Bauer se chystá na boj s mrazem. Možná použije speciální masku

Nejlepší český běžec na lyžích Lukáš Bauer, který se spolu s ostatními závodníky připravuje v Novém Městě na Moravě na víkendové závody Světového poháru, ví, že lyžaři se kromě soupeřů a tratí budou muset vypořádat i s extrémně nízkými teplotami.

"Důležité je nepromrznout, dobře se obléct, s tím problémy nemívám. Na delší trati, jaká nás čeká v sobotu, pak přichází v potaz také nezanedbat občerstvení. Tělo stojí daleko víc energie, když musí bojovat nejen s tratí, ale i s mrazem. Ale není to moje první třicítka, doufám, že to bude v pohodě," uvedl Bauer. "Základ je obléci víc vrstev. Samozřejmostí je funkční prádlo s větruodolnou membránou," vysvětlil.
 
Při víkendovém republikovém šampionátu na tratích Světového poháru, kde vyhrál klasickou patnáctku, měl na sobě pod kombinézou dvě vrstvy prádla. "A na ní startovní číslo," smál se.
 
Zkušený závodník považuje za důležité chránit si obličej. "Jde o to, aby neprochladly dutiny. Na tohle musím dávat velký pozor, protože mým slabým místem jsou průdušky. O ty se musím obzvlášť starat," připomněl. Jak? "No, možná chodit do kostela," smál se.
 
"Při závodě sice moc možností není, ale při tréninku lze použít různé chladové filtry, kdy dýcháte jako přes plynovou masku. Je v tom papírová nebo kovová membrána, kterou vydechovaným vzduchem zahříváte a ona zase předehřívá vdechovaný vzduch," vysvětlil.
 
"Ale má to jistý, byť neznatelný, odpor, což je při závodě problém," dodal Bauer a přiznal, že při mistrovství republiky použití filtru zvažoval. "Abych si před svěťákem nezničil průdušky. Trénovali jsme v Itálii, kde bylo příjemně, a dolehly k nám zprávy, jaká zima je tady. Byl to pro mě docela strašák," přiznal.
 
Bauer už ovšem jednou trénoval v mrazu, který dosáhl hodnoty mínus třiceti osmi stupňů. "Bylo to ve finském Vuokatti, dva týdny před tím, než jsem vyhrál svůj první závod Světového poháru. Jezdil jsem tři hodiny a odpoledne znovu. Tehdy jsem byl ještě mladý a odolný," smál se.
 
Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 
Na nadcházející víkend v Novém Městě se Bauer i přes mrazy těší. "Je tam vždycky skvělá atmosféra, navíc na Nové Město mám ty nejlepší vzpomínky. První vítězství ve svěťáku, startovní číslo dvanáct," připomněl rok 2003, kdy na domácí půdě ovládl volnou patnáctku.

Mediafax
 

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL Classic games: Buffalo Sabres - Washington Capitals

   21:05 22:55
   22:55

   Hokej: NHL - v hlavní roli Češi

   23:10

   Truck Racing Magazine (3)

   23:30

   Večerní sportovní noviny

   23:35

   Finále Západní konference NHL 2019

   01:05

   Fotbal: DFB - Pokal Highlights 2017

 • Nova Sport 2

  • World Darts Championship 2019

   22:05 02:05
   02:05

   UFC Reloaded (29)

   09:00

   Premier League Darts 2019

   11:20

   Element (415)

   11:35

   Jorge Lorenzo - Válečník

   13:00

   NBA Classic Games: Boston Celtics - New York Knicks

Celý program