Aktualizováno 7.6. 2015 19:12
roland garros

Wawrinka se stal králem Paříže! Djokovič má zase smůlu

Stanislas Wawrinka

Švýcar Stan Wawrinka se stal překvapivě vítězem Roland Garros v Paříži. Finálový zápas se Srbem Novakem Djokovičem zakončil jednoručným bekhendem a vyhrál 4:6, 6:4, 6:3 a 6:4. French Open zůstává jediným grandslamem, který Djokovič nezískal.

Srbský tenista totiž prohrál na pařížské antuce i své třetí finále a stále marně čeká na zisk kariérního grandslamu, tedy titulů ze všech turnajů velké čtyřky.

První hráč světa Djokovič do dneška prohrál letos jen dva zápasy na menších turnajích. Na grandslamech a podnicích kategorie Masters byl čtyřiatřicet zápasů neporažen. V prvním setu nic nenasvědčovalo tomu, že by se to mělo změnit, Djokovič ho vyhrál 6:4.

Od druhé sady si ale osmý nasazený Wawrinka pravidelně vypracovával brejkboly při Srbově servisu. Dlouho své šance neproměňoval, ale když se mu to za stavu 5:4 podařilo, znamenalo to srovnání skóre. Díky jedinému brejku vyhrál Švýcar třetí set 6:3 a dostal se do vedení.

V úvodu čtvrté sady odskočil Djokovič na 3:0, ale o náskok přišel a v devátém gamu znovu ztratil servis. Wawrinkovi se podařilo při vlastním servisu dotáhnout utkání do vítězného konce a po triumfu na loňském Australian Open získal druhý grandslamový titul. Dosud bylo přitom jeho pařížským maximem čtvrtfinále.

Naopak osminásobnému grandslamovému šampionovi Djokovičovi stále uniká titul z Roland Garros. Antukového krále Rafaela Nadala ze Španělska, který ho porazil ve finále v letech 2012 a 2014, tentokrát v roli jeho finálového přemožitele vystřídal třicetiletý Švýcar. Rozdíl mezi oběma hráči byl především v agresivitě. Wawrinka zasypal soupeře šedesáti vítěznými údery, Djokovič jich měl polovinu.

Stan Wawrinka vyhrál French Open 12 let po svém triumfu v juniorském turnaji na Roland Garros a je prvním hráčem od vítězství Matse Wilandera z roku 1998, kterému se to podařilo.