklu i v autě. Vzhledem k tomu, že vlastním jachtu, tak nějaký čas trávím na ní. Rád si zahraji i tenis, fotbal nebo hokej. Mám také psy a hodlám si pořídit dalšího. Miluji i kočky. Když mám čas, tak si rád pospím. Jak vidíte, dělám toho spoustu.


Na závěr hypotetická otázka. Kdybyste se mohl vrátit časem zpátky, vybral byste si znovu krasobruslení?
Samozřejmě. Mám skvělý život. Teď jsem v Praze, a za chvíli zase v Rusku. Za dva týdny odlétám do Vancouveru. S bruslením jsem procestoval celý svět. Byl jsem v Japonsku, Kanadě či Koreji. Jsem úspěšný. Mám úplně všechno. Peníze i kariéru, takže kdyby se mě někdo zeptal, zda bych si krasobruslení vybral znovu, řeknu mu, že určitě ano.

jvl, Ivana Vavřínová TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Basketbal: ERA Nymburk - Casademont Zaragoza

   13:15 14:55
   14:55

   Ragby: Itálie - Anglie

   16:55

   Fotbal: Racing Strasbourg - Paris Saint - Germain

   19:00

   World Match Racing Tour - Bermuda Gold Cup

   19:30

   NHL News

   19:45

   Studio NHL

 • Nova Sport 2

  • Granada CF - Manchester United FC

   12:40 14:25
   14:25

   Ligue 1 Preview (32)

   14:50

   Bellator 256: Bader vs. Machida II

   16:50

   Championship League Pool Highlights 2021

   17:55

   Ragby: Wales - Irsko

   19:55

   Rok Evropského fotbalu pod Covidem - 19

Celý program