Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Car Pljuščenko padl. Porazil ho Lysacek

Krasobruslařský král Jevgenij Pljuščenko vytoužené zlato na olympiádě ve Vancouveru neobhájil. Čech Michal Březina obsadil desáté místo.

Americký krasobruslař Evan Lysacek vyhrál v pátek olympijskou soutěž mužů ve Vancouveru, druhý skončil Rus Jevgenij Pljuščenko a bronz bral Japonec Daisuke Takahaši. Český reprezentant Michal Březina skončil desátý, Tomáš Verner obsadil devatenácté místo.


Devatenáctiletý juniorský vicemistr světa a čtvrtý muž lednového ME Březina chtěl útočit ve volné jízdě na lepší umístění, v čemž mu zabránilo několik zaváhání. První chyba přišla při kombinaci, kdy na trojitý flip navázal pouze jednoduchým toeloopem. Pak Březina upadl při trojitém lutzu a v trojkombinaci skočil jen axela s jednou otáčkou.


"Být v desítce na olympiádě byl můj sen. Naposledy se to podařilo Petru Barnovi v roce 1992. Kdybych neudělal nějaké chyby, tak bych se možná posunul směrem k první šestce, ale na to ještě nejsem tak dobrý," prohlásil po závodě český talent, kterého rozhodčí poškodili při krátkém programu.

"Přestal jsem být naštvaný hned jak jsem odešel ze stadionu. To nemělo cenu řešit. Známky prostě byly dané a hned jsem se začal koncentrovat na volnou jízdu," v níž navzdory svým předchozím proklamacím vynechal skok se čtyřmi otáčkami.


"Odpoledne trenéři rozhodli, že do volné jízdy půjdu bez čtverného skoku a pojedu na jistotu, na udržení pozice. Docela mě to mrzelo, protože dopoledne na tréninku jsem skákal čtveráka s jistotou. Ale já trenéry poslouchám," poznamenal k tomu Březina, který byl v olympijském závodě třetím Evropanem.


Vernerovi se volná jízda rozsypala "jako domeček z karet"


Třiadvacetiletý Verner chyboval víc, stejně jako ve středu. Při volné jízdě se nejprve při povedeném čtverném toeloopu zdálo, že může zahájit posun vpřed výsledkovou listinou, ale pak navršil mnoho chyb.


"Začal jsem dobře čtverným toeloopem, ale když mi pak nevyšel axel, začal se mi ten domeček z karet sypat. Měl jsem to postavené na tom, že první tři elementy udělám dobře a potom to doskáču do konce. Nejsem úplně rozradostněný z toho, jak to dopadlo," řekl Verner, který prý není schopný vinnou nervozity prodat to, co umí v tréninku na závodním ledě.


Pljuščenko si znovu stěžoval na bodování


Z Evropanů byl lepší než Březina jen držitel stříbrné medaile Rus Sergej Pljuščenko, který při svém comebacku nečekaně prohrál o 1,31 bodu s Američanem Evanem Lysackem, a čtvrtý Švýcar Stephane Lambiel.Pljuščenko sice vedl po krátkém programu, ale v pátek nebyl úplně jistý při volné jízdě, která znovu nepostrádala skok se čtařmi otáčkami a zlatou pozici neudržel.


Na tu se vyšvihl Lysacek, a to i navzdory absenci čtverného skoku v jeho volné jízdě. Na druhou stranu však předvedl alespoň podle rozhodčích preciznější provedení svého vystoupení. Bronz bral Japonec Daisuke Takahaši, jemuž páteční představení také tolik nevyšlo.


Ruská hvězda se s porážkou smiřovala jen těžko. "Osobně si připadám, jako bych olympiádu podruhé vyhrál," líčil Pljuščenko. "Se starým systémem bodování bych musel vyhrát, v tom novém se bohužel čtverné skoky nezhodnocují," řekl fenomenální krasobruslař, který si na hodnocení ztěžoval již po krátkém programu.


"Se svojí jízdou jsem spokojený, ale s výsledkem samozřejmě ne," řekl Pljuščenko, který nevyloučil, že nyní nadobro ukončí profesionální kariéru. "Možná to byla moje poslední soutěž, ale uvidíme," dodal neurčitě ruský krasobruslař.


Pljuščenko utrpěl první prohru od loňského návratu mezi elitu a rozplynul se mu sen o tom, že bude druhý mužem v poválečné historii, který olympijský triumf obhájí. Naposledy se to povedlo Američanovi Richardu Buttonovi v letech 1948 a 1952.


Exkluzivní rozhovor s Jevgenijem Pljuščenkem před jeho odjezdem na olympiádu si prohlédněte ZDE:


ZOH - krasobruslení (Vancouver):


Muži - konečné pořadí po volném programu:
1. Lysacek (USA) 257,67 b., 2. Pljuščenko (Rus.) 256,36, 3. Takahaši (Jap.) 247,23, 4. Lambiel (Švýc.) 246,72, 5. Chan (Kan.) 241,42, 6. Weir (USA) 238,87, 7. Oda 238,54, 8. Kozuka (oba Jap.) 231,19, 9. Abbott (USA) 218,96, 10. Březina 216,73, ...19. Verner (oba ČR) 184,74.

tn.cz / Mediafax / ČTK

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:00 09:05

   Sportovní noviny

   09:05

   Házená: SG Flensburg - Handewitt - THW Kiel

   10:35

   Kart Grand Prix Le Mans

   11:00

   Ranní Sportovní noviny

   11:05

   Cape Pioneer Trek

   11:30

   Cape Pioneer Trek Finals

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:40

   Fotbal: D.C. United - New York Red Bulls

   10:40

   Cyklomagazín (3)

   10:50

   Nova Cup 2019 – Sahara race

   11:05

   MONETA Czech PGA Tour (5)

   12:05

   Glemmride 2019

   12:30

   Infinite Trail

Celý Program