Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 14.2. 2010 03:21

Sudová i s poraněným kolenem prošla olympijskou kvalifikací

Akrobatická lyžařka Nikola Sudová postoupila z 12. místa do finále závodu boulařek na olympijských hrách ve Vancouveru. Nejlepší byla hlavní favoritka Hannah Kearneyová z USA.

Ke svému startu nastoupila Sudová, u níž bylo otázkou, zda zátěž olympijské kvalifikace vydrží poraněné koleno zpevněné ortézou, záhy. Poté, co si plácla s koučem Radkem Herotem se spustila na rozměklou trať jako čtvrtá v pořadí.


Z kvalifikace jsme vám přinesli podrobnou ON-LINE reportáž.


Měkčí trať dvojnásobné medailistce z mistrovství světa kvůli menším nárazům do kolen vyhovovala. I přesto nebyl první skok, tedy jednoduchá helikoptéra, ideální v dopadové fázi. Druhý skok, k němuž se dostala tradičně velmi stylovou jízdou v boulích, byl o poznání lepší.


Sudová předvedla velmi čisté salto prohnutě. Konečný čas sice nebyl z nejrychlejších, ale česká závodnice již před kvalifikací předesílala, že pojede opatrněji.


Za svoji jízdu inkasovala 22,40 bodu, tedy o více než 3,5 bodu méně, než vítězka kvalifikace Kearneyová. Tu v první devítce celkového pořadí doplnily čtyři další Američanky a tři Kanaďanky, což potvrzuje nadvládu zámořských akrobatek.


Kouč Herot doufá, že se Sudová může ve finále zlepšit


Trenér české jedničky Radek Herot přiznal, že se mu po kvalifikaci ulevilo. "Hrozně. Nebál jsem se, že by kvalifikaci nedojela, protože v tréninku to bylo dobré, ale bál jsem se, aby vlezla do dvacítky," řekl Herot novinářům.


Dvanácté místo s řadou chyb, které Sudová na skocích udělala, hodnotil jako výborný vklad. "To je perfektní. Když ve finále skoky vylepší, tak může být o hodně výše," uvedl Herot, který věří, že Sudová, která se prý lepší skok od skoku, ve finále zrychlí a povedou se jí také skoky.


Mladičká Vaculíková spadla, přesto si vysloužila ovace


Naopak mezi dvacítku postupujících se nevešla mladší sestra Sudové Šárka, která obsadila 25. místo. Poslední sedmadvacátá skončila sedmnáctiletá Tereza Vaculíková, která po nedotočené helikoptéře na prvním skoku upadla a ztratila jednu lyži. Dokázala se však zvednout, pro lyži se vrátit a dojet do cíle, za což si vysloužila ovace fanoušků.


"Přetočila jsem se, nezvládla dopad a pak už se nedalo nic dělat," řekla Vaculíková. Ovace diváků prý moc nevnímala. Že by závod vzdala, ani na chvilku neuvažovala. "Vždy to sjedu. Bokem nepojedu," uvedla boulařka, které podle kouče Herota ublížila velká nervozita před závodem.


Finále by mělo začít ve 4:30 středoevropského času, pokud se nezhorší počasí. V tom případě by byl závod odložen, výsledky kvalifikace se jako konečné počítat nebudou.


ZOH - akrobatické lyžování, ženy - jízda v boulích (kvalifikace):
    1. Kearneyová (USA) 25,96 b., 2. Heilová (Kan.) 25,50, 3. Mcphieová (USA) 25,03, 4. Richardsová (Kan.) 24,63, 5. Uemuraová (Jap.) 24,31, 6. Bahrkeová 24,27, 7. Roarková (obě USA) 23,98, 8. Marblerová (Rak.) 23,77, ...12. N. Sudová 22,40, ...25. Š. Sudová 18,55, 27. Vaculíkova (všechny ČR) 1,50 - obě nepostoupily.

jvl TN.cz