Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

galerie svět ho miluje

PĚT DŮVODŮ! Berdych je jiný, může vyhrát i Australian Open

Tomáš Berdych
Zdroj: isifa.com
Tomáš Berdych

Věříte mu? Nejste sami. Tomáš Berdych vstoupil do roku 2015 excelentním způsobem. V generálce na turnaji v Dauhá si zahrál finále a nyní už je mezi čtyřmi nejlepšími na Australian Open. A hlavně, sálá z něj sebevědomí a pohoda.

Přitom to nebyla úplně jasná věc. Na konci roku 2014 oznámil konec spolupráce s dlouholetým koučem Tomášem Krupou, který ho dovedl do elitní společnosti. Propustil i kondičního trenéra Davida Vydru. A to navzdory tomu, že nedopadlo vysněné spojení Berdych - Lendl.


Jen třikrát byl do roku 2014 za svou kariéru v semifinále grandslamu a i když se dlouho drží v TOP10, žádný z expertů v něm neviděl grandslamového vítěze. Wimbledon z roku 2010, kdy podlehl ve finále Rafaelovi Nadalovi, už si málokdo pamatuje.


Rafael Nadal a Tomáš Berdych
Zdroj: isifa.com Rafael Nadal a Tomáš Berdych

 

Ale něco se stalo. Něco se změnilo. Tomáš Berdych je jiný. A nejednou se mluví o tom, že by ten grandslam opravdu jednou vyhrát mohl. A třeba už teď v Melbourne na Australian Open, které bývá tradičně nejpovedenějším turnajem současné české tenisové jedničky.


PRVNÍ FAKTOR - KRÁSNÁ ESTER
Na tenisovém okruhu asi nenajdete půvabnější přítelkyni hráče ze světové špičky. Ester Sátorová doprovází Berdycha od podzimu 2011. A nejen to, opravdu náruživě mu fandí a také nosí štěstí. Dlouho to bylo jen randění, nikdo netušil, zda spolu vydrží.

GALERIE: Ester Sátorová

1
/
11
Zdroj: isifa.com
Ester Sátorová - 9

Ale teď z Melbourne přišla skvělá zpráva. Tomáš a Ester se zasnoubili! Září sličná dívka, usmívá se i Berdych. A navíc vyšlo najevo, že si nechali postavit nový krásný dům. Tomáš Berdych dospěl, myslí i na rodinné zázemí a rozhodně mu to prospívá.


DRUHÝ FAKTOR - NOVÝ TRENÉR
Byl to šok. Zpřethral vazby se svými českými přáteli a vsadil na neznámého mladíka z Venezuely. Mnozí si začali ťukat na čelo, bude ho koučovat mladší trenér. Kdo je Dani Valverdu?

Danny Valverdu a Ivan Lendl
Zdroj: isifa.com Danny Valverdu a Ivan Lendl

Zatímco jiní hráči světové špičky si za mentory vybrali esa formátu Borise Beckera nebo Stefana Edberga, Berdych si vybral neznámého kluka. Ale Valverdu se nezdá! Sebevědomě mluvil o taktice na Nadala a uspěl. Doporučení od Ivana Lendla, který nakonec z plánované spolupráce couvnul, nebylo jen tak nějaké plácnutí. Ivan věděl, koho za Tomášem posílá.


TŘETÍ FAKTOR - FANDÍ MU UŽ I CELÉ ČESKO
Není to tak dávno, možná si to pamatujete. Tomáš Berdych nebyl v České republice zrovna oblíbený. Daleko víc lidi měli rádi šoumena Radka Štěpánka, tehdy studený čumák Berdych působil dojmem urážlivého mladíka. Pak se ale začalo něco měnit.

Tomáš Berdych v Davis Cupu
Zdroj: isifa.com Tomáš Berdych v Davis Cupu

Díky vítězství v Davis Cupu dokázal, že mu jde o Českou republiku. Když ostatní hráči špičky pro ně podřadnou soutěž vynechávali, on jezdil navzdory náročnému programu a vyhrával. A hlavně, začal se usmívat a lidé ho začali mít rádi i díky projevu mimo kurt - dostal je na svou stranu.


ČTVRTÝ FAKTOR - BAVÍ TENISOVÝ SVĚT
Když české fanoušky iritovalo to, že často předčasně vypadl v bojích o velké tituly, svět mu přesto tleskal. Fanynky třeba i v daleké Argentině ho milovaly. Experti si zase cenili jeho stálosti formy.

Tomáš Berdych
Zdroj: isifa.com Tomáš Berdych


Ale Tomáš Berdych přidal ještě jednu důležitou věc, naučil se skvěle komunikovat na sociálních sítích. To také dřív pochopili ve světě, než v Čechách. A i proto je český borec na sociálních sítích jedním z nejsledovanějších tenistů na okruhu. Má na to talent. A lajky, které dostává zpátky, mu dodávají sebevědomí. I tahle zdánlivá maličkost mu dává bonus k tomu, aby uspěl.
 

PÁTÝ FAKTOR - JDE VLASTNÍ CESTOU A UŽ UMÍ ŘÍCT I NE
Něco o tom už bylo napsáno v řádcích výše. mnozí nad ním lámali hůl, když končíval na grandslamech dřív, než bylo zdrávo. Jenže bylo to spojené právě s jeho náročným programem. Loni už ale omezil svou účast v Davis Cupu a na výsledcích to opravdu bylo znát. Co se výsledků týče, prožil svou nejlepší sezonu.

Tomáš Berdych
Zdroj: isifa.com Tomáš Berdych

A i letos oznámil, že Davis Cup už nemůže být jasnou prioritou - a i fanoušci to začínají chápat. Vrací se mu to, co dal lidem v Česku v letech 2012 a 2013. Ukázal, že se nebojí ani velkých změn - Dani Valverdu je toho důkazem. Dělá to, co cítí a jde vlastní cestou. Koneckonců i on sám na okruhu ATP budí pozornost. Originální je i jeho oblečení.


Tomáš Berdych je prostě jiný. Baví ho život, baví lidi. A tenis hraje opravdu skvěle, líp než kdy hrál.

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 18:00 18:15

   NHL News

   18:15

   Studio basketbalové Ligy mistrů

   18:25

   Basketbal: ERA Nymburk - Brose Bamberg

   20:25

   NHL: New York Islanders - St. Louis Blues

   22:10

   Maxi Tip Poker Tour (21)

   22:35

   NHL: Behind the Glass – Philadelphia Flyers (4/4)

 • Nova Sport 2

  • 16:20 18:25

   UFC Fight Night: Joanna vs. Waterson

   18:25

   Basketbal: Teksüt Bandirma - Hapoel Jerusalem

   20:25

   Basketbal: Baxi Manresa - Polski Cukier Torun

   22:25

   UFC Now (21)

   23:15

   Házená: HC Erlangen - Rhein-Neckar Löwen

   00:40

   Rychlá kola (10)

Celý Program