NADAL SESAZEN! Famózní Djokovič je wimbledonským ŠAMPIONEM!

Srbský tenista Novak Djokovič poprvé ve své kariéře vyhrál Wimbledon. Djokovič ve finále porazil Rafaela Nadala, loňského šampiona.

Rafael Nadal sesazen z wimbledonského trůnu, ale také z pozice světové jedničky. Tenisu nyní vládne nový král a jmenuje se Novak Djokovič. Ten ve strhujícím finále v All England Clubu porazil španělského tenistu poměrem 6:4, 6:1, 1:6, 6:3. Djokovič se navíc díky úspěchu na anglické trávě posune v žebříčku na první místo, o tom už však věděl od páteční výhry v semifinále. "Asi pořád ještě spím. Je to ale krásný sen. Takový jsem snil už jako malý, kdy jsem Wimbledon sledoval,“ říkal bezprostředně po zápase dojatý Djokovič.

Tenis té nejvyšší úrovně rozhodovaly maličkosti

Finále mužské dvouhry bylo v prvním setu velmi vyrovnané, oba tenisté sázeli na své tradiční zbraně. Nadal na hru plnou topspinů, Djokovič zase na celodvorcovou hru, tvrdé podání a skvělou obranu. Šlo také o souboj současné světové jedničky Nadala a Djokoviče, který se stane nejlepším hráčem žebříčku ATP od pondělí. Nadal hrál o svůj celkově jedenáctý grandslamový titul a třetí wimbledonský, Djokovič o svůj třetí a první wimbledonský. Koncovku prvního setu nakonec nezvládl při svém podání Nadal a prohrál své podání za stavu 4:5.

Úvodní nezdar ovlivnil Nadalovu hru i na začátku druhé sady, kdy opět často chyboval a Djokovič brzy získal vedení 2:0 na sety, když ten druhý vyhrál jasně 6:1. V tu chvíli ale Nadal dokázal zmobilizovat síly, na začátku třetí sady zavelel k obratu, když rychle získal vedení 3:0 a podobně hladce poměrem 6:1 snížil Srbův náskok.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Ve čtvrtém setu už šlo do tuhého. Nejprve získal Nadalův servis Djokovič, ale Nadal dokázal okamžitě srovnat na 2:2. Za stavu 3:4 z pohledu španělského tenisty ale Nadal opět zaváhal a Djokovič už pak zápas doservíroval k vítěznému konci a získal pro Srbsko první wimbledonský titul v historii. "Možná jsem dneska odehrál svůj nejlepší zápas na trávě, když jsem porazil nejlepšího světového hráče,“ rozplýval se Djokovič.

Tomu složil poklonu i Rafael Nadal, ze kterého jakoby v neděli vyprchala všechna tradiční síla, s kterou své soupeře drtíval."Gratuluji Novakovi a jeho celému týmu k velké výhře a celé skvělé sezoně,“ otočil se uznale na svého soupeře."Wimbledon byl pro mě vždycky výjimečný turnaj, takže si dovedu představit, jak perfektně se Novak dnes cítí. Jako vždycky jsem hrál na své maximum, ale nestačilo to,“ doplnil Nadal.

Dvanáctá nasazená Australanka Ashleigh Bartyová porazila ve finále juniorské dvouhry třetí nasazenou Rusku Irinu Chromačevovou 7:5, 7:6(3).

Kanadsko-americký pár Eugenie Bouchardová, Grace Minová vyhrál finále čtyřhry juniorek, když porazil ve třech setech nizozemsko-čínské duo Schuursová, Chao Čchen Tchang.

Wimbledon (All England Club, 14,6 mil. liber)

MUŽI

Dvouhra - finále: Djokovič (2-Srb.) - Nadal (1-Šp.) 6:4, 6:1, 1:6, 6:3.

JUNIORKY

Dvouhra - finále: Bartyová (12-Aus.) - Chromačevová (3-Rus.) 7:5, 7:6(3).
Čtyřhra - finále: Bouchardová, Minová (2-Kan./USA) - Schuursová, Chao Čchen Tchang (Niz./Čína) 5:7, 6:2, 7:5.