Albrechtův otec: Dani už se zase směje

Dramatický příběh švýcarského lyžaře Daniela Albrechta dospěl k pozitivnímu rozuzlení: populární sportovec nebude mít žádné trvalé zdravotní následky.

Švýcarský sjezdař Daniel Albrecht, který se těžce zranil 22. ledna v Kitzbühelu, je při vědomí, komunikuje a lékaři z Univerzitní kliniky v Innsbrucku, kde se Švýcar léčí, potvrdili, že jeho úraz hlavy nebude mít trvalé následky. "Dnes je skvělý den pro nás všechny, Daniel Albrecht je znovu mezi námi," prohlásil emotivně Urs Lehmann, prezident Švýcarského lyžařského svazu, na páteční tiskové konferenci v Innsbrucku.

Otec Albrechta: Je to, jako kdyby se podruhé narodil

Velkou úlevu pocítili hlavně rodiče švýcarského sjezdaře. "Pro nás to je, jako kdyby se podruhé narodil," řekl Martin Albrecht, Danielův otec. "Byla to obrovská úleva vidět ho probuzeného. Mluvit zatím moc nemůže, ale už se zase začíná smát," prozradil otec.


Rodiče strávili v Innsbrucku tři týdny a denně svého syna navštěvovali. "Jen na otočku jsme zajeli do Švýcarska, abychom si přivezli nějaké oblečení," řekl Martin Albrecht, který poděkoval lékařům i celému rakouskému lyžování. "Poprvé jsem si uvědomil, že lyžařský cirkus je jedna velká rodina, kde každý každému pomáhá," ocenil otec, který uvedl, že jeho syn se určitě co nejrychleji k vrcholovému lyžování vrátí.

Za dva měsíce bude lyžař zcela v pořádku

"Jménem švýcarského lyžování musím vyjádřit vřelé díky lékařům v Innsbrucku i Rakouskému lyžařskému svazu. Na sjezdovkách proti sobě tvrdě bojujeme, ale mimo ně je spolupráce vynikající," uvedl Urs Lehmann.

Fáze Albrechtova probouzení z umělého spánku totiž proběhla dobře. "Pan Albrecht komunikuje, na jednoduché otázky odpovídá ano a ne. Nevykazuje absolutně žádné známky neurologického poškození. Za dva měsíce bude z neurologického hlediska naprosto v pořádku, trvalé následky mohu vyloučit," řekla Bettina Pfauslerová, vedoucí neuroložka. Na otázku, zda má bolesti, odpovídá Albrecht "ne", posadil se už v posteli, nemůže však telefonovat nebo dlouho mluvit, kromě toho je ještě částečně vyživován uměle. Na pád ani na uplynulé tři týdny si nevzpomíná.

Největším problémem byla poraněná plíce

"V posledních třech týdnech jsme o Daniela Albrechta bojovali úspěšně," oznámil Stefan Schmid, šéf jednotky intenzivní péče. Popsal, že otok mozku rychle ustoupil, krvácení do mozku nebylo velké. Nejvíc práce dala lékařům Albrechtova plíce. "Proto jsme ho museli tak dlouho udržovat v umělém spánku a na podpůrném dýchání," dodal Schmid. Lékaři zatím nezodpověděli otázku, kdy bude moci být Albrecht převezen do Švýcarska. "Stane se to, až bude převoz bez rizik. Zatím zůstává na jednotce intenzivní péče," řekl Schmid. Pětadvacetiletý Albrecht bude nyní procházet fyzioterapií, prioritou jsou dechová cvičení.


Z lékařského hlediska nic nebráni tomu, aby mohl Albrecht znovu závodně lyžovat. "Momentálně nevidím žádnou překážku, i když bude potřebovat hodně času, aby získal zpět ztracenou fyzickou kondici. Za tři týdny totiž ztratil patnáct kilogramů svalové hmoty," prohlásil Michael Blaut, lékař úrazové chirurgie.


Albrechtovi dnes vzdal hold také vítěz obřího slalomu Carlo Janka. "Jel sem za něj. Tenhle titul sem získal pro Daniela," nechal se slyšet dojatý Janka po závodě. Albrecht lyžařské klání neviděl, ale Janka slíbil, že si společně závod pustí ze záznamu. Hrůzostrašný pád, který viděl snad celý svět, tak má pohádkový konec...

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

hrc tn.cz / Mediafax

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • FIA Karting Championship 2021 (5)

   19:05 19:30
   19:30

   Český motorsport 2021 (6)

   20:00

   Major League Soccer Highlights (13)

   20:30

   Fotbal: Ligue 1 - Nejlepší zákroky sezony (1)

   20:45

   Fotbal: Ligue 1 - Nejlepší zákroky sezony (2)

   21:00

   Večerní sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • Whitewater Polar Circle

   19:05 19:30
   19:30

   V8 Superboats Championship - Round 1 - 3

   20:00

   Sportovní originály - František Straka - trenér

   20:35

   Český motorsport 2021 (6)

   21:05

   Fotbal: Philadelphia Union - Chicago Fire FC

   22:50

   Major League Soccer Highlights (13)

Celý program