SEDMÝ TITUL PRO RAFU

Nadal porazil v souboji titánů Djokoviče a přepsal historii Roland Garros

Rafael Nadal
Zdroj: Getty Images

Španělský tenista Rafael Nadal zvládl pondělní dohrávku finále mužské dvouhry se světovou jedničkou Srbem Novakem Djokoviče, vyhrál 6:4, 6:3, 2:6, 7:5 a vybojoval sedmý titul na pařížské antuce. V novodobé éře tak překonal Švéda Björna Borga se šesti výhrami.

Oba tenisté mohli vstoupit do historie. Pokud by vyhrál Nadal, stal by se v Open Éře (od roku 1968) rekordmanem v počtu vítězství. Vyhrál by posedmé a překonal by tak současný rekord, jenž drží se Švédem Björnem Borgem.

Oba totiž vyhráli šestkrát. Nadal triumfoval v letech 2005, 2006, 2007, 2008, 2010 a 2011. Jen v roce 2009, kdy nebyl zcela zdravotně v pořádku, vypadl ve čtvrtfinále se Švédem Söderlingem. Tehdy se také jedinkrát v Paříži těšil z titulu Roger Federer.

Pokud by si vítězství v letošním ročníku připsal Novak Djokovič, stal by se osmým tenistou, kterému se v Open Éře podařilo zkompletovat tzv. kariérní grandslam (výhry na všech čtyřech grandslamových turnajích).

Favorizovaný Nadal od počátku zápasu prokazoval, proč je na centrálním kurtu Philippa Chatriera jako doma v obýváku. Hrou plnou vysokých topspinů a levácké falše dostával Djokoviče do úzkých.

Ten zdaleka nemá takovou formu jako před rokem. Přesto postupem do finále dosáhl v Paříži nejlepšího výsledku v kariéře. Nadal sebral v prvním setu Djokovičovi dvakrát servis a vedl 3:0, jenže vzápětí Djokovič začal hrát aktivněji a srovnal na 3:3. V tu chvíli si ale opět prohrál servis a Nadal už první set nepustil a vyhrál 6:4.

Také ve druhém setu vedl Nadal rychle 2:0, ale Djokovič opět stihl hbitě zareagovat, srovnal na 2:2 a šel dokonce do vedení 3:2. Za stavu 3:3 ale Srb opět přišel o podání a Nadal před zhruba čtyřicetiminutovým přerušením kvůli dešti vedl 5:3. Po nucené přestávce dotáhl do vítězného konce i druhý set, tentokrát poměrem 6:3.

Třetí sada začala stejně jako předchozí dvě. Nadal vyhrál svůj servis, vzápětí i Djokovičův a vedl 2:0. Soupeř ale opět dokázal kontrovat, Srb dokonce vyhrál šest her v řadě a získal třetí sadu poměrem 6:2.

Zisk setu rodáka z Bělehradu povzbudil a začal přebírat iniciativu, hned v první hře druhého setu sebral Nadalovi další servis a vzápětí vedl 2:0. Zdálo se, že zápas se začíná obracet. Nadalovi se podařilo udržet svůj servis a za stavu 1:2 ve čtvrtém setu z pohledu Španěla byl zápas podruhé přerušen a nakonec odložen na pondělí.

Pondělní dohrávka začala jako v neděli úvodní tři sety, tedy lepší byl Nadal. Hned se dostal z nevýhody a otočil na 3:2 ve svůj prospěch. Za stavu 5:4 pro Nadala pak organizátoři na okamžik zápas přerušili, ale po pár minutách se opět hrálo.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Za stavu 6:5 pro Nadala pak Djokovič za stavu 30:30 zahrál krátký úder a Nadal si vypracoval první mečbol. Ten Srb proměnil za Španěla dvojchybou. Po 3 hodinách a 49 minutách dvoudenního boje získal Nadal sedmý triumf na dvorcíh Rolanda Garrose.

Roland Garros (FRANCIE, Paříž, antuka, dotace 18 718 000 euro)