fed cup

Finále na dosah! Šafářová s Kvitovou nezaváhaly

Lucie Šafářová
Zdroj: Twitter.com

České tenistky vykročily do semifinále Fed Cupu výborně. Šafářová po prohraném prvním setu musela sice ve druhém odvracet pět mečbolů, ale nakonec utkání proti Garciaové otočila, Kvitová pak proti Mladenovičové hladce zvládla první soutěžní zápas po pauze. Češky tak po prvním dnu vedou nad Francií 2:0.

Češky mají šanci postoupit do finále Fed Cupu počtvrté během pěti let. V letech 2011, 2012 a 2014 získaly titul.

V neděli by měla nastoupit od 12:00 Kvitová proti Garciaové, ale je možné, že francouzská kapitánka Amélie Mauresmová pošle proti české jedničce na kurt Alizé Cornetovou. V závěrečné dvouhře by se měly střetnout Šafářová s Mladenovicovou a za případného stavu 2:2 by rozhodovala o vítězkách čtyřhra. Francouzské tenistky už letos obrat z 0:2 na 3:2 předvedly, a to v prvním kole v Itálii.

Téměř dva sety tahala světová třináctka Šafářová v duelu s Garciaovou za kratší konec. Jednadvacetiletá Francouzka, 29. hráčka světa, hrála agresivně, dostávala českou tenistku pod tlak, sama výborně podávala a diktovala tempo. "Překvapila mě, jak výborně servírovala a trefila všechno, na co sáhla," řekla Šafářová.

První set ztratila po brejku v desáté hře a ve druhé sadě se ocitla na pokraji prohry za stavu 4:5. Postupně odvrátila pět mečbolů, ten poslední esem. "Když už má člověk mečbol dolů, tak do toho jde naplno. Kromě jedné výměny jsem to měla relativně pod kontrolou," komentovala Šafářová kritickou situaci v utkání.

Set získala v tie-breaku poměrem 7:1 a rozehrála se, zatímco Garciaová se zlomila. V rozhodujícím setu Šafářová dominovala a Francouzce vehnala slzy do očí. "Když je člověk takhle blízko výhry, tak to mrzí a můžou přijít i slzy," řekla Šafářová.

"Dala jsem do zápasu všechno. Zkušenosti hrají ve Fed Cupu velkou roli. Člověk se učí a je postupně silnější a silnější," uvedla Šafářová, která v domácím prostředí vyhrála ve Fed Cupu posedmé za sebou a celkově si vylepšila před českými fanoušky na 9:1.

Dvojnásobná vítězka Wimbledonu Kvitová nastoupila ke svému prvnímu zápasu od konce února. Proti Mladenovicové měla problém hned v první hře, ale brejkbol odvrátila a dál podávala i hrála ve výměnách solidně. Nepředvedla oslnivý výkon, ale dostatečně kvalitní, aby 58. hráčku světa zdolala. K zisku první sady jí stačil jeden využitý brejkbol. Ve druhém sice jednou přišla o podání, ale Francouzce vzala servis dvakrát.

"Byl to těžký zápas, hrála jsem po delší době a nevěděla, co od sebe čekat. Jsem ráda, jak jsem to zvládla. Lucka mi pomohla, že přinesla první bod," řekla Kvitová. Ve Fed Cupu má výtečnou bilanci sobotních zápasů 14:1.

Pětadvacetiletá Kvitová vynechala turnaje v Indian Wells a v Miami a měsíc kvůli únavě odpočívala. Do zápasu s Francií nastoupila po třech týdnech tréninku.