Tenistka Peerová nemůže hrát kvůli "závadné" národnosti

Téma:

Izraelka Šahar Peerová se pravděpodobně stala obětí antisemitistického chování, které přesahuje hranice sportu.

Perlu Spojených arabský emirátů Dubaj lze označit řadou nejrůznějších přívlastků. Neislámské země ji vidí především jako liberální nebo "nejzápadnější“ ze všech arabských států. Tvář překrásné Dubaje teď v očích okolního světa zjizvili organizátoři tamního tenisového turnaje. Důvod? Pořadatelé podniku, který je dotován dvěma miliony dolarů, odmítli udělit vízum izraelská tenistce Šahar Peerové.

WTA stojí za svou hráčkou

“Celou dobu mi tvrdili, že dostanu víza a turnaje se budu se moci zúčastnit. Teď mi jednoduše oznámili, že tam nemůžu,“ řekla Peerová. Jeruzalémská rodačka si kvůli nedávnému izraelskému bombardování pásma Gazy prošla očistcem už na turnaji v Aucklandu, kde na ni fanoušci bučeli.


Anketa

Je podle vás správné, že Peerová nemohla nastoupit v Dubaji?

Hlasovalo 169 lidí.


"Nechceme v žádném případě věc politizovat, ale přihlížeje k současné situaci v regionu, nechceme riskovat zdraví hráčů a diváků. Rozumíme zklamání Peerové, ale chceme také vyjádřit, že ji plně respektujeme jako tenisovou profesionálku,“ uvádí se v oficiálním porhlášení organizátorů turnaje. S tím nesouhlasí Larry Scott, šéf WTA (Ženská tenisová asociace). "Představitelé WTA se silně domnívají, že žádný stát nemá právo zabránit v soutěžení na turnaji, na který se hráč kvalifikoval.“

Na vině je válka

Ačkoliv většina arabských států neudržuje diplomatické styky s Izraelem a jeho občany pouští na své území jen výjimečně, tak nic nenasvědčovalo tomu, že by Peerová mohla mít problémy. Už proto, že v loňském roce tenistka prolomila tabu, když jako první izraelská hráčka absolvovala turnaj v katarském Dauhá. Mnohem liberálnější Dubaj, která jako jeden z mála arabských států komunikuje s Izraelem v rovině sportu a obchodu, se zachovala odlišně. K překvapivému rozhodnutí jistě přispěly i nedávné vojenské manévry na západním břehu Jordánu.


Organizátoři turnaje v Dubaji si pravděpodobně nevšimli, že Peerová v ruce netřímá samopal, ale tenisovou raketu. Podobně vidí situaci i drtivá část sportovního světa, která za izraelskou tenistkou bezvýhradně stojí. "Všehny hráčky Šahar podporují. Jsme sportovci a zastupujeme tenis,“ uvedla momentálně šestá hráčka světa Venus Williamsová, jejíž názor sdílí většina sportovců.

Televizní stanice Tennis channel turnaj bojkotuje, WTA uvažuje o konci

První hořké plody sklízí organizátoři turnaje a hlavně jejich sponzoři. Z důvodu vyřazení Peerové ze startovní listiny přestal turnaje přenášet kanál Tennis channel. "Rozhodnutí to bylo jednoduché. Děláme správnou věc,“ uvedl šéf stanice Ken Solomon a dodal "Sport je o talentu a tvrdé práci a ne o národnosti, rase či náboženství.“


K bojkotu turnaje vyzvala také izraelská tenisová asociace. Podle ní se měly všechny hráčky z turnaje odhlásit. "Je hezké, že hráčky včetně Venus Williamsové Peerovou podporují, ale pokud se tak opravdu cítí, neměly do Dubaje vůbec odlétat,“ uvedl mluvčí asociace Yaron Michaeli.


Ještě ostřejší byl ve svém vyjádření šéf WTA Scott, který uvedl, že WTA bude zvažovat, zda se kdy do Dubaje vrátí. "Chtěli jsme turnaj zrušit ihned, ale Peerová mi po telefonu sdělila, že si to nepřeje, protože by tím byly potrestány i ostatní hráčky. Peerová si nominaci na turnaj vysloužila svými výkony, takže je velmi politováníhodné, že nemůže hrát. Zvažujeme možnost zcela vyřadit dubajský turnaj z okruhu WTA, a to už příští rok," pohrozil Scott.

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

jvl, hrc TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Odpolední sportovní noviny

   19:00 19:05
   19:05

   FIA Karting Championship 2021 (5)

   19:30

   Český motorsport 2021 (6)

   20:00

   Major League Soccer Highlights (13)

   20:30

   Fotbal: Ligue 1 - Nejlepší zákroky sezony (1)

   20:45

   Fotbal: Ligue 1 - Nejlepší zákroky sezony (2)

 • Nova Sport 2

  • Hokej: Connor McDavid - Fenomén

   18:50 19:05
   19:05

   Whitewater Polar Circle

   19:30

   V8 Superboats Championship - Round 1 - 3

   20:00

   Sportovní originály - František Straka - trenér

   20:35

   Český motorsport 2021 (6)

   21:05

   Fotbal: Philadelphia Union - Chicago Fire FC

Celý program