DC: Bojovníka Štěpánka a kliďase Berdycha může zastavit jen zranění

Témata:

Nehrající daviscupový kouč Jaroslav Navrátil si nemůže vynachválit dvojici rozdílných osobností, která dotáhla českou reprezentaci po třinácti letech do semifinále prestižního Davis Cupu.

Pokud jsou zdraví, mohou porazit každého. Řeč je o české daviscupové dvojici Radek Štěpánek – Tomáš Berdych. Oba tenisté se ve světovém žebříčku přetahují o pozici nejvýše postaveného českého hráče, v národních barvách ale bok po boku válcují všechny soupeře. Dříve skomírající reprezentace budí respekt po celém tenisovém světě. Co stojí za její renesancí? Štěpánkův návrat do daviscupového týmu na podzim roku 2007.


Navrátil: Ten kluk přináší každý zápas minimálně dva body


"Předtím jsme měli slušný tým, ale Radek přinesl zkušenosti a oživení. Ten kluk přináší každý zápas minimálně dva body," řekl na adresu vyhlášeného bojovníka nehrající kapitán Jaroslav Navrátil. "S Tomášem si body rozdělí a je to fantastické," dodal.

O síle českého dua, které má na svém kontě čtyři veledůležité výhry v tradičních sobotních daviscupových čtyřhrách, se postupně přesvědčili loni Švýcaři i s Rogerem Federerem a Belgičané. V Rusku zastavilo jejich jízdu jen Berdychovo zranění. Letos na českých raketách zatím zůstali Francouzi a naposledy o víkendu Argentinci. Nyní přijdou na řadu Chorvaté. Pokud by Berdych se Štěpánkem udolali i je, postarali by se postupem do finále o chvíli, na kterou čeští tenisoví fandové čekají dlouhých 29 let.


Štěpánek: Myslím, že nás Chorvati pozvou na antuku


“Je to životní šance, určitě nás čeká těžký zápas, ale zkusíme se o náš životní úspěch porvat,“ burcuje před zářijovým duelem na antuce Štěpánek. Právě povrch, který budou volit domácí Chorvaté by mohl ale hodně zamíchat kartami. “To se nedá nic dělat. Teď po Wimbledonu taky nebylo moc času na adaptaci na taraflex. Aspoň myslím, že nás Chorvati pozvou na antuku,“ přemýšlel nahlas Štěpánek. “Mají skvělé vysoké hráče Karloviče a Čiliče, ale stejně cítíme šanci na finále.“


O postupu českých tenistů do semifinále Davis Cupu přes Argentinu čtěte více ZDE.


České naděje by ale mohly udusit případné zdravotní potíže jednoho z dvojice Štěpánek – Berdych. Druhý jmenovaný si je “vybral“ v loňském zápase s Ruskem a reprezentaci to stálo postup, o víkendu málem Štěpánkovy trable způsobily to samé proti Argentině. První náhradník za ostřílené borce Ivo Minář totiž při vší úctě nedosahuje kvalit svých známějších spoluhráčů, což dokázal i při páteční alternaci v zápase s Del Potrem, které prohrál jednoznačně 0:3 na sety.


Bojovník se nechal přemluvit, teď jej čeká měsíční pauza


Štěpánka nyní čeká delší pauza, při níž se hodlá dát konečně dohromady. “Pojedu do lázní a budu se léčit. V týdnu to byla v Ostravě taková rychloléčba, abych byl schopen hrát, ale teď si odpočinu, dám tomu klid a snad budu do toho měsíce v pohodě,“ uvedl český hrdina, kterého ale museli ostatní členové týmu hodně přemlouvat, aby k rozhodující nedělní dvouhře s Monakem vůbec nastoupil.

“Všichni mě přemlouvali a museli do mě hodně hučet. Mozek i srdce chtěli, ale tělo mi neustále stavělo přede mě vykřičníky,“ přiznával po vítězném utkání. Zatímco v sobotu si při čtyřhře občas musel zraněné končetiny protahovat, v neděli ani na okamžik nedal bolest najevo. “Šel jsem s tím plánem na kurt. Přestože při bekhendu jsem se na levou nohu nemohl pořádně opřít, nechtěl jsem soupeři ukazovat, že mám problém, abych ho nedostal do nějaké psychické výhody,“ upozornil. V sobotu večer navíc dostal utišující injekce. “Tu bolest jsem tolik necítil, spíš jen takový tlak.“


Rozdílnost jako úspěšný recept


Kouč Navrátil protrpěl poslední týden v očekávání nových zpráv o Štěpánkově stavu. Do 18. září, kdy startuje semifinále s Chorvatskem se tak nejspíš bude každý večer před spaním modlit za zdraví svých opor. "O jejich zdravotní stav se strachovat budu, ale nabádat je, aby se šetřili, to zas ne. Jsou to jejich body a peníze a nebude zas to tolik turnajů, aby byli opotřebovaní," věří lodivod daviscupového týmu.


A v čem podle něj tkví největší síla jeho oveček? V jejich rozdílnosti. Zatímco Berdych působí klidným dojmem, opírá se o skvělý servis, return a rychlé přímé údery, emotivní projev Štěpánka dostává diváky vždy do varu, jeho hra je variabilní a je schopný mazácky měnit její rytmus. Přednosti obou se pak spojují ve výstavní disciplíně současného daviscupového týmu, tedy čtyřhře. "To je spojuje, tam k sobě pasují, jinak jsou každý úplně jiný," shrnul Navrátil.

dfk TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:05 11:00

   NHL: Pittsburgh Penguins - Boston Bruins

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Fotbal: Bohemians Praha 1905 - 1. FK Příbram

   12:45

   Marek Hyka - Hlavou dolů (1)

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   Florbal: AIF - SPV

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:45

   Florbal: Classic - EräViikingit

   10:45

   UFC Now (25)

   11:35

   UFC Now (26)

   12:30

   Maxi Tip Poker Tour (34)

   13:00

   NBA: New Orleans Pelicans - Los Angeles Clippers

   15:00

   NHL: Carolina Hurricanes - New York Islanders

Celý Program