Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Březina bojoval s horkem, Verner zase s psychikou

Zatímco krasobruslař Michal Březina se s náročnými podmínkami dokázal vyrovnat, tak jeho reprezentační kolega Tomáš Verner s nervozitou svazující nohy ne.

Hned při své olympijské premiéře dokázal Březina vybojovat desáté místo, což je nejlepší výsledek českého muže od bronzu Petra Barny z roku 1992. Zároveň by se mohlo jednat o odrazový můtek k vyšším metám. "Na další olympiádě by se dalo dokázat hodně, ale teď myslím na konec sezony," řekl Březina.


Devatenáctiletý krasobruslař v koutku duše doufal, že by mohl ve Vancouveru elitní desítku atakovat. "Po Evropě jsem si věřil čím dál víc,“ řekl Březina, jenž přišel o šanci na ještě lepší výsledek i kvůli únavě v závěru jízdy, z níž pramenilo několik chyb.

 


"V té hale bylo asi 17 stupňů a když jedete čtyřminutový program naplno, tak vám docházejí síly,“ upozornil český krasobruslař, který vletěl v letošní sezoně mezi krasobruslařskou elitu jako kometa. Březina doufá, že nevyhasne, ale že se bude i nadále zlepšovat.


"Pokud budu pokračovat v tréninku v takovém tempu, tak je tam určitě místo na zlepšení a mohlo by se to posunout," věřil čtvrtý krasobruslař z evropského šampionátu Březina, který v závěru své jízdy pociťoval velkou únavu.


Uspět se dá i bez  "čtveráka", důkazem je Lysackovo olympijské zlato


Po krátkém programu chtěl brněnský rodák, jenž cítil po své jízdě křivdu kvůli nižšímu bodovému ohodnocení, rozhodnutý zařadit čtverný skok. Nakonec však ze svého plánu po poradě se svým trenérem upustil.


"Čtverák je potřeba, pokud chcete být nejlepší a neporazitelný, a to určitě chci," řekl Březina, jehož vzory jsou Rusové Alexej Jagudin a Jevgenij Pljuščenko. "Byli neporazitelní, dokázali porazit akorát sebe. Chtěl bych se dotáhnout poblíž toho pomyslného bodu, kde byli oni," přemítal Březina.


Na druhou stranu Březina tvrdí, že i bez čtverného skoku může být krasobruslař ve špičce. Příkladem je mistr světa a nový olympijský vítěz Evan Lysacek, který porazil rozzlobeného Jevgenije Pljuščenka. Ruský fenomén si stěžoval na to, že rozhodčí právě skok se čtyřmi otáčkami dostatečně štědře nebodují.


Českou naději potěšilo, že se dokázal vypořádat s psychikou. Nastupoval na led po domácím favoritovi Patricku Chanovi. Hala v tu chvíli bouřila, ale on se nesesypal. "Takový řev jsem zažil jen v Brně na Kometě, ale to jsem seděl jen v hledišti. A myslím, že jsem se s nervozitou popral docela férově," dodal Březina.


Na závodním ledě se mi třesou kolena, hořekuje Verner


Uzlíčkem nervů byl při své volné jízdě naopak Tomáš Verner. Někdejší mistr Evropy, jemuž patřilo po krátkém programu 19. místo, byl odhodlaný bít se o lepší výsledek. Podobně jako ve svém úvodním představení se však nevyvaroval několika chyb."Se skoky jsem měl problémy v průběhu sezony, ale od nového roku se forma stabilizovala a vypadalo to daleko lépe. Ale na závodním ledě se mi třepou kolena a nejsem schopen prodat, co umím v tréninku," litoval Verner, jehož volná jízda přitom nezačala vůbec špatně.


"Začal jsem dobře čtverným toeloopem, ale když mi pak nevyšel axel, začal se mi ten domeček z karet sypat. Měl jsem to postavené na tom, že první tři elementy udělám dobře a potom to doskáču do konce. Nejsem úplně rozradostněný z toho, jak to dopadlo," uzavřel skleslý Verner.Český krasobruslař přesto doufá, že svoji sezonu uzavře v duchu hesla "Konec dobrý, všechno dobré". "V průběhu celé sezony se mi vůbec nic nedařilo. Mám před sebou ještě mistrovství světa v Turíně, kde se snad konečně zadaří," uzavřel Verner.

jvl tn.cz / ČTK

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:00 09:05

   Sportovní noviny

   09:05

   Házená: SG Flensburg - Handewitt - THW Kiel

   10:35

   Kart Grand Prix Le Mans

   11:00

   Ranní Sportovní noviny

   11:05

   Cape Pioneer Trek

   11:30

   Cape Pioneer Trek Finals

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:40

   Fotbal: D.C. United - New York Red Bulls

   10:40

   Cyklomagazín (3)

   10:50

   Nova Cup 2019 – Sahara race

   11:05

   MONETA Czech PGA Tour (5)

   12:05

   Glemmride 2019

   12:30

   Infinite Trail

Celý Program