Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Tak si tu rozhodujte a ahoj, vzkázal sudím naštvaný Březina

ROZHOVOR: Český krasobruslař Michal Březina byl hodně rozhořčený po krátkém programu na olympiádě ve Vancouveru.

Jeho výkon prý rozhodčí neocenili, jak by měli. Spokojený s hodnocením nebyl ani lídr soutěže Jevgenij Pljuščenko.


Devatenáctiletý Březina stejně jako v celé sezoně zvládl krátký program na rozdíl od svého reprezentačního kolegy Tomáše Vernera na jedničku.
"Jo!" křikl si emotivně, když program dokončil a spěchal na lavičku.


Měl dojem, že jel lépe než na mistrovství Evropy, kde skončil čtvrtý a těšil se na známku. Když se ale na tabuli objevilo 78,80 bodu, rychle se zvedl, zasalutoval a rychle odešel. "Gesto bylo ve stylu, tak si to rozhodujte a ahoj," řekl posléze Březina.


Podívejte se na rozhovor s Michalem Březinou, jak mluví nejen o křivdě ze strany rozhodčích:On i jeho trenér Petr Starec měli dojem, že si zasloužil více bodů. I na povedeném evropském šampionátu měl vyšší známky. "A tady jsem zajel lépe," řekl. Čekal, že 83 bodů, což by znamenalo šesté místo, by dostat mohl. "Ty známky se mi doteď nelíbí, ale já s tím nic neudělám. Po tom závodě mi tu jízdu docela znechutili," uvedl Březina.


Stejný krátký program jako na olympiádě jel Březina i na letošním ME v Tallinnu:Závodník i kouč naráželi na tradiční bolest krasobruslení - rozhodčí. "Vidíme, že v tom asi dokážou kouzlit," řekl Starec. Březina byl zklamaný, protože si myslel, že někteří krasobruslaři měli být výše (i on) a jiní níže. "Jmenovat nebudu. Ale myslím, že se potvrdily některé fámy, co tu byly," dotkl se citlivého tématu.


Březina chce rozhodčím ukázat, že jméno nehraje roli


V médiích se před olympiádou objevily spekulace, že jsou rozhodčí ovlivňováni mailem, aby dávali Evropanům o něco horší známky. "Ale já to nemohu soudit. Já mohu hodnotit jen, jak jsem byl ohodnocený já.Podal jsem stodvacetiprocentní výkon a jsem spokojený," uvedl Březina. Myslel si, že mu rozhodčí ubrali za technické prvky. "V první sadě mám 42 bodů, ale na Evropě jsem měl za horší jízdu 44," porovnával.


Do volné jízdy přesto měl velkou chuť. A už se pevně rozhodl, že skočí čtverný skok. "Mám chuť jim předvést že i závodník, který je poprvé na olympiádě, jim může dokázat, že to není jen o jménu, ale o tom, co na ledu zrovna předvedete," řek Březina. "Jeho čtverný toeloop je z nejlepších na světě," tvrdí Starec.


Pljuščenkovi se nelíbí, že rozhodčí přehlíží jeho čtverné skoky


Březina nebyl jediným, kdo si na výkon rozhodčích stěžoval. Navzdory vedení v soutěži nebyl se svým bodovým ohodnocením vůbec spokojený Jevgenij Pljuščenko. Obhájci olympijského zlata se nelíbilo, že sudí bodově náležitě neocenili jeho čtverný skok.


Kvůli tomu má fenomenální ruský krasobruslař před volným programem náskok v čele pořadí před Američanem Lysackem a Japoncem Takahašim pouze minimální, a to i přesto, že jízda obou krasobruslařů skok se čtyřmi otáčkami postrádala.


"Rychlobruslení má nové rekordní časy, biatlon má nové časy, short track má nové časy. Jenom my jsme, myslím, zaspali," prohlásil po úterní jízdě Pljuščenko. Už v minulosti několikrát téma bonifikace čtverných skoků nakousl a vrátil se k němu při první příležitosti i na olympiádě, kde zatím s žurnalisty kvůli soustředění na závody nekomunikoval.


Rozhodčí podle něj krasobruslení vůbec nepomáhají, když za čtverné skoky nedávají výrazně vyšší známky. Tím podle něj jeho sport stagnuje. Trojnásobný mistr světa v nedávné minulosti popíchl i své konkurenty, kteří při jeho neúčasti vyhráli poslední dvě mistrovství světa, aniž by předvedli skok se čtyřmi otáčkami v letové fázi.

jvl tn.cz / ČTK

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:05 11:15

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

   11:15

   Sportovní noviny

   11:20

   Fotbal: Los Angeles Football Club - Montreal Impact

   13:00

   Házená: TVB 1898 Stuttgart - SG Flensburg - Handewitt

   14:25

   RunTour – Brno

   14:40

   Fotbal: SM Caen - Girondins Bordeaux

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:30

   Házená: TVB 1898 Stuttgart - SG Flensburg - Handewitt

   10:30

   RunTour – Brno

   10:40

   Magazín NBA Action (34)

   11:05

   Premier League Darts 2019

   13:30

   UFC Unleashed (5)

   14:25

   Ragby: Saracens - Gloucester Rugby

Celý Program