Další technická vymoženost

Nadalovi pomáhá s přípravou chytrá tenisová raketa

Rafael Nadal
Zdroj: isifa.com
Téma:

Španělský tenista Rafael Nadal hraje na tenisovém Australian Open s raketou, jež parametry odpovídá dosavadní, je v ní ale ukryta povolená technologická výbava navíc.

Jak to celé funguje? Tlačítkem na spodní straně držadla se raketa přepíná do režimu, v němž senzory zachycují veškeré údaje o úderech. Hodnoty pak zpětně slouží k analýze. Přenos do synchronizovaného elektronického zařízení se spustí zmáčknutím dalšího knoflíku po ukončení tréninkové jednotky či zápasu.

 

"Vím, že na to, abych hrál dobře, potřebuji 70 % úderů z forhendu a 30 % z bekhendu. Pokud nejsem na těchto hodnotách, je mi jasné, že si nepočínám správně," řekl Nadal po pondělní výhře 6:3, 6:2, 6:2 v 1. kole nad zkušeným ruským někdejším členem Top 10 Michailem Južným.

 

"Tato raketa mi slouží ke kontrole podobných záležitostí," vysvětlil Španěl. Mezinárodní tenisová federace (ITF) loni v lednu odblokovala používání zařízení takového typu. Údaje z nich si ale mohou hráči a jejich štáby vyhodnocovat až po jednotlivých duelech, jinak by šlo o porušení pravidel o koučování na kurtu.

 

Firma Babolat nejprve aplikovala technologii do raket Pure Drive, které používají například Češka Karolína Plíšková, Němka Julia Görgesová či Belgičanka Yanina Wickmayerová, pak novinku zahrnula do nabídky pro Nadala či Francouze Jo-Wilfrieda Tsongu a Caroline Wozniackou z Dánska.

 

Šéf komunikace Babolat Thomas Otton prozradil, že Nadal na pátečním tréninku, který trval přesně 91 minut, zahrál 572 úderů (22 za minutu), z nich 222 forhendů, 156 bekhendů, 118 podání a 76 smeč. Z forhendu dal ve 133 případech míčku horní rotaci, devětačtyřicetkrát dolní a 40 úderů zahrál přímo. Kromě toho se ukázalo, že 42 % úderů trefil středem výpletu, 20 vrchními partiemi a zbytek spodními či bočními.

 

Nadalův strýc a zároveň kouč Toni odlehčeným tónem konstatoval: "Občas Rafu usměrňuji, že netrefuje míček optimální částí výpletu, a on nesouhlasí. Teď to mám podloženo údaji." Mallorčan okamžitě kontroval: "Teď má podpořeno údaji, že se mýlil."
 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Video s Rafaelem Nadalem, které musíte vidět: Žádost o ruku v přímém přenosu!

Tenista Rafael Nadal řádil na člunu s kamarádem v růžových plavkách

Související témata:
TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Trofej solidarity a naděje ČTS by Moneta - Liberec

   13:05 14:45
   14:45

   Portiva Golf Trophy - Stroke Play Championship

   15:00

   Fotbal: Philadelphia Union - Sporting Kansas City

   16:50

   Monster Energy Supercross Geneva

   17:20

   Magazín Evropské ligy (18)

   17:50

   NHL News

 • Nova Sport 2

  • NBA: Los Angeles Clippers - New Orleans Pelicans

   13:00 15:00
   15:00

   NHL: Boston Bruins - Philadelphia Flyers

   16:45

   RunTour - České Budějovice

   16:55

   Nova Cup - Teplice nad Metují

   17:05

   NBA: Boston Celtics - Portland Trail Blazers

   19:10

   Basketbal: Jimmy Butler - NEJ akce 2015 - 2020

Celý program