Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 6. 6. 2015
Grandslamové finále

Velká škoda! Životní úspěch byl blízko, nakonec ale Šafářová padla

Lucie Šafářová
Zdroj: Twitter

Uniklo jí to jen o vlásek. Česká tenistka v pařížském finále dál předváděla skvělý tenis, ale na zisk grandslamového titulu jí to nestačilo. Lucie Šafářová se po napínavé třísetové bitvě musela sklonit před svoji soupeřkou Serenou Williamsovou.

Navzdory porážce 3:6, 7:6 a 2:6 má za sebou Šafářová životní turnaj. Hrála poprvé grandslamové finále dvouhry a v žebříčku WTA se díky tomu premiérově posune do elitní desítky - bude sedmá. Navíc ji na pařížské antuce čeká v neděli i finále čtyřhry.

 

"Mám za sebou skvělé dva týdny, hodně skvělých výher a plno emocí, ale Sereno, dnes jsi byla úžasná," řekla Šafářová při slavnostním vyhlášení, při kterém dostala cenu z rukou Martiny Navrátilové a vyslechla si dlouhý potlesk publika.

 

Dnes byla Šafářová dlouho pod tlakem ostrých úderů Williamsové a zdálo se, že nemá šanci. Na Williamsové nebylo znát omezení kvůli chřipce, o které mluvila po semifinále. Sice se snažila maximálně šetřit energii, ale ve výměnách šla do úderů naplno a první hru utkání ukončila servisem rychlým přes 190 km/h.

 

"Jsem nadšená, tohle je sen," řekla Williamsová k titulu a ocenila výkon Šafářové: "Lucie hrála výborně, byla to skvělá soupeřka a musela jsem bojovat."

 

Set a půl se Šafářová nemohla dostat do hry. Američanka dominovala svou razancí a zdálo se, že finále rychle skončí. Při servisu Williamsové se skoro nehrálo a první set byl po půl hodině pryč. I ve druhé sadě Češka na sluncem zalitém kurtu Philippa Chatriera nestíhala, a když si dvakrát ztratila servis, málokdo věřil v obrat.

 

Šafářová následně ukázala svoji vnitřní sílu, která ji zdobila celý turnaj. Chytla se malé naděje, která ji svitla, když Williamsová přestala být při servisu tak nebezpečná. Začaly se hrát více výměny a body získávala Češka. "Lucie, Lucie!" ozývalo se skandování z českých řad poté, co Šafářová otočila z 1:4 na 5:4.

 

Za stavu 5:5 si Šafářová počtvrté v utkání neudržela podání, ale bojovala dál. Následně dokázala dobře returnovat a trefovat rohy kurtu. Brejkbol proměnila vítězným bekhendem po lajně a pak i pošesté v turnaji vyhrála tie-break (7:2).

 

Na začátku třetí sady navíc vzala Williamsové podání, ale k oslavě bylo daleko. Zvláště proti Williamsové, což vládkyně tenisu vzápětí ukázala. Zarputile se tlačila znovu do tvrdých úderů a tentokrát ona vývoj otočila z 0:2 na 5:2. Po dvou hodinách Šafářová ještě první mečbol odvrátila, ale při druhém už nevrátila return. Poslední českou vítězkou French Open tak zůstává Hana Mandlíková z roku 1981.

 

Serena Williamsová vyhrála Roland Garros potřetí v kariéře a jako třetí tenistka v historii získala dvacet grandslamových titulů ve dvouhře. Před ní to dokázaly jen Australanka Margaret Courtová (24) a Němka Steffi Grafová (22).

 

Za účast ve finále si Šafářová vydělala 900 tisíc eur (24,7 milionu korun. Vítězná Williamsová brala šek na 1,8 milionu eur (asi 49 milionů korun).

ČTK/tn.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 01:05 03:45

   NHL: St. Louis Blues - Winnipeg Jets

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   NHL: St. Louis Blues - Winnipeg Jets

   11:00

   Sportovní noviny

   11:05

   Teleshop

   11:10

   Florbal: IBF Falun - Mullsjö AIS

 • Nova Sport 2

  • 02:00 02:15

   RunTour – České Budějovice

   02:15

   Valencia CF - Villarreal CF

   09:00

   Fotbal: EA Guingamp - Olympique Marseille

   10:45

   Ligue 1 Preview (33)

   11:15

   Fotbal: LA Galaxy - Houston Dynamo

   12:55

   NBA: San Antonio Spurs - Denver Nuggets

Celý Program